« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Arılar bana çalısıyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kırkpınar'da 8. kez başpehlivan olan Ahmet Taşçı, 10 yıl önce bıraktığı milli mayoyu teklif gelirse yeniden giyebileceğini söyledi. Taşçı, 40 tane arı kovanı olduğunu belirterek gücünün kaynağını da ‘‘bal ve balık’’ olarak açıkladı...

Ona ermeydanında ‘‘Dozer Ahmet’’ derler... Rakibini önce çayırda süre süre, eze eze yorar, ‘‘İç kazık, ters paça’’ ile çevirip göbeğine gök yüzünü gösterir...

Efsanevi pehlivan Tekirdağlı Hüseyin'in rekorunu kırıp yağlı güreş tarihine geçen Ahmet Taşçı, peki yağlı güreşlere nasıl hazırlandı, nasıl şampiyon oldu?

Ahmet Taşçı yazın çayırda çimen üstünde, kışın salonda, ot üstünde çalışıyor. Taşçı'nın, kış idmanlarını yaptığı salonun betonunun üstüne ot seriliyor, onun üstüne de sıkıştırılmış, kalın kağıt keçeler serilip onun üstünde çalışıyor. Nisan ayında ise tekrar çayıra çıkıyor.

Ahmet Taşçı'nın bundan sonra ki hedefe ne?

‘‘Tekirdağlı Hüseyin'in rekorunu kırdıktan sonra tek hedefi kaldı, üçüncü kez altın kemerin gerçek sahibi olmak.’’

- Mindere geçmeyi düşünür müsün?

- 10 yıl önce beni minderden soğutarak kopardılar. Hayalimde dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak vardı. Bana olimpiyatlarda İstiklal Marşını dinletme imkanı vermedikleri için üzgün ve kırgınım.

- Ankara'daki Dünya Şampiyonası için teklif gelirse mindere döner misin?

- Bu günden kıspeti dolaba koyar mayoyu giyip mindere çıkarım. Bu benim milli özlemimdir.

- Bu gücü nasıl buluyorsun?

- Karamürsel'de arılar, balıkçılar bana çalışır. Bahçemde 50'ye yakın arı kovanım var. Bol bol bal ve her akşamda 5 kilo balık yerim.

- Özel yaşantın nasıl?

- Disiplini her zaman ön planda tutarım. Çok çalışırım. Eğlence sınırını aşmam, uyku ve yemek saatlerini kaçırmam.

İşte Ahmet Taşçı'nın başarısının öyküsü...

HEDEF ÜÇÜNCÜ KEMER

Kırkpınar'da iki kez altın kemer alıp 8 kez başpehlivan olarak cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran Karamürselli Ahmet Taşçı, gözünü yeni rekorlara dikti. Taşçı'nın yeni hedefi önce üçüncü altınkemerini almak, ardından da 10 kez başpehlivan olmak. (Gurbet GÖKÇE)CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.