Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: Meclis'in üzerinde gölge yok

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 16:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, 3 Kasım seçimlerinin kesin sonucunun Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandığına ve Resmi Gazete'de yayınlandığına işaret ederek, ''O tarihten bu yana bugün de dahil olmak üzere Meclis'in meşruiyeti üzerinde bir küçücük gölge bile yoktur'' dedi.

  6. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılan Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'deki ekonomik göstergelerin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün Meclis'in açılışında yaptığı konuşmasında da ifade ettiği gibi iyiye gitmesinin bütün Türk halkını mutlu ettiğini vurguladı.
    
  Bülent Arınç, ''Bundan dolayı hepimiz aynı sevinci yaşıyoruz. Dileriz ki, ekonomik sıkıntılarımız bir an önce çözümlensin, geçmişte yaşadığımız krizlerin olumsuz etkileri bir an önce kapatılsın. Bunu hepimiz istiyoruz. Ortak düşüncemiz budur'' dedi.
    
  Bir gazetecinin, ''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın bir endişesi var. 'Kuzey Irak'a Türk birliklerinin girmemesi şartıyla ABD kredi yolluyor' diye. Ne diyecekseniz?'' şeklindeki sorusu üzerine, Meclis Başkanı Arınç, ''Bana sormayın kim görüşlerini ifade ediyorsa onlarla görüşün'' yanıtını verdi.
    
  Bülent Arınç, ''TBMM'nin meşruiyet kriterlerine'' ilişkin bir başka soru üzerine de şunları söyledi:
    
  ''Meclis'in meşruiyet kriterleri, dürüst bir seçimin yapılması, bu seçim sonucu parlamentonun oluşması, milletvekillerimizin ant içerek görevlerine başlamasıdır.
    
  3 Kasım 2002 seçimlerinin kesin sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmış ve Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. O tarihten bu yana bugün de dahil olmak üzere Meclis'in meşruiyeti üzerinde bir küçücük gölge bile yoktur. Kim bunu söylemek istiyorsa TBMM'ye büyük saygısızlık yapıyor, büyük bir yanlışlığın içindedir. TBMM halktan aldığı, seçimden aldığı meşruiyetle bugün görevinin başındadır ve 2. yasama yılına başlamıştır.''

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı