Gündem Haberleri

  Arınç: "Allah bizi suikastlerden korudu"

  Ertan KORKMAZ/ MANİSA, (DHA)
  26.10.2008 - 18:09 | Son Güncelleme:

  AKP Manisa Milletvekili ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Manisa’da katıldığı merkez ilçe kongresindeki konuşmasında Ergenekon davası ve Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılması davası ile ilgili açıkladığı gerekçeli kararı değerlendirdi.

  Arınç, TBMM başkanlığı yaptığı 5 yıllık sürede çok sıkıntı yaşadığını öne sürdü, “Suikastlerden, tehlikelerden şunlardan bunlardan, Rabbim hepsinden bizleri korudu” dedi.

  Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu’nda bugün yapılan AKP Manisa Merkez İlçe’nin 3'üncü olağan genel kuruluna katılan 22'nci dönem TBMM Başkanı ve AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, AKP’li gençlerin alkışları arasında çıktığı kürsüde gündemdeki Ergenekon davası ve Anayasa Mahkemesi’nin AKP hakkındaki kapatma davasında verdiği gerekçeli kararını değerlendirdi. Yaklaşık 400 kişilik salondaki AKP’lilere seslenen Arınç, TBMM Başkanlığı görevi süresince sıkıntılı günler geçirdiğini ancak kimseye bunu belli etmediğini söyledi. Bülent Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Her parti AKP kadar dayanıklı olmadı, millete verdiği sözün arkasında durmadı. Geçmişe bakarak söylüyorum her parti AKP kadar milli iradeye sahip çıkmadı. Bugün Türkiye’de büyük bir örgüt davası görülmeye başladı. Bu örgütte neler var, AKP için darbe yapılması düşünülmüş. ‘Bu kadar demokrasi fazla, bu millet sürü gibi güdülmesi gerekiyor’ demişler. Bu örgütün içinde cinayet var, suç var. Bütün bunlar var ama AKP dimdik ayakta kalmış. AKP tüm bu darbe ihtimallerine karşı birilerinin geçmişte yaptığı gibi şapkasını alıp kaçmamış. Birine ‘Şapkanı neden aldın gittin’ dediler de ‘ne yani bir de şapkamı mı onlara kaptıracaktım’ dedi.
  Yani ‘koltuktan olduk bari şapkadan olmayalım’ demeye getirdi. Türkiye bu iktidarları gördü. Ama çok şükür AKP'nin arkasında millet var ve o emanete sahip çıktı. Suikastlerden, tehlikelerden, şunlardan, bunlardan rabbim hepsinden bizleri korudu. Biz millet adına çok şükür başımızı dik tuttuk, alnımız açıktı. Yaptığımız her işin, gittiğimiz her yolun hesabını verdik. Siz meclis başkanlığımın 5 yılı nasıl zannediyorsunuz.
  Belki aranızda ‘Bu adamın 5 yılı bir eli yağda bir eli balda geçti. Altında arabalar, cebinde paralar var’ diyenler olmuştur. Keşke o zaman bunu söyleseydiniz de biz size çektiğimiz çileleri sıkıntıları anlatabilseydik. Bizim yerimizde olmayı hiç kimse istemezdi. Ama şükürler olsun ki bu insanlardan hiçbiri korkmadılar, kaçmadılar, milletin emanetine ihanet etmediler.”

  SUÇLARI ÇÖPE ATMIŞLAR

  Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkında açılan kapatma davasındaki gerekçeli kararı değerlendiren Bülent Arınç, bu davada yapılan suçlamaların çoğunun ispatsız olduğunu söyledi. Arınç şunları söyledi:
  “Hiç olmayacak bir şey yaptılar, AKP hakkında kapatma davası açtılar. Ben burada bu meseleyi anlattım. Bu davada 70 tane insan suçlanıyor. Manisa’da ben varım, Hüseyin Tanrıverdi var. Suçlarımız çok büyük, Allah sayfalar dolusu. 400 tane suç bulmuşlar, kime gülümsedik, kimin elini tuttuk, kiminle ne konuştuk bütün hepsi gazetelerden savcılık iddianamesine girmiş, karşımıza suç olarak çıkmış.
  Birinci sırada Tayyip Bey var ikinci sırada ben varım. Bana 16 tane kocaman suç isnat etmişler. Birkaç gün evvel gerekçeli karar yayınlandı, 400 tane suçun 370 tanesini Anayasa Mahkemesi çöp kutusuna atmış, ‘Bunlar suç olabilir mi? Nereden çıkardın bunları demiş.’ Otuz tanesiyle kalmış ama onları da laikliğe aykırı eylem olmakla birlikte kapatmaya gerek yok demiş. Para cezasıyla bu iş bitti.
  İlk dava açıldığında ‘Bu laiklik düşmanı mutlaka kapatılacak’ diye çetele tutan, gün sayan insanlara şunu söylemek istiyorum; Biz suç işlemedik. Suç işlemeyi aklımızdan bile geçirmedik. Cumhuriyetin temele ilkelerine en az sizin kadar bağlıyız, hatta sizden daha bağlıyız, çünkü biz samimiyiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin hem demokratik, hem laik hem sosyal devlet olmasını sizden daha çok istiyoruz. Ama bunlara anlam katıyoruz, siz bunlara anlam katmadan bizleri vurmak istiyorsunuz. Türkiye elbette laik ve sosyal hukuk devleti olacaktır, biz zaten bunun için çalışıyoruz.”

  YENİ BAŞKAN İSMAİL ÖNAL

  AKP Manisa Merkez İlçe Kongresi’ne Bülent Arınç’ın yanı sıra AKP Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Mehmet Çerçi, İsmail Bilen ve Recai Berber de katıldı. Eski Başkan Ömer Faruk Çelik’in yeniden aday olmadığı genel kurulda İsmail Önal’ın başkanlığında tek liste seçildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı