Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: "Günay'dan özür dilerim"

  DHA
  21 Ocak 2011 - 14:38Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 18:35

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ucube heykel tartışmasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay için sarf ettiği “Allah kimseyi onun durumuna düşürmesin” şeklindeki sözlerine Günay’ın “Bu sözleri şaşkınlıkla izledim. Kırıldığım nokta şudur, o günden bu yana düzeltmedi cümlesini” cevabına dair açıklama yaptı. Arınç, "Günay'dan çok özürdiliyorum" derken, Bakan Günay ise Arınç'a cevap olarak; "Kapattım arkadaşlar o konuyu, Allah'a havale ettim, kapattım" dedi.

  GÜNAY DİYARBAKIR'DA KONUŞTU / FOTO GALERİ

  "KAPATTIM ARKADAŞLAR O KONUYU, ALLAH'A HAVALE ETTİM, KAPATTIM"

  Diyarbakır'da bakanlığıyla ilgili gezi ve incemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki heykele ucube' demesiyle ilgili 'Ucube demedi' açıklamasına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç,'ın Allah bizi o durumda bırakmasın" açıklamasına gazetecilerin sorusu üzerine cevap verdi. Günay, "Kapattım arkadaşlar o konuyu, Allah'a havale ettim, kapattım" yanıtını verdi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki insanlık anıtına 'Ucube' benzetmesinin ardından, "Başbakan ucube' demedi" demesiyle birlikte kendisi hakkında

  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın "Yanlış bir şey yaptı. Yani Başbakanın ne söylemek istediği çok açık. Kültür ve Turizm Bakanımız tevil etmeye çalışmış olabilir. O da kendince doğru bir iş yaptığını görüyor ama çok açık. Allah bizi o durumda bırakmasın" açıklamasını yaptı.

  Diyarbakır'da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin Arınç'ın kendisiyle ilgili sözlerinin sorulması üzerine, "Kapatım arkadaşlar o konuyu, Allah'a havale ettim, kapattım" yanıtını verdi.

  HERKESE KIZDI

  Kültür ve Turizm Başkanı Ertuğrul Günay, Diyarbakır’da yapımı süren Kültür Merkezi’ni gezerken, gördüğü eksiklikler yüzünden sorumluları azarladı. Merkezin tuvaletlerini de gezen Günay, bina duvarlarında kabarmaları elleri ile kazayıp rutubetli olduğunu gördü. Günay, yapımı üstlenen mimar ve yetkililere duvarları gösterip, "Adam gibi işiniz yapın. Bu duvarların hali ne? Biz buranın kontrollerini kim yaptı? Bu böyle olmaz kardeşim. Biri bana bu duvarların hesabını versin" diye bağırdı.

  İncelemesinin ardından Günay, merkezde eksiklikler olduğunu belirterek gereken çalışmaların yapılması için talimatlar verdiğini söyledi.

  ARINÇ’IN ÖZÜRÜNE TEŞEKKÜR

  Bakan Günay, gazetecilerin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın kendisinden özür dilediğini söylemesi üzerine, "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.

  Tarihi İçkale Semti’nde incelemede bulunan Günay’ı telefonla arayan Devlet Bakanı Faruk Çelik, arayarak Bülent Arınç’in kendisinden özür dilediğini söyledi. Günay da Çelik’e telefonda, "Duydum Farukçuğum. Şimdi gazeteciler söyledi. Ben de teşekkür ettim" diyerek cevap verdi.

  Bakan Günay NTV'de de Banu Güven'in sorularını yanıtladı. İşte Günay'ın açıklamalarından satır başları:

  DİYARBAKIR’DA BÜYÜK BİR MÜZE YAPACAĞIZ

  Diyarbakır’da büyük bir müze çalışması yapıyoruz, içinde 10’a yakın bina var. Arkeoloji Müzesi’ni buraya taşıyacağız.

  Sabahtan beri Diyarbakır’da halkın içindeyiz. Halk yapılanlardan memnun. Çok olumsuz izler, anılar kalmış. Bunlarla ilgili simgesel bir alanda müze düzenlemesi yapıyoruz.

  ARINÇ’A YANIT VERDİ

  Arınç’ın açıklamalarını dinledim.

  Bende zaten sorulduğunda amacını aşan bir ifade kastı olduğunu zannettiğimi, düzeltmekte gecikme olduğunu yadırgadığımı söylemiştim.

  Biz arkadaşız. Aynı kabine içinde çalışıyoruz. Daha erken olsaydı daha çok memnun olurdum ama yine de teşekkür ederim. Bir arkadaşınız ‘Böyle demek istemedin, niyetim başkaydı’ derse arkadaşlık hukuku bunu kabul etmeyi gerektirir

  ARINÇ’I SAVUNDUM

  Ortak tanıdıklarımız vardı. Eski Ceza Kanunumuz’daki 141 ve 162. maddelerin düşünce özgürlüğünü kısıtlayan maddeler olduğunu hep savundum. Arınç’ı doğrudan tanımıyordum. Benden bu konuda cüppe giyip, savunma yapıp yapmayacağım sorulduğunda kabul ettim.

  Savunma görevimi yaptım. Bu da eski ve köklü bir arkadaşlığın gelişmesine neden oldu. Bu konuda hiç açıklama yapmamıştım, bu konuda bir açıklama yapmış oldu.

  BAŞBAKAN’LA HEYKEL KONUSUNDA KÖKLÜ GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ YOK

  Başbakan’la konuştuk, köklü bir tartışma konusu olmadığı konusunda mutabık olduk.Ben sanat çevresiyle ilgili bir tartışmanın tarafı olmasını arzu etmedim Başbakan’ın. Kendisine de söyledim. O arada kopukluk oldu. Yurtdışındaydık.Derinde aslında Başbakan benim de katıldığım hukuki sorunları da belirtti.

  Özünde bir SİT alanı üzerinde yapılmaya çalışılan başka bir anıt düzenlemesi var. Bir bakanla Başbakan’ın bir konuyu kendi arasında konuşup basınla paylaştığı ne zaman görülmüş.

  İSTİFAM SÖZ KONUSU DEĞİL

  Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevimi yapıyorum. Kendi alanımla ilgili doğru düzgün işler yapıyorum.

  Görevimi yapamadığım zaman istifa gündeme gelir . Muhalefet il başkanı atamasını bile çözüme kavuşturamazken, hükümet içinde çatlak çıkarmaya, bir bakanın istifa etmesine yol açacak süreci açmaya çalışıyor

  İstifa tartışmasını gündeme getirmek abes geliyor. Benim işim siyasetçiyle sanatçılar arasında tartışma çıkarmamak. Muhalefetteki arkadaşlardan incitici sözler duydum.

  ALLIANOI PROJESİ BİZDEN ÖNCE YAPILMIŞ

  Allianoi ile ilgili ne projeyi biz yaptık ne de bugün gelinen noktanın sorumlusu biziz.

  Benim oturduğum koltukta oturan arkadaşlarım 1990’lı yıllarda DSİ ile anlaşma yapmışlar. Barajla orada su tutulması gerekiyor.

  Biz deprem ülkesiyiz. Çok fazla termal kaynağımız var.

  Anadolu’da çok var bunlardan.

  Bugün önümüze gelse Allianoi’yi bir şekilde kurtarmak isterdim ama şu an için yapabileceğimiz bir şey yok.

  Hasankeyf  70’lerden gelen bir proje. Ne su tutulma var ne de başka bir şey.

  Allianoi’de de 90’larda sonuca varmış.

  Baraj gövdesi falan ben aldığımda bitmişti.

  Bunlar geçmiş yıllardaki kuru dönemlerin kalıntıları. Şimdi bunların bedellerini ödüyoruz.

  Hasankeyf’te el yordamıyla ağır ağır ilerliyoruz, çünkü akademisyenler çalışıyor.

  ALLIANOI SU ALTINDA KALSIN İSTEMEM TABİİ AMA…

  Ben bugün görevdeyken bu projeler önümüze gelse daha dikkatli incelerim.

  Allianoi’nin su altında kalması içime sinmiyor elbette.

  Ben arkeolojiye çok meraklıyım. Ben bir tek taşın, bir tek ağacın ziyan olmasını istemem.

  Bizden bu alanlar kurtarın diyen arkadaşlarım geçmişte bu projeleri yapmışlar. 

  HES’LERİ ASGARİDE TUTMAK LAZIM

  Hidroelektrik santralleri ile ilgili dikkatimi daha önce kamuoyu ile paylaştım. Enerji ve suyun iyi kullanılması önemli ama bir de turizm sorunu var. Turizmin sürdürülebilir olması için tarihi ve doğayı korumamız gerekiyor.

  Olabileceği kadar bu işi asgaride tutmak lazım.

  Karadeniz’de bu alanlarla ilgili bilimsel kurullar çalışıyor.

  Şu anda kesinleşmiş bir karar yok ama dikkatli bir süreç var.

  Türkiye’de kalkınmanın sürekli olması için tarihin ve doğanın korunması gerekli.

  Ağaç boyunu geçmeyen turizm yapılaşmaları öneriyorum. Yapılaşmayı azaltmayı öneriyorum.

  Kuşkusuz bu dönemde de yanlışlar yapılmıştır, eskiden beri süregelen yanlışlar da vardır.

  AK PARTİ YİNE İKTİDAR OLACAK

  Görünen o ki AK Parti ikitda rolacka. Ben bakan olacak mıyım olmayacka mıyım bilmiyorum ama Türkiye yoluna devam edecek.

  Bülent Arınç ise şunları söyledi:

  Günay'ın neyi söylediğini bilmiyorum. Geçen hafta 32. Gün'de röportaj yaptım. Gündemde olan Başbakan'ın heykelle ilgili sözleri soruldu. Ben de 'ucube demesem bile garip bir şey'' dedim. Günay'ın da Başbakan'ın sözlerini düzelten açıklamalarını yanlış bulduğumu ifade ettim. CHP’li vekiller Günay'ı eleştirirken benim sözlerimi dayanak yapmışlar. Günay'ı küçültmek istemedim. Ne amaçla olursa olsun Başbakan'ın sözlerini telvin etmek doğru değildir.

  Günay benim çok sevdiğim bir insan. Aynı kabinedeyiz. Günay'ın benim üzerimde önemli bir hakkı var. 1985'te ben Refah Gecesi diye bir gecede yaptığım konuşma nedeniyle 5 yıl hapse mahkum oldum. Yargıtay'a giderken son mahkemeye de katılmıştı. Kendisini tanımadığım halde İzmir'e gelip bu davada avukatım oldu. Fikir suçlamasıyla karşı karşıya olan Arınç'ı savunan 3-5 avukattan biriydi Günay. Maksadını aşan bir söz olarak kabule diyorsa İnce ve diğerleri de mal bulmuş mağribi gibi siyaset yapıyorsa çok üzüldüğümü ve özür dilediğimi söylemek istiyorum.

      

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı