Gündem Haberleri

  Arif Sağ: Ökkeş Şendiller gelse, biz gelmeyecektik

  A.A
  17.12.2009 - 14:10 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Kahramanmaraş olayları sanığı Ökkeş Şendiller'in Alevi Çalıştayı'na davet edilmesini “yanlış olmuştur” diye değerlendirdi.

  Üskül, Alevi Çalıştayı'na verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kapatılan DTP milletvekillerinin çalıştaya katılmamasına ilişkin bir soru üzerine Üskül, herkesin devletin sorunlarını kendi sorunlarının önüne koyması gerektiğini söyledi.

  Şendiller'in çalıştaya davet edilmesi konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine Üskül, “Yanlış olmuştur” dedi.
  Eski milletvekillerinden sanatçı Arif Sağ da Ökkeş Şendiller'in katılması halinde çalıştayın gündeminin değişeceğini belirterek, “Şendiller katılsaydı biz gelmeyecektik. Ancak, DTP'li arkadaşların katılmasında yarar vardı. Onların sıkıntıları var, partileri kapatıldı. Pek çok kişi DTP'nin kapatılmasının siyasi olduğunu düşünüyor. Türkiye'de yaşayan Alevilerin sorunları var. Bu sorunların tümünü tartışarak çözmek lazım. Diyalog yolu kapatılmamalı” diye konuştu.
  Ercan Karakaş ise DTP'lilerin çalıştaya katılmasının olumlu katkı sağlayabileceğine dikkati çekerek, “Çünkü Alevi sorunu da Kürt sorunu da milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Bir araya gelerek bunları konuşmamızda yarar var. Demokratik yöntemlerle demokratik siyaset içinde kalarak bu konuları çözmeye devam etmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

  Şendiller'in davet edilmesinden rahatsızlık duyduklarını ifade eden Karakaş, bunu Devlet Bakanı Faruk Çelik'e ilettiklerini ve sorunun çözüldüğünü söyledi.
  AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit de Türkiye'de 72 milyon kişi içinde çalıştaya çağrılmaması gereken tek kişinin Ökkeş Şendiller olduğunu söyledi.
  Yiğit, “Reha Çamuroğlu'nun Alevi Çalıştayı ile ilgili istediklerini alamadığı, yalnız kaldığı yönünde değerlendirmeler var. Siz buna katılıyor musunuz?” sorusunu, “Hayır katılmıyorum. Biz birlikte çalışıyoruz. Aynı partinin milletvekiliyiz. Başından beri tavrımızı koyduk. Sayın Başbakan ile bu konuda değişik toplantılar yaptık. (Yalnız kaldım) diye bir şey yok. Ben yalnız kaldığını tahmin etmiyorum” diye yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı