Arjantin başka Türkiye başka

Mustafa KINALI-Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
21.12.2001 - 01:47 | Son Güncelleme:

Ekonomik kriz sonrası Arjantin'deki 'talan' olaylarını değerlendiren 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘Türk halkı patlamadan menfaat görmez, ülkesine zarar vermekten çekinir. Türkiye başka, Arjantin başka bir ülkedir, şartları başkadır. Türkiye bu krizi aşar’’dedi.

Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Ensittüsü'nün İstanbul Sanayi Odası'nda düzenlediği ‘‘Avrupa Birliği Süreci ve Türkiye’’ konulu toplantıda gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtlayan ve konuklara Türkiye'nin AB'ye giriş sürecini anlatan Demirel, şunları söyledi:

Arjantin başka bir ülkedir. Halkları, şartları başkadır. Sosyal patlama tartışmaları, Türkiye'de de 2-3 ay önce konuşuldu. Türk halkı başka bir halktır, patlamadan menfaat görmez. Patlama, Türkiye'nin hiçbir sorununu çözmez, daha da ağırlaştırır. Türk halkı sabırlı, devletine, ülkesine zarar vermekten çekinen güzel bir halktır. Bunlar geçecek. Sabırla hareket edilmesi doğrudur. Bu teslimiyet değil. Hiç kimsenin aç kalmaması için gayret sarfediliyor. Bir yandan hayır kurumları, bir yandan sosyal yardım kurumları v.s., kışın içerisinde vatandaşlara her türlü yardım eli uzatıyorlar. Gelin, bu ülkeyi hep beraber kötüleştirmeyip, düzeltmeye çalışalım. Halkıma gene, sükunet tavsiye ediyorum. Krizler ebedi değildir. Milletlerin hayatında deniz bitmez. Kriz Türkiye'nin kaderi değildir. 2002'de Türkiye'den umutluyum. Umudu olmayan, herşeyini kaybeder.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı