Gündem Haberleri

  Arıtman, Paşalı davası için müdahil olmak istedi

  A.A
  02.02.2011 - 15:37 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, eski eşinden gördüğü şiddet sonucu yaşamını yitiren Ayşe Paşalı davasında müdahil olmak için başvuruda bulundu.

  Arıtman, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit ve davanın görüldüğü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderdiği yazıda, müdahil olma gerekçesini ifade ederken, kadın milletvekillerine de müdahil olma çağrısında bulundu.

  Paşalı'nın, eski eşi tarafından hunharca katledildiğini, aile içi şiddet mağduru” olduğunu belirten Arıtman, kadın cinayetlerinin, “sadece öldürülen kadın ve yakınlarına karşı değil, toplumdaki tüm kadın fertlerine karşı işlenmiş suç olduğunu” ifade etti. Arıtman, “Kadın cinayetlerinde esas saik ataerkil zihniyet yeni erkek cinsinin üstünlüğü ve kadın cinsi üzerindeki hakimiyet inancıdır” dedi.

  Nüfusun yarısını teşkil eden kadınların Parlamentodaki temsilcisi olan milletvekillerinin, görev anlayışıyla davaya müdahil olması gerektiğini savunan Arıtman, 'Kadına yönelik aile içi şiddetin sonlandırılmasını ve kadın katliamlarının önlenmesini samimi olarak talep ediyorsak bu görevi yerine getirmeliyiz. Kadın milletvekillerinin davaya müdahil olması, olası failler için caydırıcı olacaktır” görüşünü kaydetti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı