Arıcılıkta yanlış ilaç balı etkiliyor

Hürriyet Haber
16 Aralık 2009 - 11:28Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 11:28

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Kürşad Daş, “Arı hastalıklarına karşı bilinmeden ilaç kullanmak arı varlığını yok ederken balda da zararlı kalıntılara neden oluyor”dedi.

Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Kürşad Daş, yaptığı açıklamada, arı hastalıklarının Türkiye arıcılığında önemli kayıplara yol açtığını söyledi.

Arı hastalıklarına karşı bir çok üreticinin bilinçsizce kokteyl şeklinde değişik kimyasal ve antibiyotikleri karıştırıp arılara verdiğini ve bunun da zararlı olduğunu belirten Daş, değişik sınıf ve etki mekanizmalarına sahip ilaçların bir arada ve aynı zamanda kullanılmasının ilaç etkinliğini değiştirdiğini ve arılarda öldürücü sonuçlar oluşturduğunu kaydetti.

Arılara bilinçsizce verilen ilaçların arı ürünlerinin kalitesini de etkilediğini belirten Daş, şu bilgileri verdi:

“Arı hastalıklarına karşı bilinmeden yanlış ilaç kullanmak, arı varlığını yok ederken, balda da zararlı kalıntıların oluşmasına neden oluyor. Arı hastalıkları için son yıllarda ilaç kullanımı önemli derecede yaygınlaşmıştır. Ancak ilaçların, özellikle, antibiyotiklerin gelişi güzel kullanılması beklenen başarıyı önemli ölçüde etkilemiştir. Bazı hastalık yapıcı mikroorganizma türlerinin yaygın ve bilinçsizce kullanılması ilaçlara karşı toleransın artışına yol açmıştır.”
Bilinçsiz kullanılan ilaçların arı ürünlerinde kalıntı sorunu yarattığını ifade eden Daş, “Bu durum insanlar için yararlı bir ürünü riskli bir hale gelmektedir. Bu nedenle ilaç seçiminin hastalık etkenlerine karşı duyarlılık derecelerinin bilinmesinde büyük yarar vardır” dedi.
Arı hastalık ve zararlılarına karşı kullanılacak ilaçların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ruhsatlandırıldığını da belirten Daş, bal arıları için ruhsatlandırılmış ve veteriner hekim reçetesi ile satılacak ilaçların kullanılmasının daha sağlıklı ve yararlı olacağını vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı