Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: "Muhatabımız Öcalan değil"

  Adem DURMAZ/KORKUTELİ (Antalya), (DHA)
  18.08.2009 - 18:25 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın demokratik açılıma yönelik açıklamalarını değerlendirirken, “Bizim bu demokratik açılım projesi içerisinde son açıklamalarının birbiriyle tam örtüştüğünü söyleyemem. Öcalan buna benzer konuşmaları her zaman yapıyor, hatta kitaplaştırdı. Bizim bu demokratik açılımın muhatabı Öcalan değil” dedi.

  Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ile birlikte sivil plakalı otomobille Antalya'nın Korkuteli İlçesi'ne geldi. Korkuteli'nin Alaaddin Mahallesi'ndeki çiftlik evinde oturan, ilçeye ve beldelerine çok sayıda cami yaptıran hayırsever Osman Zeki Şekerci'yi evinde ziyaret eden Arınç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

  Bülent Arınç, demokratik açılım çerçevesinde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yaptığı açıklamalarla ilgili soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

  “İmralı hükümlüsü Abdullah Öcalan'ın zaman zaman avukatları aracılığı ile zaman zaman internet sitelerinde düşen haberlerde bir şeyler söylediğini, mesajlar verdiğini, belki kendi yandaşlarına belki kamuoyuna bir şeyler duyurmak istediğini hepimiz biliyoruz. Son açıklamaları denilen internet sitelerinde haber olan birkaç konuyu hep beraber izledik. Bunları yorumlamak durumunda değilim. İçerideki hükümlülüğü 10 yılı buldu. 10 yıldan bu yana bu ve buna benzer zaman zaman açıklamaları oldu. Bunlar gerekli merciler tarafından değerlendirilir. Ancak Türkiye'de biliyorsunuz, kamuoyunda da büyük bir heyecanla karşılanan demokratik açılım projesi var. Bu proje sebebiyle İçişleri Bakanımız da hem siyasi partilerimizde hem de sivil toplum örgütlerimizle, düşünürlerle kalem tutar insanlarla, fikir adamlarıyla her zaman da buluşup görüşüyor. Biz Türkiye’de toplumsal barışı kurabilecek, terörü sona erdirecek, kardeş kavgasını önleyecek, gözyaşı akmasını, annelerin üzülmesini önleyecek bir toplumsal barış projesini nasıl hayata geçirebiliriz, onun mücadelesini veriyoruz.”

  AÇILIM DALGA DALGA YAYILIYOR

  Demokratik açılım projesi çerçevesinde toplumun her kesimiyle görüştüklerini anlatan Bülent Arınç, “Bu diyalog daha da geliştirilecek. Biz bu demokratik açılım projesi içerisinde sayabileceğimiz büyük bir etkinliği de Büyükada’da, ülkemizde yaşayan, her biri Türk vatandaşı olan, azınlık temsilcileri ve gayri müslim unsurların temsilcileriyle beraberdik. Orada da ülkemizde geçmişte olduğu gibi barış ve huzur içinde nasıl yaşayabiliriz, ileriye doğru nasıl bir adım atabiliriz bunun arayışı içinde olduk. O temaslarımızdan da fevkalade memnunuz. Lozan Anlaşması ile Türkiye’de varlıkları kabul edilmiş azınlıkların temsilcilikleri varsa onların talepleri ve sorunlarına ve hatta önerilerini almak bizim için çok önemliydi. Bu demokratik açılım dalga dalga yayılıyor” diye konuştu.

  Bazı muhalefet partilerinin demokratik açılıma tepki gösterdiğini belirten Bülent Arınç, şunları kaydetti:

  “Bazı muhalefet liderleri Baykal ve Bahçeli olmak üzere bu açılıma karşı olduklarını ifade ediyorlar. Bu konuda hiçbir tartışmayı hatta görüşmeyi kabul etmiyorlar. Ama göreceksiniz toplumsal baskı ve kendi siyasi partilerinin de bu konudaki talepleriyle de onlarla da bu konuda görüşmek durumunda kalacağız. Bunu arzu ediyoruz. Onların da Türkiye’nin en önemli sorunu konusunda söyleyecekleri mutlaka vardır. Ve böylece yıl sonuna kadar rahatlıkla değerlendirebileceğimiz güçlü adımlarla ilerleyeceğimiz, güçlü adımlarla da amacımıza ulaşacağımız bu projenin programın sürecin takipçisiyiz. Bu konuda Öcalan ne demiş, ona bakılır, siyasi açıdan da terör açısından da. Yine toplumda Milli Güvenlik Kurulu gündem toplantısında Emniyet'in, Genelkurmay'ın ve MİT’in kendi istihbaratlarından bir anlam çıkarılır. Bu anlam yorumlanır, ona göre hareket edilir.”

  MUHATABIMIZ DEĞİL

  Abdullah Öcalan'ın son açıklamalarının demokratik açılım projesiyle örtüşmediğini anlatan Bülent Arınç, "Bizim bu demokratik açılım projesi içerisinde son açıklamalarının birbiriyle tam örtüştüğünü söyleyemem. Öcalan buna benzer konuşmaları her zaman yapıyor, hatta kitaplaştırdı. Bizim bu demokratik açılımın muhatabı Öcalan değil. Biz millete yönelik, milleti muhatap aldığımız, devletin tüm organlarının birlikte sahipleneceği barış projesinin içerisindeyiz. Bir uzlaşma toplumsal barış projesinin içerisindeyiz. Burada Öcalan’ın söyledikleriyle söylemedikleriyle takılıp kalmak durumunda değiliz. Birileri bunu çok önemseyebilir. Biz kendi projemize kendi yolumuza daha çok önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

  BAŞKA ANNENİN GÖZYAŞI AKMAYACAK

  Toplumun bütün kesimlerinde ayrı ayrı hassasiyetler olduğuna dikkat çeken Arınç, “Evlatlarını teröre şehit vermiş annelerin ızdırabını anlamak elbette çok kolaydır. Ama onlar bütün milletimizin şehitleridir. Anneleri babaları kadar hepimiz üzüntülüyüz. Ben inanıyorum ki o anneler o babalar kendi çocukları gibi başka çocukların da cenazeleri gelmesin, başka anneler ağlamasın, ocaklar sönmesin diye dua ediyorlar. Bizim projemizin anlamı budur. Şehit annelerinin şehit babalarının elbette duyarlılıklarını başımızın üzerinde taşırız. Görecekler ve inananacaklar ki bu yürüttüğümüz proje başarıya ulaşırsa artık başka hiçbir annenin gözyaşı akmayacaktır” diye konuştu.

  Ev sahibi Osman Zeki Şekerci, açıklamanın ardından Bülent Arınç ve eşine bahçesinde yetişen şeftali, kayısı ile tatlı ikram etti. Ziyaret daha sonra basın mensuplarına kapatıldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı