Gündem Haberleri

  Arınç: MHP Rüştünü ispat etmeli

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 14:35 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanı Bülent Arınç, Türkiye`nin kaderinin MHP`nin oyuncağı olamayacağını belirterek, "MHP, AB`a girmek istiyor gibi yapıp aslında girmek istemediğini eylemleriyle gösteriyor" dedi.

  Arınç, Genel Başkan Tayyip Erdoğan`ın Çankırı`daki programı nedeniyle  grup toplantısında yaptığı konuşmada, partinin çeşitli konularda görüşlerini dile getirdi. Arınç, toplumsal muhalefeti harekete geçirmek için hem Anadolu yollarında hem de Meclis`te etkin muhalefet yapacaklarını söyledi. Arınç, ``Bazı muhalefet partileri de var; bazıları yalısının çevresindeki dükkanları ziyaret etmekle muhalefet yaptığını sanıyor. Bazısı da beş yıldızlı otellerde mükellefsofralarda iktidarı tenkit ettikçe, muhalefetin ne kadar güçlü olduğunu göstermek istiyor. Bizim yaptığım gerçek muhalefettir, çileli iştir`` diye konuştu.

  Konuşmasında Siyasi Partiler ve Seçim Yasası üzerindeki tartışmalara da değinen Arınç, kimin ne söylediğinin belli olmadığını savundu. İsim vermeden SP`yi eleştiren Arınç, ``Bazı partiler var ki, genel başkanı başka türlü konuşuyor, (Baraj kalkmasın) diyor. Hemen yanıbaşındaki genel başkan yardımcısı da (baraj da ne demekmiş, herkesaldığı oyla Parlamento`ya girsin) deyiveriyor`` görüşünü ifade etti.

  YA TAKKİYE YAPACAKLAR YA KURULAMAYACAKLAR

  Arınç, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası konusunda bir çalışma içinde olduklarını belirterek, bugün Türkiye`de Anayasa ve yasaların her düşüncenin partileşmesine izin vermediğini savundu. Anayasa`nın belli şablon içinde parti kurulmasına imkan tanıdığını anlatan Arınç, ``Ya böyle partiler kurulacaktır ama kendi amacını gizleyecektir, yanitakiyye yapacaktır ya da böyle partiler kurulamayacaktır. Her fikir vedüşüncenin siyasi partisi olmalı, aldığı oy kadar Parlamento`da temsiledilmeli`` diye konuştu.

  ``Baraj olsun-olmasın`` tartışmasına işaret eden Arınç, yüzde 10`un yüksek bulunması halinde bunun pazarlığa açılacağını söyledi. Arınç, Hükümet`teki 3 partinin son seçimlerde yüzde 50 oy alırken bugün kamuoyu yoklamalarında toplam yüzde 10`u bile geçemediğini ilerisürdü. Arınç, yüzde 10 barajın korunması gerektiğini savunarak, temsilde adaletin sağlanabilmesi için de 550 olan milletvekili sayısının korunmasının ve 100 ``Türkiye milletvekilliği ya da kontenjan milletvekilliği`` için barajın uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

  Arınç, SP Genel Başkanı Recai Kutan`ın dün grup toplantısındaki ``Yasama ile yürütmeyi ayrı seçelim`` sözlerinin gerçekçi olmadığını söyledi.

  Seçimlerde partilerin ittifak yapabilmesine imkan tanınmnı, tercihli oy sistemi ve daraltılmış seçim bölgesinin uygulanması gerektiğini savunan Arınç, konunun tartışma boyutunda kalmaması için Meclis Başkanı Ömer İzgi`nin inisiyatifi ele almasını istedi. 
     
  MHP RÜŞTÜNÜ İSPAT ETMELİ

  Arınç, konuşmasında MHP`yi de eleştirdi. Anayasa değişikliklerinin gerçekleştirilmesine karşılık uyum yasalarının çıkarılmadığını anlatan Arınç, ``Bereket ki, MHP`nin güçlü bir ismi kuşkularını açıkladı. Hem AB`a girmek istiyor beyefendiler, hem de AB kriterlerine, Ulusal Program`a uymak istemiyorlar. Hayır, girmek istiyor gibi yapıp, girmek istemediklerini eylemleriyle ortaya koyuyorlar`` diye konuştu.
    
  Anayasa değişikliklerine ``evet`` diyenlerin AB kriterlerini yerine getirmeyerek rüştlerini ispat etmediklerini ileri süren Arınç, şöyle konuştu:

  ``Bu partiler hala devletçi, statükocu düşüncelerinden kurtulamamışlardır. Bunlar hala halkından korkan siyasi partilerdir. Bin yıldan beri birlikte kardeş gibi yaşayan insanları potansiyel suçlu gibi görenler, halkına özgürlüklerini vermek istemiyorlar. (Rüya görebilirsiniz, ama bunu anlatmayın) diyorsunuz. Düşünceyi ifade önemlidir. AİHM`i kabul ediyorsunuz. 4 bine yakın dava, bugünkü şekliyle sonuçlanırsa 5-7 milyar dolar tazminat vereceksiniz. IMF kapısında 1 milyar dolar dilenmek için tek ayak üstünde bekleyenler, kendi insanına özgürlük vermemek için 7 milyar doları gözden çıkarıyorlar.``

  TÜRKİYE'NİN KADERİ MHP'NİN OYUNCAĞI OLAMAZ
    
  Hükümet`in ``MHP`nin baskısıyla, AB`e girmekten vazgeçtik`` diyebileceğini, bunu saygıyla karşılayabileceklerini anlatan Arınç, konuşmasını şöyle tamamladı:

  ``Türkiye`nin AB`a girmesini istiyoruz. Bunu savunurken belki yanlış yapıyoruz ama demokrasi ve hukuk standardı yükselecek diye istiyoruz. Belki biz istediğimizi için onlar ayak direyip, AB`a girmek istemiyor. Mert olun, milletin önüne çıkın, (Bu şartlarda AB`a girmiyoruz) deyin, size saygı duyarız. Çeşitli bahanelerle hiçbir parti ve hükümet kendine mazeret aramasın. Sayın Çiller`in övündüğü Gümrük Birliği bize zarar verdi. Şark mantığıyla Türkiye, AB kapısındatek ayak üstünde bekleyemez. Bizim oralarda bir söz var;(Ne kız veriyorlar ne dönür küstürüyorlar) diye. Biz bundan utanç duyuyoruz. Bu Hükümet bundan utanç duymuyorsa, gereğini yapsın. Türkiye`nin kaderi MHP`nin oyuncağı olamaz. Yapacaklarsa yaparlar, yapmayacaklarsa vazgeçerler.``
    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı