Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arılarının ırkının bozulmasına tepki

  A.A
  04.08.2006 - 14:46 | Son Güncelleme: 04.08.2006 - 14:47

  Kafkas arı ırkının gen merkezi olan Ardahan'da, gezici arıcıların kendi arılarının ırkını olumsuz etkilediğini öne süren vatandaşlar eylem yaptı.

  Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı üyesi Kemal Gültekin, yarın düzenlenecek 8. Ulusal Bal Festivali öncesi merkeze bağlı Sugöze köyünde toplanan ve eylem yapan arıcılar adına yaptığı konuşmada, Ardahan'ın Kafkas arı ırkının gen merkezi olduğunu vurguladı.

  Gezici arıcıların, Kafkas arı ırkını olumsuz etkilediğini öne süren Gültekin, gezici arıcılara karşı yetkililerin gerekli önlemi almasını istediklerini kaydetti.

  Gültekin, protesto amacıyla yarın düzenlenecek festivale katılmayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
  “Gezici arıcılar yüzünden Kafkas arı ırkı olumsuz etkilendi. Bu yıl bal üretimimiz de yüzde 15 daha azaldı. Gezici arıcıların bölgeye girişleri tamamen yasaklanmalı.”

  Edirne ve Gebze'den bile gezici arıcıların Ardahan'a geldiğini anlatan Gültekin, bunun arılarda hastalıklara bile neden olduğunu savundu.

  Ardahan Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Bahattin Özdemir'in de arıcılara destek vermek için katıldığı eylem sırasında, bir gazeteci arıların saldırısına uğradı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı