Gündem Haberleri

  Arınç ve Eker'den Baydemir'e ziyaret

  Ramazan YAVUZ- Muharrem KONTAZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  11.11.2009 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Ülkemizde huzurun, birlik ve bütünlüğün meydana gelmesi, herkesin kucaklaşması, acının gözyaşının ve kanın ülkemizden gitmesi hepimizi mutlu edecek” dedi.

  DİYARBAKIR'DA SICAK KARŞILAMA

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Dicle Üniversitesi’nin akademik yılı açılış törenine katılmak üzere geldiği Diyarbakır’da, Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir’i ziyaret etti. Arınç, AK Parti’nin yüzde 47’lik oy oranı riske girse bile açılım projesinden vazgeçilmeyeceğini söyledi. Arınç,“Meclis’te zorbalığa dayanan görüntüleri yaşadık. Her ne koşul altında olursa olsun açılım projesinden geri adım atmayacağız” dedi. Arınç, Mahmur Kampı’ndan dönüşlerinde olabileceğini belirtti.


  Dicle Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Abdurrahman Kurt, Kutbettin Arzu, Ali İhsan Merdanoğlu ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP’li Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Bakanlar Bülent Arınç ile Mehdi Eker’i kapıda karşılayan Belediye Başkanı Osman Baydemir’in yanında bulunan ve başında sarı-kırmızı-yeşil bandaj bulunan yöresel kıyafetli kız çocuğu çiçek verip bakanları öperek, “Hoş geldiniz” dedi.

  BAYDEMİR: KARARLILIĞINIZ VE CESARETİNİZ GÜVEN VERİYOR

  Bakanlar Bülent Arınç, Mehdi Eker ve AK Partili milletvekillerini makamında ağırlayan Belediye Başkanı Osman Baydemir, 21’inci yüzyılda hiçbir çatışmanın kazananının ve kazanımının olmayacağının söyledi. Çatışma, ölüm ve gözyaşının toplumun bütün kesimlerine kaybettirdiğini belirten Baydemir, şöyle konuştu:


  “Bundan sonra da kaybetmememiz gerekiyor. Son süreçle birlikte göstermiş olduğunuz cesaretliliğiniz ve kararlılığınız hakikaten güven veriyor. İnşallah bu güveni onurlu bir barışa taşırız. Belediye başkanlığı dahil olmak üzere bütün sıfatlar geçicidir. Baki kalacak olan insanlığa verdiğimiz değerlerdir. Bu anlamda kentimizin ekonomik, sosyal kalkınmasının yolu da barış ve huzur ortamıyla birlikte açılacaktır. Artık yitireceğimiz bir tek canımız olmasın. Barışı inşa etmenin yolu, dikensiz tel bahçesi değildir. Bir takım zorluklar ve riskler olabilir. Ancak inşallah bizler gelecek nesillerimize dikensiz gül bahçesi sunarız.”


  MECLİS’TE ZORBALIĞA DAYANAN GÖRÜNTÜLER YAŞANDI


  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, halkı temsil eden bir belediyeyi ziyaret etmenin memnuniyetini yaşadığını söyledi. Belediyeyi ziyareti nedeniyle Baydemir’in yurtdışı gezisini iptal etmesinin de kendisini mutlu ettiğini ifade eden Arınç, huzurun sağlanması, ölümün, acının ve gözyaşının dinmesinin ise herkesi mutlu edeceğini söyledi. Adına ‘Demokratik açılım’, ‘Milli birlik ve bütünlük projesi’, ‘Huzur ve barış projesi’ denilen projeyi amacına ulaştırma çabasında olduklarını kaydeden Bülent Arınç, şöyle konuştu:

  “Birliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Geçmişte yaşanan travmaları çekilen acıları biliyoruz. Ancak siyasetçinin işi boş konuşmak değildir. Siyasetçinin ana hedefi toplumun sorunlarını, sıkıntılarını çözmek ve çözüm üretmektir. Meclis’te zorbalığa dayanan görüntüleri hepimiz ibretle izledik. Ancak bizler bu ülke için, huzur için doğru olan neyse onu yapacağız. Toplumun ve herkesin acılarını dindirebilecek bir yol haritasına ve eylem planına ihtiyacımız var. Başbakan Yardımcısı sıfatıyla halkı temsil eden bir belediyemizi ziyaret eden ve Diyarbakırlıları seven bir kardeşiniz olarak bundan gerçekten mutluyum. Geçmişte yapılan yanlışlıklar olabilir. Bunu el birliğiyle düzeltmemiz, farklılıkları bir güç olarak, zenginlik olarak algılamalıyız. Demokratik ve kültürel hakların ülkemizde yaygınlaşması, terörün bitmesi için umutluyuz. Hamaset konuşmakla olmaz. Siyasetçiler risk alır.”

  ALDIĞIMIZ OYLAR RİSKE GİRSE DE


  Arınç, AK Parti hükümetinin yüzde 47’lik bir oyla iki dönem üst üste iktidar olduğunu, ancak Kürt açılımının bu oyları riske edebilecek bir proje olarak görülse bile, bu projeyi sonuna kadar götüreceklerini söyledi. Arınç, “Doğru olan neyse onu yapacağız” dedi.


  Bir gazetecinin Mahmur Mülteci kampından dönüşler olabileceği şeklindeki sorusuna ise Arınç, “Mahmur’dan dönüşler olabilir. Gelip topraklarıyla, ülkeleriyle kucaklaşsınlar. Hatta biz orada doğanları bile burada kucaklamak isteriz” dedi.


  BAŞKAN KÜRTÇE-TÜRKÇE SÖZLÜK HEDİYE ETTİ

   

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bülent Arınç’a İstanbul Kürt Enstitüsü tarafından piyasaya sürülen Zana Farqini’nin 2 bin 132 sayfalık 146 bin maddelik Kürtçe-Türkçe sözlük ile Dengbejler (Ozanlar) Antolojisi kitabını hediye etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı