Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç'tan Kürt açılımı

  A.A.
  06 Ağustos 2009 - 13:10Son Güncelleme : 06 Ağustos 2009 - 16:38

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürt açılımı için "En sonunda bir MGK toplantısında bu projenin artık devlet, millet adına uygulanması gerekli bir proje olduğunu kabul edip, hepimiz elimizi taşın altına koymak zorundayız” dedi.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV'de katıldığı canlı yayında, bir soru üzerine, “demokratik açılım” konusunun askeri yönünün de olduğunu, şu anda operasyonlar ve teröre karşı mücadeleyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin, güvenlik güçlerinin görevini yapmaya devam ettiğini söyledi.

  “Terörle mücadeledeki kararlılığımız devam edecek” diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Ancak biz insanımıza yönelik yeni projelerle yola çıkmak istiyoruz. Şüphesiz Silahlı Kuvvetler de bu projenin içerisinde önemli unsurlardan birisidir. Onların düşünceleri, yol göstermeleri, onların bu proje içerisindeki davranışları ve tavsiyeleri bizim için önemlidir. Onlarla da mutabakatımızı veya görüşlerimizi birleştirmek mecburiyetindeyiz.

  En sonunda da şüphesiz bir Milli Güvenlik Kurumu (MGK) toplantısında bu projenin artık devlet, millet adına uygulanması gerekli bir proje olduğunu kabul edip, hepimiz elimizi taşın altına koymak zorundayız.”

  Arınç, “Bunun Aralık ayındaki MGK toplantısında mı olacağına” yönelik soru üzerine, şunları kaydetti:

  “Belli bir takvim söylemiyorum ama hızlı bir süreç işleyecek. Önümüze başka konular gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama öncelikli konumuz budur. Bu konuda da birileri 15 Ağustosu diline dolamış durumda. Bizim 15 Ağustos, 15 Eylül, 28 Ağustos böyle bir tarihle ilgimiz yok. Biz kendi işimize bakıyoruz. Öcalan'ın zaten bugüne kadar pek çok açıklamaları oldu, pek çok şeyler söyledi, yazdı, çizdi, avukatları marifetiyle bir şeyler... Biz bunlarla ilgili değiliz. O yine söyler, yazar, çizer, biz o tarihlere bağlı değiliz. Ama 'bugün değilse ne zaman?' noktasındayız. Bir an evvel bu işe başlamalıyız. Halkımız bunu bekliyor, büyük bir memnuniyet meydana geldi.”

  Medyaya da şükran borçları olduklarını, çünkü gazetelerin en az yüzde 70'inin konunun “böyle bir üslup ve yöntemle ortaya konması konusunda destekleyici yayın yaptığını” belirten Arınç, projeye ilişkin görsel ve yazılı medyanın lojistik desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı