Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: "Dekolteye de başörtüsüne de saygı duymalı"

  Işıl ARSLAN- Selahattin BUDAKOĞLU- Faruk KAHRAMAN/ BURSA, (DHA)
  19 Mayıs 2011 - 17:10Son Güncelleme : 19 Mayıs 2011 - 17:10

  BURSA’da seçim gezisini sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de ayrımcılığı kaldıracaklarını belirterek, "Bir bayan kendi iradesiyle karar verir. Dekolte giyecekse de başını örtecekse de biz ona saygı duymak zorundayız" dedi.

  Arınç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin ardından merkez Gürsu İlçesi’nde bulunan Akbaşlar Holding tesislerinde işçilerle yemek yedi. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de ayrımcılığı kaldıracaklarını söyledi. Başörtüsü konusuna değinen Arıç, "Türkiye’de bizim için önemli olan hanımefendilerin başında örtü olması ile açık olması hiç fark etmiyor. Bir bayan kendi iradesiyle karar verir. Dekolte giyecekse de biz ona saygı duymak zorundayız. Başını örtecekse de biz ona saygı duymak zorundayız. Hanımefendilerin kendi kararını, ‘sen şucusun sen bucusun’ diyerek küçültmek düşmanca hedef haline getirmek doğru değildir. İnanç farklılığından dolayı etnik kökeninden dolayı, bölge farklılığından dolayı insanları birbirinden ayrı tutan, uzaklaştırmak isteyenler geçmişte vardı. Çok şükür şu anda bizim tek sorunumuz terörle mücadele inşallah onu da başaracağız" dedi.

  "12 HAZİRAN USTALIK DÖNEMİNİN BAŞLANGICI"

  Daha sonra Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’ne (GÜSAB) geçen Arınç, burada sanayi bölgesi yetkilileriyle bir araya geldi. İlçede kendi adını taşıyan seçim bürosunun ve ticaret merkezinin açılışını gerçekleştiren Arınç, burada vatandaşlara seslendi. Başarılı bir hükümet olduklarını ve iki dönem tek başlarına iktidara getirildiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

  " Biz de Türkiye’yi yeni baştan imar ettik. Çıraklık kalfalık dönemlerini bitirdik. Şimdi 12 Haziran Ak Parti’nin ustalık döneminin başlangıcıdır. İnşallah bugüne kadar hangi hizmetler yapılmışsa, 5 mislini 10 mislini yapacağız.

  Biz bu memleketin temiz evlatlarıyla eleleyiz. Hepinizin birliğini istiyoruz. Huzur istiyoruz. Terörden kurtulmuş, bu kalleşçe saldırıların artık konuşulmadığı herkesin kardeşçe, bu topraklarda, cennet vatanda yaşadığı bir huzur ortamı istiyoruz. Bakın bugün 19 Mayıs’ın yıldönümü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. 19 Mayıs 1919’da olan şey şudur: Anadolu işgal altındadır. İngilizler, İtalyanlar Fransızlar, Yunanlılar, Anadolu’yu işgal etmişler. Bir taraftan da Birinci Cihan Harbinden sonra Ruslar yukarıdan inmiş, Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya çıkmışlar. İşte Anadolu’nun yeniden istiklaline kavuşması için Büyük Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs’ta büyük bir bağımsızlık hareketi başlattı. Hamolsun ki 1920’de Meclis açıldı. 22’de büyük zaferi kazandık. 23’te de cumhuriyeti ilan ettik. Yeniden bayrağımıza istiklalimize kavuştuk. Bugün bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gündür. Bugün bütün şehitlerimizi başta Atatürk olmak üzere canını, kanını, hayatını vatanı için vermiş bütün şehitlerimize şahadet şerbetine kavuşmuş hepsini minnette şükranla hatırlıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz. Bütün vatandaşlarımıza başı dik, alnı açık hür bir ülkede yaşayacaklarını ve yüzyıllar boyu bu ülkede bir daha işgal ve esaret olmayacağının bilinmesini bütün dünyaya ilan ediyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı