Gündem Haberleri

  Arkadaşın ortak kaderi

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ehliyetsiz olduğu halde servis minibüsünü kullanmasına izin verilen 19 yaşındaki Duygu, trafik canavarının kurbanı oldu. 6 ay önce kocasını öldürerek intihar eden ve organlarıyla birçok kişiye hayat veren Ebru Esler'in arkadaşı olduğu öğrenilen Duygu da kendisine birşey olursa organlarının bağışlanmasını istemişti.

  Atatürk Havalimanı'nda, 6 ay önce kocasını öldürüp intihar ettikten sonra ailesi tarafından organları bağışlanan Ebru Esler'in arkadaşı 19 yaşındaki Duygu Çakmak'ın organları da genç kızın isteği üzerine bağışlandı. Geçirdiği trafik kazasından sonra kurtarılamayacağının anlaşılması üzerine ailesi tarafından organları bağışlanan Duygu Çakmak'ın, arkadaşı Ebru Esler'in ölümünden sonra ailesine, sık sık ‘‘Benim başıma da birşey gelirse organlarımı mutlaka bağışlayın’’ dediği öğrenildi. Duygu'nun karaciğeri ile böbreği nakil için bekleyen hastalara takıldı.

  EHLİYETİ YOKTU

  Duygu Çakmak, önceki gün saat 23.00 sıralarında çalıştığı Topkapı'daki otomobil galerisinden, Ömer Yılmaz adındaki kişiyle birlikte eve dönmek için servis aracıyla yola çıktı. Ehliyeti olmayan Duygu Çakmak'ın kullandığı araç, Bayrampaşa 0-1 Otoyolu girişinde virajı alamayarak takla attı. Kaza sırasında ağır yaralanan Duygu Çakmak, Ömer Yılmaz tarafından Vakıf Gureba Hastanesi'ne götürüldü. Ömer Yılmaz, Duygu'yu hastaneye bıraktıktan sonra ortalıktan kayboldu. Vakıf Gureba'da yapılan müdahaleden sonra SSK Okmeydanı Hastanesi'ne kaldırılan genç kızda beyin ölümünün meydana geldiği anlaşıldı.

  SERVİS ŞOFÖRÜ KAÇTI

  Genç kızın yakınları, servis aracını kullanmasına izin veren Ömer Yılmaz'a lanetler yağdırırken, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Ünitesi'nde gerçekleştirilen operasyonlarla, Duygu'nun karaciğeri, 19'uncu dönem SHP Adana milletvekilliği yapan 55 yaşındaki Muhammed Kaymak'a, bir böbreği de ismi belirlenemeyen bir hastaya nakledildi.

  KALBİ KULLANILAMADI

  Duygu'dan alınan kalp ise kalp kaslarındaki deformasyon nedeniyle 2 yıldır sıra bekleyen 19 yaşındaki Yasemin Taşkın'a nakledilmek üzere Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Ancak Taşkın'ın kalbini açan doktorlar, rahatsızlığın kalp çevresinde meydana gelen sertleşmeden dolayı olduğunu görerek nakilden vazgeçtiler. Yasemin Taşkın'ın rahatsızlığı, sertleşen kısımların alınmasıyla giderilirken, 6 saat içinde nakledilmesi gereken kalp bu süre içinde yeni bir alıcının olmaması nedeniyle işlevini yitirdi.

  EBRU’YU RÜYASINDA GÖRMÜŞ

  Ebru Esler'in ölümünden sonra evlerini sık sık ziyaret eden Duygu Çakmak, onun annesine birgün, ‘‘Dün gece rüyamda Ebru'yu gördüm. Beni yanına çağırıyordu’’ dediği öğrenildi.

  Öleceğini biliyordu

  Yaklaşık 6 ay önce 21 yaşındaki Ebru Esler, boşanmak için mahkemeye başvuran 5 aylık eşi Murat Esler'i THY Kargo Terminali otoparkında aracının içinde başından vurarak öldürmüş ve daha sonra kendisi de başına tek kurşun sıkarak ölmüştü. Ebru'nun ailesi vasiyetini yerine getirerek organlarını bağışlamıştı. Olaydan sonra organ bağışlayanların sayılarının artmasından etkilenen Esler'in yakın arkadaşı Duygu da ailesine sık sık ‘‘Benim başıma da birşey gelirse, mutlaka organlarımı bağışlayın’’ diyordu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı