Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aristo ile ders verdi

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 2000 - 00:01

  Yuvarlak masa toplantısında yoksullukla gerçek anlamda mücadele için dünya liderlerine seslenen Cumhurbaşkanı Sezer, ünlü filozof Aristo'nun, ‘‘Yoksulluk, suç ve başkaldırının başlıca nedenidir’’ sözünü hatırlattı. Sezer, çağdaş dünyada gücün artık asker ve silahla değil, insanan sunulan refah ve mutlulukla ölçüldüğünü de vurguladı.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, yuvarlak masa toplantısındaki konuşmasında, komşuları karalamaktan kaçınmak gerektiğini vurguladı ve dünyanın bugüne kadar kolay yolu seçip, yoksulluk konusunda yalnızca konuşmakla yetindiğin dikkat çekti. Aristo'nun ‘‘yoksulluk, suç ve başkaldırının başlıca nedenidir’’ sözünü hatırlatan Sezer, zihinsel ve bedesel yoksullukla da savaşılmasını gerektiğini belirtti. Sezer, güvenlik ve istikrarın önemine de değinerek ‘‘komşularımızın istikrarı için yapılacak her türlü katkı, aslında kendi çabalarımıza hizmet edecektir. Hareket biçiminizi bu gerçeğin ışığında belirlememiz, bu bağlamda ayrıca komşularımızı karalamaktan da kendimizi alıkoymamız gerekmektedir’’ dedi.

  GÜÇ, REFAHTIR

  Sezer, çağdaş dünyada devletlerin güçlerinin artık asker ve silahla değil, vatandaşlarına sunduğu refah ve mutlulukla ölçüldüğünün altını çizdi. Sezer, daha çok silaha sahip olmanının, daha fazla güvenlik anlamına gelmeyeceğinin herkes tarafından anlaşılması gerektiğine işaret etti ve şunları söyledi: ‘‘Güvenliğimize yönelik tehditlere daha farklı yöntemlerle de karşı koyabiliriz. En etkin yöntem, güvenliğin dayandığı temelleri güçlendirmektir. Hukukun üstünlüğü, insan haklarının geliştirilmesi, gerektiğinde her düzeyde saydamlığın ve hesap verebilmenin yerleştirilmesi ile bağımsız yargı, bu stratejinin vazgeçilmez ögeleridir.’’

  REFORMCU KİMLİK

  Cumhurbaşkanı Sezer, önceki gün buluştuğu Almanya Başbakanı Gerhard Schroder'in, ‘‘reformu kişilik’’ tanımlamasıyla karşılaştı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın ardından, Schroder'in de aynı tanımlamada bulunması dikkati çekti. İsviçre Konfederasyonu Başkanı Adolf Ogi ise Sezer ile görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinde geçmişte yaşanan olumlsuz gelişmelere dikkati çekti. Ogi, ayrıntılara girmemekle birlikte, PKK'nın Türk Büyükelçiliği'ne yaptığı saldırı sırasında yaşanan olaylar ve ülkesinin Lozan kutlamalarına izin vermemesi skandallarına atıfta bulunarak, ‘‘bunlar geride kaldı’’ dedi.

  KLESTİL'DEN DESTEK

  Sezer, önceki gün son olarak Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil ile Türkevi'nde görüştü. Bu görüşmede Klestil, Türk vatandaşlarının Avusturya ekonomisine katkılarından söz ederken, ‘‘Buraya gelmeden önce, onlarla da bir araya geldim. Kendilerine her tür desteğe hazır olduğumu söyledim’’ dedi. Klestil'in bu sözleri, Avusturya'da yabancı düşmanı hükümete karşı Türk vatandaşlarını koruyan mesaj olarak algılandı. Klestil, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine de destek verdiğini ifade ederken, ‘‘Türk toplumu, Avrupa'nın vazgeçilmez toplumudur’’ dedi.

  YARIN DÖNÜYOR

  Sezer, dün de Bosna Hersek, Arnavutlkuk, Hırvatistan, Litvanya ve Azarbeycan devlet başkanlarıyla biraraya geldi. BM Milenyim Zirvesi'nde görüşmelerini tamamlayan Sezer, yarın öğle saatlerinde Türkiye'ye dönecek.

  Clinton: Ermeni tasarısı yönetimin değil

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın resmi sözcüsü P. J. Crowley, Türkiye'nin üzerinde ağırlıkla durduğu ve ABD Temsilciler Meclisi'nden geçme ihtimali bulunan sözde ‘‘Ermeni soykırımı’’ tasarısıyla ilgili olarak, ‘‘Bu, ABD yönetiminin bir girişimi değil, Kongre'de ortaya atılan bir girişim’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı