Dünya Haberleri

  Ariel Şaron'a Hıristiyan öfkesi

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 02:17 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, Filistin Yönetimi Lideri Yaser Arafat'ın dün gece Noel ayinine katılmak üzere Beytüllahim'e gidişine yasak getirmesi Hıristiyan dünyasında büyük tepki yarattı.

  Vatikan ve Yunan Ortodoks Kilisesi, Şaron'un kararını eleştirerek, 15 gündür Ramallah dışına atım atamayan Arafat'a konulan yasağın derhal kaldırılmasını istedi. Avrupa Birliği ve ABD yetkilileri de İsrail'i kararından döndürmek için dün gün boyu ter döktüler. Ancak Şaron kararından dönmedi. İsrail, geçen 17 Ekim'de suikaste kurban giden aşırı sağcı Turizm Bakanı Rehavam Zeevi'nin radikal Filistinli katillerinin teslim edilmesi için Arafat'a dün geceyarısına kadar süre tanıdı. Katillerin teslim edilmemesi halinde Ramallah çevresindeki kuşatmanın geçit vermeyeceği bildirildi. Arafat ise Beytüllahim'in Filistin kontrolüne geçtiği 1995 yılından beri katıldığı Noel ayinini bu yıl da kaçırmayacağını belirterek, ‘‘Gerekirse yürüyerek giderim’’ dedi. Ramallah ile Beytüllahim'in arası 20 km.

  Müslüman-Hıristiyan elele

  Roman Katolik Kilisesi'nin kutsal topraklardaki temsilcisi Latin Patriği Michel Sabbah, dün dayanışma amacıyla Yaser Arafat'ı ziyaret etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı