Gündem Haberleri

  Arınç: "Kanunsuz dinlemek ayıptır, suçtur"

  Fadıl BİNZET/ADIYAMAN, (DHA)
  18.11.2009 - 17:03 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de yasal ölçüler çerçevesinde yapılan dinlemelere saygı duyulması gerektiğini söyleyip, “Ancak, izin ve talep olmadan, piyasadaki elektronik cihazlarla, dışarıdan getirilen bir takım cihazlarla birilerinin birilerini izinsiz ve kararsız dinlenmesi ayıptır. Ayıp olduğu gibi büyük bir suçtur, ahlak dışı bir harekettir” dedi.

  Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Şevket Gürsoy ve Mehmet Erdoğan ile birlikte Adıyaman'a gelen Bülent Arınç, havaalanında Vali Ramazan Sodan, Belediye Başkanı AK Parti'li Necip Büyükaslan, bürokratlar ve partililer tarafından karşılandı. Burada kendisini karşılayan tören mangasını selamlayan Arınç, ilk olarak Valiliğe gitti. Vali Sodan'dan, kentle ilgili brifing alan Arınç, Adıyaman'ın türlü hizmetten yararlanması için çalışıldığını söyledi.

  Bülent Arınç, gazetecilerin gündemdeki telekulak tartışmalarıyla ilgili sorusuna, Bakanlar Kurulu'nca izinsiz dinlemelere verilecek cezaların artırılması hususunda TBMM'ye dosya verildiğini ve kanunsuz dinlemelere karşı olduklarını vurguladı. Yargının dinlenilmesi iddialarının gündemi değiştirmeye yönelik abartılı yayınlar olduğunu savunan Arınç, şunları söyledi:
  “Son zamanlarda hiç gerçek olmadığı halde abartılarak, adeta propagandaya dönüştürülüp; herkesin dinlendiği, Yargıtay'ın bile dinlendiği konusunda yayın yapılmaktadır. Bu yayınların temelinde iki neden var; Birincisi, gündemi saptırmak. Türkiye, ‘demokratik açılım’ ile meclisle yaşananlardan zarar göreceğini düşünen bir takım çevreler dikkatleri başka yöne çekmek istiyorlar. İkinci boyutu ise ismi geçen birkaç kişiyle ilgili yapılan yasal takibatların seyrini değiştirmeye çalışmaktır. İsimlerini vermeyeceğim. Bunlar her gün fotoğrafları yayınlanan, televizyonlarda adeta bir televizyon dizisi gibi herkesin belleğinde yer etmiş birkaç kişidir.”

  Yargıtay'ın dinlendiğine yönelik hiçbir kararın olmadığını ifade eden Arınç, şöyle devam etti:
  “Sadece özel görev yapan bazı insanlar hakkında dinleme konusunda tedbirler var. Bu konuyu şikayet konusu yapmak da doğru değildir. Ancak, izin ve talep olmadan, piyasadaki elektronik cihazlarla, dışarıdan getirilen bir takım cihazlarla birilerinin birilerini izinsiz ve kararsız dinlenmesi ayıptır. Ayıp olduğu gibi büyük bir suçtur, ahlak dışı bir harekettir.”

  Adıyaman'ın içinde binlerce etnik köken içerdiğini ve bu kökendeki insanların birbirleriyle kardeşçe yaşadığını sözlerine ekleyerek, Adıyaman'ı ‘açılım’a örnek bir il olarak gösterdi.

  Arınç, daha sonra Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı ve Vali Ramazan Sodan tarafından kendisine hediye edilen el dokuması kilimi aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı