KAYSERİ HABERLERİ

Arıcılık Eğitimi Sonrasında Arıcı Sayısı 317’e Çıktı

IHA
28.10.2015 - 16:13Son Güncelleme :
Arıcılık Eğitimi Sonrasında Arıcı Sayısı 317’e Çıktı
IHA

İl Gıda Tarım ve İl Müdürü Özkan Kayacan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün arıcılık konusunda yaptığı çalışmaların sonuç verdiğini ve verilen desteklerinin arttığını söyledi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Çok eski bir geçmişe sahip olmasına karşın arıcılığın gelişmesi bilim ve teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak son yüzyıllarda olmuştur. Bugünkü teknik anlamıyla, başlı başına tarımsal bir uğraş ve üretim dalı olan arıcılık, belli amaçlar doğrultusunda “bal arılarını kullanabilme ve yönetebilme sanatı” olarak tanımlanabilir.” ifadesini kullandı. Özkan Kayacan, “Diğer üretim dallarında olduğu gibi arıcılıkta amaç en az masrafla en yüksek gelirin sağlanmasıdır. Teknik arıcılık ve başarı birbirine bağlı iki temel unsurdur. Bu iki temel unsurun düzeyi arıcılıktan sağlanacak gelirin düzeyini belirler. Bilgi ve tecrübeye dayanmayan ve teknik uygulamaların yapılmadığı bir arıcılıkta başarı ve gelirden bahsetmek imkansızdır. Profesyonelce yapılmayan, sıradan ve eski usul bir arıcılık herkes tarafından yapılabilirken, teknik ve başarılı bir arıcılık ancak bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi kişilerce yapılabilir. Bu konuda katkı sağlamak üzere Şubat ayı içerisinde Kayseri genelini kapsayan ilk defa Arıcılık ve Arıcılık Ürünleri Yetiştiriciliği” konusunda eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Yıl boyunca İlçe Müdürlükleri tarafından eğitim toplantıları devam ettirilmiştir.”dedi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün arıcılık konusunda yaptığı çalışmaların sonuç verdiğini söyleyen Kayacan, “2015 yılında İl Müdürlüğü kayıt sistemine kaydı yapılan arıcı sayısı 371’e çıktı. Bu artışa paralel olarak da koloni sayısı yüzde 18,6’lık artışla 39 bin 264’den 46 bin 594’e çıkmıştır. Verilen destek oranı da yüzde 18,6’lık artışla 392 bin 640 TL’den 465 bin 940 TL’ye çıkmıştır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Arıcılık Eğitimi Sonrasında Arıcı Sayısı 317’e Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 16 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arıcılık Eğitimi Sonrasında Arıcı Sayısı 317’e Çıktı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı