Gündem Haberleri

  Arınç: Adalet çıldırmışsa FP kapatılır

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Arınç, partisinin kapatılması için hukukun ve adeletin çıldırmış olması gerektiğini söyledi. Arınç, Meclis Anayasa Komisyonu'nun Anayasa değişikliği paketini ise Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararına ertelemesini hukuki ve siyasi açıdan yadırgadığını belirtti.
  Arınç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Komisyonu'nda dün görüşülmesi gereken Anayasa değişikliği paketinden son anda vazgeçilmesini hukuki ve siyasi açıdan doğru bulmadığını söyledi. Arınç, şöyle konuştu:

  "Genel başkanımız bu durum karşısında endişe edilmemesi gerektiğini söylemiş. Ama ben bunun hem hukuki hem siyasi açıdan doğru olduğu görüşünde değilim. Bir defa bu Anayasa Değişikliği Teklifi iktidara mensup milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e sevk edilmiştir. Başbakan, (bunu öncelikle Meclis'ten geçireceğiz) demesine rağmen ertesi gün hükümetin komisyonda bunu ertelemesini yadırgadım."

  Bülent Arınç, komisyondaki görüşmelerin ertelenme gerekçesinin hukuka da aykırı olduğunu iddia etti. Anayasa değişikliğine Anayasa Mahkemesi'nin bakmadığını ifade eden Arınç, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesiyle ilgili gerekçeli kararın beklenmesine de gerek olmadığını anlattı.

  Meclis'in iradesine ipotek

  Anayasa değişikliği paketinin kısa sürede Meclis'te ele alınacağına inandığını bildiren Arınç, "Bu paketin bir gece içinde görüşmelerinin ertelenmesine neden olduğu iddia edilen adreslerin, bu süreç içinde yıpranacağını" öne sürdü. Bülent Arınç, "Bazı çevreler Anayasa'nın 69. maddesiyle ilgili değişikliği istemeyebilirler. Ancak partilere, Millet Meclisi'nin iradesine sınır getirilemez, baskı ve ipotek konulamaz. Bunu yapanlar varsa anayasal suç işlemiş olurlar" dedi.

  Arınç, bir soru üzerine, "Hukuk ve adalet varsa Fazilet Partisi kapatılmayacaktır. Hukuk ve adalet çıldırmışsa o zaman birşey diyemem" dedi.

  FP Grup Başkanvekili Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karardan dolayı hiçbir zaman endişe duymadığını sözlerine ekledi.

  Hükümetin tılsımı bozuldu

  FP Grup Başkanvekili Bülent Arınç, Başbakan Bülent Ecevit'in "Düğmeye basılmış olabilir, bir provakosyon olabilir" şeklindeki sözlerinin çok önemli olduğunu belirtti. Bülent Arınç, şöyle konuştu:

  "Bunu söyleyen bir başbakan, hükümetin başı ise düğmeye basılmış olmasından haberdar olması gereklidir. Eğer bize soruyor da kendisi bilmiyorsa, bu Türkiye için çok büyük bir kayıptır. Ortada hükümet yok, otorite boşluğu var. Hep istikrar ve uyumdan bahseden, sayısal çoğunluğuna güvenen hükümetin büyüsü bozulmuş, tılsımı kalmamıştır. (Düğmeye basıldı mı?) sorusunun arkasında bir hükümet, otorite boşluğunun yattığını hep beraber görüyoruz."  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı