Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç, Manisa'da lise açtı

  Hürriyet Haber
  24 Ekim 2005 - 13:33Son Güncelleme : 24 Ekim 2005 - 13:33

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, eğitim kurumları açığının karşılanmasında hayırsever vatandaşların katkısının önemine işaret ederek, sadece bütçe imkanlarıyla bu açığın giderilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

  Manisa merkezde hayırsever işadamı Halit Görgülü tarafından yaptırılan 18 derslikli Halit Görgülü Lisesi, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da katıldığı törenle açıldı.

  Arınç, buradaki konuşmasında, Manisa'da ilköğretim okulu ihtiyacının karşılanması noktasında belirli bir aşamaya gelinmiş olmasına karşın, merkez ve bazı ilçelerde lise açığı bulunduğunu belirtti. Bülent Arınç, Görgülü tarafından 2 yıl içinde yaklaşık 1 trilyon lira harcanarak yaptırılan 18 derslikli lisenin, bu eksikliği önemli ölçüde gidereceğini kaydetti.
  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyası ile son yıllarda okullaşma konusunda önemli başarı sağlandığını, bu çerçevede geçen ay bin 247 okulun İstanbul'da düzenlenen törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığını dile getiren Arınç, şunları söyledi: “Bu bizim kültürümüzün, medeniyetimizin, inancımızın değerini gösteriyor. Bizim inancımız, 'oku' diye başladığına göre, okumanın ne kadar önemli olduğunu, bilenlerle bilmeyenler arasında ne büyük fark olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımız, okumanın çocuklarımız için ne kadar büyük önem taşıdığını biliyorlar ve onlara eğitim kurumlarını büyük bir heves ve gayretle kazandırıyorlar. Onlara şükran borcumuz var. Yoksa, bütçemizin imkanlarıyla bu kadar derslik, okul, eğitim kurumu, içinin donanımı, bilgisayarlar, laboratuvarlar mümkün değil. Bunların hepsi, zaten bir hayli yıpranmış olan devlet bütçesi içinde çok büyük yer tutuyor. Ancak halkımız, hamiyet, yardımseverlik, vefa duygularıyla eğitim kurumlarının büyük kısmını kendi imkanlarıyla başarıyor ve milletimize bunu bir hediye olarak takdim ediyor.”

  TÜRKİYE'NİN GÜCÜ GENÇLER

  TBMM Başkanı Arınç, Türkiye'nin nüfus artış hızı dikkate alınarak yapılan tahminlere göre 72 milyon nüfusa sahip olduğunu ve bunun yarısının gençlerden oluştuğunu belirtti.

  Bu durumun, iyi değerlendirildiği takdirde Türkiye açısından önemli bir avantaj olduğunu ifade eden Bülent Arınç, şöyle konuştu:“Avrupa'da, ABD'de böyle genç nüfus yok. Asya'nın bazı ülkelerinde belki orantı itibariyle olabilir. Biz, genç nüfusumuzun bu kadar güçlü olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bizim gücümüz, kuvvetimiz, servetimiz, geleceğimiz, gençlerimize, gençlerimizin nitelikli eğitim almasına bağlı, gençlerimizin iyi yetişmesine bağlı.”
  Bülent Arınç, konuşmasının ardından hayırsever işadamı Halit Görgülü'ye plaket ve TBMM Madalyonu verdi, okulun açılışını gerçekleştirdi. Arınç, okulu da gezerek bir sınıfta öğrencilerle sıralara oturup sohbet etti. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı