Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arınç: Bir sonraki seçimde oyumuz yüzde 70'i bulur

  A.A
  26 Temmuz 2007 - 09:37Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007 - 09:37

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, seçimlerde millete tepeden bakanların mahcup olduğunu belirterek, “Milleti tanıyanlar mahcup olmadı. 2002 seçimlerinde 11 milyon oy almıştık, bu seçimlerde 16 milyon 200 bin seçmenin teveccühünü kazandık” dedi.

  22 Temmuz seçimlerinin ardından AK Partililer, Manisa Saruhan Otel'de bir araya geldi. AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin düzenlediği yemeğe, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile eşi Münevver Arınç, Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, milletvekilleri Mehmet Çerçi, Recai Berber, İsmail Bilen'in yanısıra il ve ilçe başkanlarıyla çok sayıda partili katıldı.

  İl Başkanı Dursun Ali Yıldız ve Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin konuşmalarının ardından, havai fişek gösterileri eşliğinde kürsüye gelen Arınç, AK Parti'nin 22 Temmuz'da büyük bir zafer kazandığını söyledi. Seçimlerde millete tepeden bakanların mahcup olduğunu ifade eden Bülent Arınç, şunları kaydetti:

  “Milleti tanıyanlar mahcup olmadı. 2002 seçimlerinde 11 milyon oy almıştık, bu seçimlerde 16 milyon 200 bin seçmenin teveccühünü kazandık. 2002'de Manisa'da 200 bin oyumuz vardı, şimdi 300 bini aştık. Milletimize ve Manisa'lılara şükran borcumuz var. Bu başarıda Başbakanımızın büyük payı var. Hastalandı, yıprandı. Kendisine, 'Meydanlarda muhalefet yok, dinlenin' denildi, ancak Başbakan, 'Ben milletimle buluşmak, onlara yaptıklarımızı anlatmak istiyorum' dedi. Ve seçim boyunca meydanlarda koşturdu. Sonuçta bu büyük zafer kazanıldı.”

  Konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile kendisi hakkında geçmişten örnekler veren Arınç, şöyle konuştu:

  “1974 yılının ocak ayında avukatlık görevime başladım. Aynı yıl MSP il başkanlığı görevi verildi. 1980 ihtilaline kadar bu görevi yürütüm. İhtilal döneminde kapıma askerler geldi. Bana bir yazı imzalatıp, siyasi yasağımın başladığını söylediler. Abdullah Gül siyasetle yakından uzaktan alakalı değildi. 1991'de Kayseri'de siyasete atıldı ve şimdi Cumhurbaşkanı adayıdır. Yine 1991'de Recep Tayip Erdoğan, İstanbul'da milletvekili seçildikten sonra mazbatasını almaya giderken tercihli oy uygulamasından dolayı milletvekili olamadı. O dönemde kendisine itiraz için sorulduğunda 'Ben kadere itiraz etmem' dedi. Kadere bakın, 1994'te Belediye Başkanı oldu, 4 yıl sonra hapse girdi, ardından AK Parti'yi kurdu ve bugünlere gelindi. Tayyip Bey o gün onu demese ve milletvekili olsa belki bugün mevcut pozisyonda olmazdı.”

  “AK PARTİ MERKEZ PARTİSİDİR”

  Konuşmasında partililere nasihatlerde de bulunan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Şimdi artık hedef, 2009'un Martı'nda yapılacak olan yerel seçimlerdir. Manisa'da merkez ilçeyle birlikte 19 ilçenin tamamı AK belediyeler olmalıdır. Bunu için çok çalışmalısınız. Zaten bu başarımızı sürdürürsek bir dahaki genel seçimlerde oy oranımız yüzde 70'leri bulacaktır. Çünkü AK Parti, merkez partisidir. Türkiye bizden ibaret değildir. Dışarıda siyaset yapan çok sayıda dürüst siyasetçi var. Herkese kapılarımız açık. Partiyi küçülterek değil, kucak açarak büyüteceğiz.”

  22 Temmuz seçimlerinde bir kısım partilerin silindiğini, bir kısmının da silinmek üzere olduğunu savunan Arınç, konuşmasını şöyle tamamladı:
  “Anavatan'ın oyları MHP'ye gitmemiş olsa bugün Manisa'da 7 milletvekili çıkarmıştık. Bu AK Parti neden 7 milletvekili çıkarmadı diye her partilinin düşünmesi lazım. Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir süvariyi, bir süvari de bir orduyu kurtarır. Bu yüzden herkes üstüne düşeni yapmalıdır.

  Bu seçimlerde arttırdığımız oyların karşılığını yapılacak olan yerel seçimlerde görmeliyiz. Manisa merkezdeki oyumuz yüzde 47'ye yükseldi. Bir çok ilçelerimizde bu oran çok daha üst seviyelere çıktı. Yüzde 61 oranında oylarını arttıran ilçelerimiz var. Manisa, Manisa üzerindeki karanlık oyunları bozdu, Meclis Başkanı'na sahip çıktı. Şimdi sıra yerel seçimlerdedir. Salihli, Alaşehir, Gördes, Köprübaşı, Kula, Kırkağaç, Ahmetli, yani Manisa'nın 16 ilçesinde belediye başkanları, AK Parti'den olmalıdır.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı