Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Arıların intikamı!..

<B>SAHTE</B> mi, değil mi?.. Şimdi aynı denetimi <B>ordu </B>yapıyor. Türkiye’nin <B>çeşitli birliklerinde </B>kendi depolarında.

Piyasadan satın alınan balın hazırlanan şartnameye uygun olup olmadığının denetimi için, kendi depolarından alınan örnekleri ordu tahlile yolluyor. Çünkü, Türkiye’de en çok bal tüketen kurumlardan biri, ordu.

Geçen cumartesi bal dolapları üzerine yazdığım yazıya, Türkiye’nin her tarafından ek bilgiler geliyor. Ayrıca, iki açıklama var. Önce, ek bilgiler.

BAŞBAKAN’A FAKS

İhraç edilen sahte bal yurtdışından iade edilince, iç piyasaya veriliyor. Bundan bal üretici büyük zarar görüyor. Tam 250 bin aile!..

Onların sözcüleri, arı yetiştiricileri adına, Başbakan Erdoğan’a 9 Mart günü faks çekiyor. Şu sözlerle: ‘Ülkedeki sektörlerin tamamı, ne çektiyse, ahbap çavuş bürokratik rant ilişkilerinden çekmiştir!..’

İlginç, Başbakan’a gönderilen faksı, arı üreticisi, bazı AKP yöneticileri de imzalıyor. Hayat, partili olmayı aşan zorlamalarla dolu!..

GÖREVDEN ALMA

Sahte bal Avrupa’dan dönüyor. Ama, giderken ton başına 65 dolar teşvik ödeniyor devletçe.

İhracatı sırasında bal denetimden geçmiyor mu?.. Geçiyor!.. O zaman, nasıl farkına varılmıyor?.. Çünkü, denetlenen bala, bir madde karıştırılarak, ilk anda sahte olduğunun anlaşılması önleniyor. Bunda, acaba hangi yabancı firmaların parmağı var?..

Asıl 65 dolarlar!.. Bal sahte olduğu için iade edilince, bu paraların da, o bal sahiplerinden geri alınması gerekmez mi?.. Gerekir!.. Bakın ne oluyor:

Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda bazı uzmanlar 65 dolarları geri almak için işlem yapmak istiyor. Çok doğru bir iş. Peki, o uzmanlar şimdi nerede?.. Yoksa, onlar görevlerinden mi alınıyor?..

Konu, bazı bakanlar arasında sohbetlere yansıyor. Kabine baldan rahatsız!.. Çoğunda benzer kuşku, arıların intikamı yaman olur!..

Arılar, bana kalırsa CHP’den de intikam alacak!.. Aynı dosya CHP’ye gidiyor, kimse ilgilenmiyor!..

Bal böyle!.. Ya çay dolapları!.. Önümüzdeki günlerde, 32 kısım, tekmili birden, hazır olun bir bardak acı çaya!..

Bakanlık açıklaması

GEÇEN
cumartesi günü Tarım Bakanı Sami Güçlü arıyor. Dün de, bakanlık adına bir açıklama geliyor. Açıklama yazılanları doğruluyor!.. Buna rağmen, bazı noktalar özetle şöyle:

- ‘Analizi yapılan 42 bal örneğinden 22’si olumsuz çıkmıştır. 32 işletmeye çalışma, üretim izni olmadığından dolayı, idari para cezası uygulanmıştır.’ (Çok memnun oldum).

- ‘2003 yılı ihracatında 293 ton, 2004 yılı ihracatında 175 ton bal geri dönmüştür. Geri dönüş nedeni, firmalar arası ticari sorunlardır.’

(Elin oğlu, balları bizdeki firmaların kendi aralarındaki ticari anlaşmazlık sonucu geri gönderiyor!.. Onlara ne?..).

- ‘2005’in ilk üç ayında Bakanlığımıza sahte bal ile ilgili gelen şikayetler üzerine başlatılan çalışmada, Ankara’da birkaç firmanın adreste bulunmadığı tesbit edilmiştir, ilgili firmalar hakkında işlem sürmektedir.’ (Çok memnun oldum).

- ‘Arıcılar 2.5 yıldır sahtecilik konusunda uyarıda bulunuyor, diyorsunuz. Balda sahtecilik konusu son yılların değil, tüm zamanların konusudur.’

(Tüm zamanların konusu olduğuna göre, mesele yok!..)

- ‘Bakanlığımız bal ile ilgili konularda bünye içinden bir danışmanı görevlendirmiştir. Ancak, bu görevlendirmenin sektör açısından mahzurlu durumlar oluşturması söz konusu ise, ilgili kişinin görevlendirilmesinin kaldırılması son derece tabiidir.’

(Sayın Bakan, takdir elbette size ait!..).

Danışmanın açıklaması

GEÇEN
günkü yazıda Tarım Bakanlığı’nda isim vermeden, bir danışmandan söz ediyorum ve Bakan Güçlü’ye ‘O danışmanın Çin’den bal enzimleri ithal eden bir firmayla bağlantısı var mı’ diye soruyorum.

Adını vermediğim danışman Ziraat Mühendisi Refik Bayram arıyor ve şu açıklamayı gönderiyor:

‘Danışmanlık görevine geleli bir ay oldu. Bu görevi kabul ederken, maddi ya da emekliliğime yönelik herhangi maddi, manevi katkı söz konusu değildir. Adı geçen firma bir yakınıma ait olup, bu firma arı ürünleri ile ilgili sektörde öncülük yapmış, yasal olmayan hiçbir ticari faaliyette bulunmamış ve yazınızda adı geçen sahte bal yapımında kullanılan maddeleri kesinlikle ithal etmemiştir.’
X