Gündem Haberleri

  Arif Doğan'dan üstünün aranmasına tepki

  Cem TURSUN/ İSTANBUL, (DHA)
  20.01.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 98’inci duruşması görülmeye başlandı. Çapraz sorgusuna devam edilen tutuksuz sanık Emekli Albay Arif Doğan, üstünü aramak isteyen jandarma görevlisine "Bir orgeneralin üstünü nasıl ararsın. Terbiyesiz" dedi.

  Aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da bulunduğu 27’i tutuklu toplam 108 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Şahin, Oğuz Bulut, Ersin Gönenci, Hasan Atilla Uğur, Mustafa Dönmez ve İbrahim Özcan katılmadı.

  "BİR ORGENERALİN ÜSTÜNÜ NASIL ARARSIN. TERBİYESİZ"

  Duruşma salonunua ambulansla getirilen emekli Albay Arif Doğan, tekerlekli sandalyeye alınarak sağlık personeli ve korumalarının yardımıyla kapıdan içeri girdi. Bu sırada kendisine sanık kartı vermek isteyen görevli jandarmayı tersleyerek, "Ne kartı. Ben kart takmam" dedi. Olaya müdahele etmek isteyen yarbaya ise "Sen benim kartımla uğraşacağına X-Ray’i kapattır. Kalbimde pil var" diyerek tepki gösterdi. X-Ray cihazının kapatılmasının ardından sanık kartı almadan içeri alınan Doğan’ın üstü bir Astsubay Kıdemli Başçavuş tarafından elle arandı. Bu aramaya da karşı çıkan Doğan, "Ben orgeneralim. Bir orgeneralin üstünü nasıl ararsın. Terbiyesiz" diyerek görevliye çıkıştı. Ardından ise yanındaki korumalarına "Götürün beni" dedi. Olayın ardından jandarma görevlileri Arif Doğan hakkında tutanak tuttular.

  ÇAPRAZ SORGUSU DEVAM EDİYOR

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sağlık sorunları nedeniyle savunmasının alınmasına karar verilen emekli Albay Arif Doğan’ı kürsüye aldı. Doktor nezaretinde ve tekerlekli sandalyede sanık kürsüsüne alınan Doğan’ın çapraz sorgusuna devam edildi. Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese’nin "Milli Seferberlik Tektik Kurulu’nda çalıştığınızı söylediz. Görevinizi açıklar mısınız?" şeklindeki sorusuna Doğan, "Seferberlik Dairesi’nde çalışmadım. Ben emekli albayım. Seferi olarak rütbem ise Orgeneral’dir. Bu askeri bir kavramdır. Seferberlik rütbesidir. Seferberlik rütbesi ne zamana denk geliyorsa rütbe odur. Orgenerallikte 4. yılım" diye konuştu.

  Doğan’ın çapraz sorgusu devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı