Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç’tan öğrencilere tavsiyeler

  İlker KILIÇASLAN /MANİSA, (DHA)
  17 Mayıs 2010 - 15:34Son Güncelleme : 17 Mayıs 2010 - 15:32

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Merkezi’nin uygulamaya koyduğu ‘Onlar da buradaydı projesi’ kapsamında mezun olduğu Manisa Lisesi’nin öğrencileriyle biraraya geldi. Hayatından örnekler vererek öğrecilerle sohbet eden Arınç, lise çağlarında kendisinin de okuldan kaçtığını anlatıp, “Lise hayatı bir sürgün hayatı değil. Hayat en güzel şekilde okulda yaşanacak. Ama sorumluğumuz öncelikle okumaktır” dedi.

  Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Merkezi’nin bu yılki eğitim ve öğretim yılı başında tüm okullarda uygulamaya koyduğu ‘Onlar da buradaydı projesi’ kapsamında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mezun olduğu Manisa Lisesi’nin öğrencileriyle buluştu. Önce 1962 yılında mezun olduğu Manisa Lisesi’ni gezen Arınç, daha sonra Öğretmenevi Konferans Salonu’na geçti. Öğrencilerle biraraya gelen Arınç’a, Vali Celalettin Güvenç, İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Aziz Ersoy, AK Partili İl Genel Meclis Başkanı Dursun Ali Yıldız, AK Parti İl Başkanı Abdurrahim Arslan ve öğretmenler de eşlik etti. Arınç’ın hayatı sinevizyon eşliğinde anlatıldı. Kürsüye gelen Arınç, okul dönemlerinin unutulmayacak hatıralarla dolu olduğunu ifade etti, “Bu okula benden önce de arkadaşlarım geldi ve sizlerle buluştu. İnsanlar en güzel dostluk ve arkadaşlarını okul dönemlerinde kazanıyor. Bir de erkekler için askerlik dönemleri vardı. Hayatı, kaderi ve aynı sıraları paylaştığımız arkadaşlarımızı hiçbir zaman unutmuyoruz. Sonra meslek ve siyaset hayatınızda dostluklar ediniyorsunuz. Ama bunlar sabun köpüğü gibi oluyor. Hababam sınıfının TV’lerde dönüp dönüp izlenmesinin bir sebebi var. Belki herkes o kadar uç değil ama herkes o filmde kendi hayatından bir şeyler buluyor” dedi.

  SORUNLARIN ÇÖZÜMLERİNİ DÜŞÜNÜN

  Gençliğinde kaymakam olmak istediğini vurgulayan Arınç, “Siyasal bilimler okumak istedim. Ama puanım hukuk fakültesine tuttu. Bir dönem serbest avukat olarak çalıştım. Kaymakam olmak istedim ama aile imkanlarımız el vermedi. Nereye gittiysem gideyim hiçbir zaman Manisa’yı unutmadım ve terk etmedim. Siz de Manisa’nın kıymetini bilin ve bu kentin değerlerine sahip çıkın. Mecliste bütün görevleri yaptım. Herkes siyasete ilgi duymayabilir. Şart da değil. Ama herkes dünyanın ve Türkiye’nin sorunları ile ilgili birşeyler düşünmelidir. Adil bir paylaşım, üretim artışı nasıl olur, gençlik sorunları nasıl çözülmelidir gibi sorunlara cevap bulmalıdır. Bunlar giderek sonuçta siyasi bir sorun haline gelir. Siyasetin de tarihi toplumun sorunlarını çözmek ve toplumun iyi bir istikamete doğru gitmesidir. Siyaset bir rant çıkar kavgası değildir. Geçmişte bir şeyler olmuş hükümetler, koalisyonlar birbirlerini başını yemişler ama bu siyasetin tarifi değil. Fiilen ben bu yolu seçtim. Eğer siz de ülkeme böyle hizmet edeceğim derseniz, bu sizin en büyük hakkınızdır. Zaten Türkiye’de vekil seçilme yaşı 25’e düşürülmüştür” diye konuştu.

  Arınç, öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde de bulunarak, “Lise hayatı bir sürgün hayatı değil. Hayat en güzel şekilde okulda yaşanacak. Ama sorumluğumuz öncelikle okumaktır. Mutlaka okuma alışkanlığını elde etmeliyiz. Kitap en iyi dostumuz olmalıdır. Ben de cinnet derecesinde kitap okuyan bir insan olarak bunu söylüyorum. Kitap en iyi arkadaşımız olmalı. Bu alışkanlığı elde etmeniz için kitabı elinizde tutmanız lazım. Kitap okudukça diliniz de güzelleşecek. Cümleler kelimeler hafızanızda kalır. Sonra da farkında bile olmadan bu cümleleri hayatınıza sokacaksınız” dedi.

  TÜRKÇENİN ÖNEMİNİ VURGULADI

  Türkçe’nin önemine de değinen Arınç, şunları söyledi:

  “Hayatımıza argo bir şekilde girdi. Dizilerle, gazetelerle girdi. Ama Türkçe dünyanın en zengin dillerinden biridir. Arapça ve Farsça ne kadar zenginse Türkçe de o kadar zengindir. Akan bir su şırıltısı gibi, bir kuş sesi gibi akan bir şelaledir. Türkiye’ye olan sevdamızı mutlaka Türkçe ile dile getirmeliyiz. Ben TBMM Başkanlığı görevini yaparken, mecliste Türkçe tabela bulmak mümkün olmadı. Biz bu yüzden Türkçe isim koyanlara ödül vermeye başladık. Kampüste otomobil yıkatmak için oto yıkama yeri yapılsın diye emir verdik. Alan firma ‘Carr Wosh’ diye tabela yazmış. Firmayı Türkçe kullanması konusunda uyardık. Sonra ‘otopak’ ismini yaptılar. Türkçe’yi orda kurtardık. Bütün bunlarla biz kendi dilimizi unutmamak yoluna gidiyoruz.”

  Bülent Arınç, ders çalışmanın kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini vurgularken, “Okuyacağız, seyredeceğiz, sinemaya, tiyatroya ilgilimiz olacak. Ama mutlaka derslerimizi birinici sırada tutmak suretiyle bunları yapmak lazım” dedi.

  SORULAR TERLETTİ

  Söyleşisinin ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Arınç, zaman zaman zor anlar yaşadı. Manisa Lisesi öğrencisi Gözde Daş’ın, “Lise sıralarında bakan olacağınız düşünüyor muydunuz?” sorusuna Arınç, “Düşünmüyordum. Milletvekili oldum. Sonra TBMM başkanı olmayı da düşünmemiştim. Başbakan Yardımcısı olmayı da düşünmemiştim. Ama oldum. Ama ben tek Kaymakam olmak istemiştim” yanıtını verdi.

  BEŞİKTAŞLIYIM

  Bir öğrencinin “hangi takımı tutuyorsunuz” sorusunu, “Her siyasetçiye sorduğunuzda milli takımı tutuyorum der. Tabi ben de milli takımı tutuyorum. Ancak gerçekten tuttuğum takım Beşiktaş’tır. Ama Bursaspor bileğinin hakkıyla Süper Lig’i birinci sırada bitirmiştir. Ama bazı hoş olmayan görüntülerin yaşandığını gördük. Bu arada Manisaspor’u da tutuyorum” diye yanıtlayan Arınç, “Öğrenci burslarının kaldırılmasını düşünüyor musunuz?” sorusuna da “Şu anda böyle bir şey söz konusu olmaz. Dünyanın hiçbir ülkeside öğrenci burslarını kaldırması mümkün değil. Belki gelecek yıllarda bu gündeme gelibilir” yanıtını verdi.

  “RAHİBE HAYATI YAŞAMADIK”

  Arınç, hiç okuldan kaçıp kaçmadığı yönündeki soruya da “Tabiki biz de zamanında okuldan kaçtık. Hepimiz melek değiliz. Şakalarımız oldu. Kimi zaman bu şakalar boyutunu aştı. Ama hiçbir zaman Habamam Sınıfı görüntüsü yaşatmadık. Macera aradığımız günlerde oldu. Hiç birimiz rahibe hayatı yaşamadık” dedi.

  Etkinliğin sonunda Vali Celalettin Güvenç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ilkokul ve ortaokul diplomaları ile fotoğraflarının bulunduğu bir albüm hediye etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı