Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arka bahçeyi koruyun

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  Moda'da 40 apartmanın arka pencerelerinin baktığı yeşil alanın, Büyükşehir Belediyesi tarafından otopark yapılmasına karar verildi. Söz konusu alanın parsel sahipleri, nazım planda öngörülen bu durumdan planın askı süresi içinde haberdar olmadıkları için itiraz hakkını kullanamadılar.

  Kadıköy Caferağa Mahallesi'nde 21 pafta, 113 nolu adada evleri olanlar, aslında otopark arazisinde oturduklarını üç-dört gün öncesine kadar bilmiyorlardı. Söz konusu bölge Bahariye Caddesi ile İleri, Şair Latifi ve Şevki Bey sokaklarının çevrelediği bir yerleşim alanı. Buraya 1973 yılında bitişik nizam olarak imar verilmiş. Bu imar planına göre yollardan ortalama 20 metre derinliğine kadar inşaat izni verilmesi uygun görülmüş. Ama söz konusu alan daha geniş. Yani etrafı çepeçevre binalarla kapatılan alanın içerisinde yaklaşık 4,5 dönümlük bir arazi kalmış. Parsel sahipleri yıllardır bu alanı yeşil alan olarak kullanıyor. Bu durumda, bu alan sayılar ve keskin hatlarla çizilmiş nazım planlarında boş olarak algılanıyor. Ama aslında İstanbul'da sayıları gittikçe azalan arka bahçelerden biri.

  Boş alan hemen doldurulsun!

  Nazım planları hazırlanırken genelde yapıldığı üzere, hakkında karar alınacak bölge, yerinde inceleme yapılmadan ‘‘boş alan’’ olarak nitelendiriliyor. Tabii bu alanı en kısa zamanda doldurmak ve betonlaştırmak gerekiyor! Çünkü Kadıköy-Moda bölgesinde acilen otopark ihtiyacı var. Söz konusu yer, Aralık 1993 tarih ve 958 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile katlı otopark alanına alınmış. Kadıköy Belediye Başkanı'nın ifadesine göre özel otopark alanı olarak belirlenen alan şu an tehlikede sayılmaz; çünkü istimlak edilmesi söz konusu değil. Sadece girişimci bekliyor. Yani bu yeşil alana dozer girebilmesi için parsel sahiplerinin rıza göstermesi ve bahçelerini satması gerekiyor.

  60 gün içinde itiraz gerekiyor

  Bu durum parsel sahiplerinin bu karardan bu kadar geç haberdar olmalarından ortaya çıkan sorunu çözmüyor. Neden açık; 5000'lik olarak tabir edilen nazım imar planları karara bağlandıktan sonra ilgili ilçe belediyelerine bildiriliyor. İlçe belediyeleri de kanuni askı süresi olan 30 gün boyunca kararı 'asıyor'. Artık denk gelip görürseniz, gördünüz. İtirazınızı askı süresi bitiminden sonra 60 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Görmediyseniz, bahçenizde dozerleri görürsünüz (!)

  Mahalleli satışa çıkan bir binanın alıcısından öğrenmiş durumu. Alıcı, bahçenin güzelliği için alacağı binanın imar durumunu öğrenmek istediğinde katlı otopark kararından haberdar olmuş. Önce bir söylenti, sonra apartmanların kapılarına asılan bir duyuru ile mahalle sakinleri ortak hareket etme kararı aldı. İçlerinde Caferağa Mahallesi muhtarı Oğuz Sarıcalıoğlu'nun da bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir grup, dün öğle saatlerinde Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile bir toplantı yaptı.

  Toplantıda mahalle sakinleri, bahçelerinin zaten gittikçe azalan yeşil alanlardan biri olduğunu ve yaklaşık 60 ağacın olduğu alanda kirpi bile yaşadığını belirterek, bahçelerinin korunmasını istediler. Başkan ise söz konusu bahçeyi henüz görmediğini ve zaten belediye olarak ağaç kesmeye karşı çıktıklarını açıkladı. Temsilci grup, toplantıdan ekim ayında yapılacak Kadıköy Belediye Meclisi'nde plan tadilatı için görüşme sözü alarak ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı