Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arıtma tesisinde ölenlerin sayısı 3’e çıktı

  Tahsin ÜLKER- Murat KİBRİTOĞLU - Fatih KARAÇALI - Mustafa BAL/ADANA, (DHA)
  03.10.2007 - 15:32 | Son Güncelleme: 03.10.2007 - 15:32

  ADANA Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Arıtma Tesisi’nde sıvı çamurdan sızan metan gazından zehirlenerek ölen makine şefi 35 yaşındaki Selahattin Göğebakan ile makine ustası 31 yaşındaki Faruk Yetişir’den sonra, makina ustası 27 yaşındaki Tamer Toygun da kurtarılamadı. Aynı olayda zehirlenen 2 işçinin tedavisi sürerken işçilerin maskesiz, gaz ölçümü yapmadan kuyuya inerek tedbirsizce davrandıkları anlaşıldı.

  Dün akşam Akdeniz Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Arıtma Tesisi’nin doğu bölümünde, çamur pompa istasyonunda arıza çıktı. Tesisi kuran ve sözleşme gereği 1 yıl işletme sorumluluğu bulunan Va Tech Wanbay -Yüksel İnşaat - Yener İnşaat Konsorsiyumu’nda taşeron olarak çalışan makina ustası 2 aylık evli Tamer Toygun, makina şefi Selahattin Göğebakan’la arızanın bulunduğu bölüme gitti. Tamer Toygun, ‘bir şey olmaz’ düşüncesiyle maske takmadan, metan gazı ölçüm cihazını kontrol etmeden 5 metrelik kuyuya indi. Kısa süre sonra Toygun, çamurdan çıkan metan gazından etkilenerek, fenalaşıp, 1 metre yüksekliğinde çamura düştü. Bunu fark eden Selahattin Göğebakan da panik halinde Toygun’u kurtarmak için yine hiçbir önlem almadan aşağı indi, ancak o da gazdan etkilendi. Olayı fark eden yine makine ustaları Faruk Yetişir, Rıza Göçmen ve Kemal Bağırtan da, onları kurtarmak için maskesiz olarak art arda kuyuya indi. Toplam 5 kişi, gazdan zehirlendi. Bunun üzerine, tesiste alarm verilerek, işçiler çamur pompa istasyonuna çağrıldı. Zehirlenen işçiler, kendi imkanlarıyla arkadaşları tarafından çamurdan çıkartılarak ambulansla önce Adana Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

  KENDİLERİ ÖLDÜ, KURTARDIKLARI YAŞIYOR

  Olay sırasında oruç olduğu ve 3 aylık evli Selahattin Göğebakan, Faruk Yetişir, Tamer Toygun ve Rıza Göçmen, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edildi. Göğebakan ile Yetişir, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Arkadaşlarının kurtarmak için arkasından kuyuya indiği Toygun ise bugün yaşama veda etti. Rıza Göçmen ile Kemal Bağırtan’ın durumunun iyi olduğu bildirildi. Göğebakan, Yetişir ve Tamer Toygun’un cenazeleri, Adana Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapılıp toprağa verilmek üzere ailelerine teslim edildi.

  FİRMA YETKİLİLERİ BİLGİ VERMEKTEN KAÇINDI

  Olayı duyup Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne giden Adana Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) Genel Müdürü Bayram Merdan, zehirlenen işçilerin Büyükşehir Belediyesi’ne taşeron olarak hizmet veren ortak şirkette çalıştıklarını açıkladı. Firma yetkilileri açıklama yapmazken, Merdan, yetkililerden aldığı yazılı bilgiyi zehirlenenlerin yakınlarına bildirdi. Olayın 5 metre derinlikteki pompa istasyonunda meydana geldiğini belirten Merdan, “Verilen bilgilere göre pompa istasyonundaki arıza nedeniyle işçilerden biri çukura inmiş, çıkmayınca da diğer işçiler çukura inmiş ve gazdan etkilenmişler” dedi.

  FIRINCI MANİDAN NE ANLAR?

  Faruk Yetişir’in 1 yıl önce yanında çalıştığı amcası fırıncı ustası 44 yaşındaki Yaşar Yetişir ise yeğeninin fırıncı olarak bu şirkete başlamasına rağmen neden onarım için çukura indirildiğine anlam veremediğini söyledi. İşçilerin ölümünde tek sorumlunun taşeron olduğunu ileri süren amca Yetişir, “Benim yeğenim fırıncıydı. Onu makine dairesine vermişler. Bu işi bilmeyen adamın çukurda ne işi var? Vasıfsız bir elemanın o kuyuda ne işi var? Bu adam ne anlasın bu işten” diye isyan etti. Yetişir’in kardeşi 28 yaşındaki Murat Yetişir ise olayı duyup hastaneye gelen firma yetkililerinin açıklama yapmamasına tepki gösterdi. Yetişir, ağabeyinin maskesiz çalıştırıldığını ve tedbirsiz bir şekilde bu çukura indirildiğini söyleyerek, firma yetkililerini suçladı.

  ÖNLEM ALMADAN KUYUYA İNDİLER

  Tesiste traktör şoförü olarak çalışan adını vermek istemeyen bir işçi, arkadaşlarının, orada bulunan gaz maskelerini takmadan ve gerekli önlemi almadan kendi tedbirsizlikleri sonucu öldüğünü öne sürdü. Zehirlenenleri arkadaşlarıyla birlikte kuyudan kendisinin çıkardığını anlatan işçi, şunları söyledi:

  “Bu tesis Avrupa yatırımlı olduğundan her türlü tedbir alınmış durumda. Çamur pompası arızalanınca Tamer Toygun, hiçbir önlem almadan girmiş. O düşüp, bayılınca ardından yine tedbirsiz olarak Selahattin Göğebakan girmiş. O da bayılınca diğer 3 işçi kuyuya girmiş. Sonra ‘Tehlike var, yardım edin’ şeklinde anons yapıldı. Hepimiz olayın olduğu yere gittik. Maskelerimizi takıp, zehirlenenleri çamurun içinden çıkarıp, hastaneye götürdük.”

  CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

  Metan gazından zehirlenerek yaşamını yitiren Selahattin Göğebakan, Faruk Yetişir ve Tamer Toygun’un cenazeleri, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından yakınları tarafından teslim alındı.

  Göğebakan’ın cenazesi önce, Toros Mahallesi’ndeki evine götürüldü. Burada eşinin evde kullandığı terliklerini göğsüne bastırarak karşılayan 3 aylık eşi Zeynep Göğebakan, baygınlık geçirdi. Yakınları tarafından sakinleştirilen Zeynep Göğebakan, eşinin taşındığı cenaze aracına binerek Kabasakal Mezarlığı’na gitti. Göğebakan’ın cenazesi öğlen namazının ardından gözyaşları içinde toprağa verildi. İşçilerden Tamer Toygun merkeze bağlı Gölbaşı, Faruk Yetişir’in cenazesi ise yine merkeze bağlı Kılanoğlu köyünde gözyaşları içinde toprağa verildi. Bu sırada yakınları sinir krizi geçirdi.

  MAHALLELİ TESİSİ BASTI, GÖREVLİYİ TOKATLADI

  Öte yandan Katı Atık Arıtma Tesisi’nin bulunduğu Akdeniz Mahallesi’nde oturan bir grup, tesisi bastı. Tesisin çevreye yaydığı gazdan rahatsız olduklarını belirten mahalle sakinleri, tesisin kapatılması için 1 saat boyunca oturma eylem yaptı. Öfkeli kalabalık, tesise girmek istedikleri sırada kendilerini engellemeye çalışan tesis görevlisini de tokatladı. Yaklaşık 200 kişi, görevliyi etkisiz hale getirerek tesise zorla girince olay yerine polis çağrıldı.

  Polisin uyarısıyla dışarı çıkartılan mahalle sakinleri, ‘Ölümler de başladı, sıra bize de gelecek’ diyerek tepki gösterdi. Vatandaşlar, bir süre daha tesisin önünde gösteri yaparak daha sonra olaysız dağıldı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı