Gündem Haberleri

  Arınç: Birbirimize tahammül etmek zorundayız

  Işıl ARSLAN- Nail KAHRAMAN- Selahattin BUDAKOĞLU/BURSA, (DHA)
  20.05.2011 - 14:39 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçin bölgesi Bursa’da üniversite öğrencileriyle kahvaltıda buluştu. Kavga ve gerginlik ortamı istemediklerini, herkesin düşüncesini rahatlıkla ifade etmesi gerektiğini söyleyen Arınç, "Biribirimize tahammül etmek mecburiyetindeyiz" dedi.

  Güne sabahın erken saatlerinde Görükle Mahallesi’nde bulunan yeni sebze halini ziyaret ederek başlayan Arınç, esnafı dolaşarak hale gelen ürünlerle ilgili bilgi aldı, üniversite öğrencileriyle kahvaltıya katıldı. Toplantıda konuşan Arınç, kavga ve gerginlik ortamı istemediklerini, herkesin düşüncelerini rahatlıkla ifade etmesi gerektiğini belirterek, ifade özgürlüğüne bunun için önem verdiklerini söyledi. İnsanı var kılan şeyin ifade özgülüğü olduğuna dikkati çeken Arınç şöyle konuştu:

  "Düşüncesi ne olursa olsun. İnsanlar rahatlıkla konuşabilmeli, yazabilmeli, anlatabilmeli. İfadelerini kitaba dökebilmeli, karikatüre dökebilmeli. Dünyada ifade özgürlüğünü en güzel şekilde ifade eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir kararını hatırlıyorum. Diyor ki; ’Sizin hoşunuza giden, sizin alkışladığınız -ah ne güzelmiş- dediğiniz şeyler, ifade özgürlüğüne girmez. Bunun tam aksine bunlarla birlikte sizin yüzünüzü buruşturan sizi nefretle dinlemek zorunda bırakan olumsuz şeyler de konuşulacak. Siz tahammül edeceksiniz. Konuşana saygı duyacaksınız.’ İşte asıl ifade özgürlüğü budur."

  Bülent Arınç ifade özgürlüğünün sınırlarının da belirlendiğini, bunlara dikkat edildikten sonra her şeyin yazılıp konuşulabileceğini belirterek, "Birbirimize tahamül etmek zorundayız" dedi.

  KAVŞAK AÇTILAR

  Bülent Arınç, daha sonra Ulaştırma Bakanı Habib Soluk ile Bursa Çevre Yolu Turanköy Kavşağı’nın açılış törenine katıldı.

  Burada konuşan Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, dünya sivil havacılık otoritelerinin Türkiye ile ilgili 2015 yılı hedeflerini bakanlık olarak 2005 yılında yakaladıklarını, bunu da sivil havacılık önündeki çıkmazları düzenleyen yasaları bir bir ortadan kaldırarak yakaladıklarını açıkladı.

  "Havayolu elit tabakanın kullandığı bir ulaşım aracı olmaktan çıktı, halkın yolu haline geldi" diyen Bakan Soluk, havaalanlarına 4,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını, yap-işlet -devret modeli ile de havaalanlarını kiraya verip hazineye 16,5 milyar kaynak aktardıklarını açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı