Arı: Maması kesilen Emlakbank’a saldırıyor

Hürriyet Haber
02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Emlak Bankası'nın yeni Genel Müdürü Erdin Arı, bankayla ilgili yolsuzluk iddialarını, ‘‘Maması kesilen bize saldırıyor’’ sözleriyle yanıtladı. Arı, çalışmaları sırasında siyasi bir baskıyla karşılaşmadığını savundu.

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle 1990'ların başından itibaren gündemden düşmeyen Emlakbank'ın yeni Genel Müdürü Erdin Arı, ‘‘Maması kesilen bize saldırıyor’’ dedi. Emlakbank'ın merkezinin İstanbul'da olmasına sevindiğini bu nedenle siyasilerden rahatsız eden bulunmadığını belirten Erdin Arı, ‘‘Görev konusunda Refaiddin Şahin'le anlaştık. Ben koltuğun siyasi olduğuna inanmıyorum. Siyasetin parçası olarak buraya getirilmiş olmam imkansız. Öyle bir zihniyet olsaydı, bu koltukta şimdi seçim kaybetmiş bir milletvekili adayı oturuyor olabilirdi. 20 yıldır finans sektöründeyim. Kendi ölçülerime göre başarılıyım da. Finans sektöründe bu kadar yıl çalıştıktan sonra ulaşılabilecek hedef bir bankanın genel müdürlüğüydü. Bu doğrultuda bana önerilen Emlak Bankası Genel Müdürlüğünü kabul ettim’’ diye konuştu.

Şükrü Karahasanoğlu ve Aydın Ayaydın'dan sonra 5-6 aylık sürelerle genel müdürü değişen Emlakbank'ta yılbaşından itibaren genel müdürlük koltuğuna oturan Arı, daha göreve geldiği günden itibaren yolsuzluk iddiaları ile karşılaşmaya başladığını söylüyor. Arı, Hürriyet'in sorularını şöyle yanıtladı:

Arı Grubu ile bağlantınızın Emlak Bankası'nın başına getirilişinizde etkisi oldu mu?

- Arı Grubu ile bağlantım doğru. Bu gruba üyeyim. Fakat baştan beri aktif üye olamadım. Kemal Köprülü benim eski arkadaşımdır. Fakat Emlak Bankası'nın Genel Müdürlüğü'ne gelişimde Arı Grubu'nun etkisinin olduğunu sanmıyorum.

ŞAHİN'İN TALİMATLARI

Devlet Bakanı Şahin'in, Emlak Bankası'nın bundan sonraki faaliyetleri konusunda istekleri oldu mu, nelerdir?

- Burada olduğum sürece, bürokrasiyi, devlet mekanizmasını tanıma açısından büyük yararlar sağlayacağıma inanıyorum. Refaiddin Şahin'le ilk kez göreve başlamadan önce karşılaştım. Daha önce taşıklığımız yok. İlk karşılaşmamızda Şahin bana sürekli, ‘Emlakbank’ın banka olarak çalışmasını istiyoruz. Özelleştirilmesini istiyoruz. Çok sorunları var. Bunların çözülmesini istiyoruz. Görevi üstlenmeden önceki görüşmemizde de, bir kez daha ‘yanlış yapma, yanlış yaptırma’ demişti. Siyasi müdahale söz konusu değil.

Hükümet, konut işinden çekilmeniz yolunda karar almıştı. Bu konuda bilgi verir misiniz?

- Emlak Bankası, yıllardır çözülemeyen sorunlar yumağı içinde olan bir kurum durumunda. Bir kere Bakanlar Kurulu bir tavsiye kararı aldı. Buna göre, Emlak Bankası bundan sonra inşaat yapmayacak, arsa alımı yok. Mevcut inşaatlara devam ediyoruz. Mümkün olanları kat karşılığına çeviriyoruz. Fakat yeni bir inşaata girmiyoruz. En son Ankara Lodumlu'da kat karşılığı iş vererek, bu yolda da ilk adımı attık.

Bankanın trilyonluk kayıplarından sözediliyor. Bunun nedeni nedir?

- Emlak Bankası'nın en büyük zararı inşaatları finanse etmekten kaynaklanmış. Akıllı bir müteahhit projeyi çizer, buradan satmaya başlar, Aldığı parayı işe çeviririr. Emlak Bankası bunu yapmamış. Arsayı almış, arsaya para bağlamış, ihale etmiş, yüzde 10-20 civarında avanslar ödemiş. İnşaatları yapmış ve bitmeye yakın satmaya başlamış. Bu geçen sürede de her ay yüzde 5-6 faiz yürütmüş. Bizim inşaatlarımızın da gereksiz yere fiyatları şişmiş. Yoksa bu kadar pahalı olmayacaktı. Olsa bile bu bankanın rantı olabilirdi. Bankanın şu anda 25 bin civarında konut stoku var. Bunun parasal değeri 1.8 milyar doları buluyor. Bu kadar büyük rakam bağlanmış durumda. Dövizzede sorunu var. 5 bin kişinin ekmek yediği Bahçeşehir tıkanmış, inşaat durmuştu.

Burası, benim için sıçrama tahtası

Bankacılık sektöründe kendini başarılı bulduğunu söyleyen Erdin Arı, ‘‘Neden bankacılık kariyerinizi Civangate skandalının yaşandığı, 3-5 ayda bir genel müdürünün değiştiği ve her aktivitesinde şaibe aranır hale gelen Emlak Bankası'nda sürdürmeye karar verdiniz?’’ şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

‘‘Ben kendime güveniyorum. Kamu bankaları iyidir. Emlak Bankası da devletin üçüncü büyük saygın bir bankası. Bankanın saygınlığı belirli nedenlerle zedelenmiş olabilir. Bizim amacımız, yeniden bankaya bu saygınlığını yurtiçinde ve yurtdışında kazandırmaktır. Bankacılık artık globalleşmiş durumda. Bu yüzden bankaların yönetimlerinin muhabir ilişkilerini, uluslararası bankacılığı bilen, bankacılıkta uygulanan yeni enstrümanların tümünü bilen insanlardan oluşması lazım. Emlakbank'a bakıldığında, bugüne kadar bu niteliklere sahip fazla yöneticisi olmadığı bilinen bir gerçek. Kamu ilişkileri de benim için çok önemli. Bürokrasi çok çok önemli. Devletteki birtakım insanları tanımak benim bundan sonraki hayatımda belirleyici olabilir. Bu görevimde başarılı olacak kadar bir süre kalabilirsem, bankayı bir yerden bir yere götürebilirsem, daha sonra özel sektördeki çalışmalarımda burada kurduğum kontaklar kazancım olacaktır. Yani ben Emlak Bankası'ndan beşeri sermaye kazanacağım. Bir sıçrama tahtası ise evet bu amacın güdüldüğü de söylenebilir. Ama hayat böyle.’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı