Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: Kılıçdaroğlu'nun sözleri yargıya müdahaledir

  ANKARA, (DHA)
  16 Şubat 2011 - 15:36Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 15:36

  TOHUM ve Doğal Hayat konulu panele katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Ergenekon Örgütü’ne üye olmak istediği’ sözlerine ilişkin, "Bir siyasetçi bunları söylememeli. Davası devam eden, hatta bazıları soruşturma evresinde olan bir konu hakkında, öyle bir örgüt varsa onu aklamaya yönelik beyanlardır. Yargıya müdahaledir ve adli görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüstür" dedi.

  Kılıçdaroğlu’nun CHP Grubu’ndaki sözlerini ’çok talihsiz olarak nitelendiren Arınç, partinin eski lideri Deniz Baykal’ın da, Silivri’deki davanın avukatı olduğunu söylediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

  "SİYASET SİVİL ZEMİNDE YAPILIR"

  "Sayın Kılıçdaroğlu da şimdi o örgüte üye olmaktan bahsediyor. Bir siyasetçi bunları söylememeli. Davası devam eden, hatta bazıları soruşturma evresinde olan bir konu hakkında, öyle bir örgüt varsa onu aklamaya yönelik beyanlardır. Yargıya müdahaledir ve adli görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüstür. CHP liderleri bu konuyu geçmişten bu yana devam ettiriyor. Sadece örgütün avukatlığını yapmak veya üye olmayı istemek bir yana, CHP milletvekilleri Erzincan’dan Silivri’ye bu davaları bizzat takip etmek suretiyle kamuoyuna bir mesaj vermeye çalışıyorlar. Hukuk varsa ve yargı bağımsız olarak görevini sürdürecekse soruşturma ve kovuşturma safhasında olan bir konuda siyasetçilerin hiçbir şekilde müdahil olmaması gerekir. Şüphesiz bunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bir hafta öncesinde halkı direnmeye çağıran, sokak sokak, mahalle mahalle direniş yapmayı öğütleyen bir konumdaydı. Demek ki hız kesmeden devam ediyorlar. Ergenekon’u bir isim olarak kullanmıyorum ama Ergenekon ismiyle anılan bir örgütün varlığından bir iddianamede bahsediliyorsa böyle bir örgütün avukatlığını yapmak veya üye olmayı istemek bir siyasetçinin kendi kendini inkarından başka bir şey değildir. Siyaset sivil zeminlerde yapılır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, hem laik, sosyal hukuk devleti olduğunu bilen kimseler tarafından da daha özenli konuşulması gerekir."

  "BU DAVADA HÜKÜMET KESİNLİKLE OLMAMIŞTIR"

  Arınç, muhalefet partilerinin, "Balyoz planı davasıyla ordudan intikam mı alınıyor?" ve "Seçim öncesinde darbeden bahsedip mağduriyet yaratmaya çalışıyorlar," eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, bu sözlerin neresini düzeltebileceğini bilmediğini söyledi. Arınç, Balyoz Davası’nı kast ederek, "Ne bu davanın oluşumunda ne bugün devam ettiği noktada ne de bundan sonrasında hükümet ve yürütme kesinlikle olmamıştır" diye konuştu.

  ŞİVAN PERVER’LE GÖRÜŞME

  Başbakan Yardımcısı Arınç, "Değerli bir sanatçı" olarak nitelendirdiği ve kendisinde büyük bir yurtseverlik gördüğü Şivan Perver’le görüşmesi ve ardından Kürt sanatçının tehdit edilme haberleriyle ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

  "Toprağına, vatanına, milletine bağlı bir insan ve hasret içinde yanıyor. Türkiye’nin gerçeklerini çok iyi biliyor. Türkiye’de yeniden birlik bütünlük olmasını arzu ediyor. Terör faaliyetlerinin durmasını, akan kanların durmasını arzu ediyor. Bu kapsamda, Türkiye’deki gelişmeleri desteklemek amacıyla, demokratik açılıma, birlik ve bütünlük hareketine destek vermek amacıyla bir konser verebileceğini, bu konserin de TRT’den yayınlanabileceğini ifade etmiştir. Bundan büyük bir sevinç duydum. 1-2 saatlik görüşmemizde neden büyük bir sanatçı olduğunu çok yakından gördüm. Kürt kökenli bir vatandaşımızdır. Türkiye’de milyonlarca insanın, hepimizin bir kardeşi, arkadaşıdır. Başta örgüt ve elemanları olmak üzere, İmralı ağzıyla konuşanlar olmak üzere, Şivan’ın hükümet tarafından satın alındığını, Kürt halkına ihanet ettiğini yazmaya başladılar. Örgütün birkaç yayın organı var, onu ihanetle suçlayacak kadar alçaldılar. Ben hayatımda ilk defa gördüğüm, 2 saatlik görüşmede yüreğinin vatan hasretiyle yandığına inandığım bir kimsenin, bir değerli sanatçının bu şekilde bir muameleye, hitaba maruz kalmasından fevkalade üzüldüm. Kendisi cesur açıklamalar yaptı. Kendi internet sitesinde açıklama yaparak örgütü ve terör eylemlerini lanetlediğini ifade etti. Bu cesur duruşu tebrik ediyorum. Türkiye’nin ihtiyacı budur. Türkiye’de birlik ve bütünlüğün yolunu ön planda sanatçılar açacaktır. Siyasetçilerin yapacağı işlere sanatçılar da halkımız adına destek verirse emin olun en zor işleri başaracağız. Kendisine sağlık ve afiyet diliyorum. Bu tehditlerin boşa çıkacağına inanıyorum."

  RICCIARDONE’NİN AÇIKLAMALARI

  Arınç, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’nin, basın özgürlüğüyle ilgili yaptığı açıklamalar konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine gazetecilerin, kendi alanlarında yaptığı işlerden dolayı kesinlikle suçlanmamalarını, cezaevlerine girmemelerini ve haklarında dava açılmamasını arzu ettiklerini söyledi. Arınç, gazetecilerin fikir, düşünce ve ifade özgürlüğü dışında suç teşkil eden faaliyetleri varsa bunun tamamen yargıyı ilgilendirdiğini anlattı. Arınç, bu ayrıntıyı görmesi için, Ricciardone’nin biraz daha görev yapması gerekebileceğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı