"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Arena’dan önce düğüne dikkat

Başkent’teki yerel seçim sürecinde aday açıklamada MHP elini çabuk tutuyor.

Mansur Yavaş ve Turgut Altınok belirsizliğine rağmen Etimesgut ve Yenimahalle gibi metropol ilçelerin yanı sıra dış ilçelerden de açıklanan adaylar var.
MHP, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla 29 Eylül’de Ankara Arena’da büyük bir törenle diğer adaylarını da duyurmaya hazırlanıyor.
Gölbaşı ve Mamak’ın yanı sıra merakla beklenen Büyükşehir adayının 29 Eylül’de açıklanacağı öne sürülüyor.
Adaylığı açıklanması en muhtemel ismin Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya olacağı iddia ediliyor.
BUZLAR ERİYECEK Mİ

Arena’daki programdan iki gün önce 27 Eylül’de ise Ankara yerel siyasetinin önemli aktörlerini bir araya getirmesi beklenen bir düğün var.
MHP’de yerel siyasetin etkin isimlerinden Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yıldız oğlunu evlendirecek.
Nikahı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kıyması bekleniyor. Nikah şahidinin MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin olacağı düğünde davetliler arasında Mansur Yavaş ve Turgut Altınok da var.
İki gün sonraki adaylık töreni öncesi bu düğünün MHP’nin kilit isimleri arasındaki buzları eritip eritmeyeceği, yerel siyaset aritmetiği yapanların şimdilerde en merak ettiği konuların başında geliyor.

* * *

Karayalçın’ın BÖLÜNME KAYGISI

CHP Parti Meclisi üyesi Murat Karayalçın, Bodrum’da katıldığı bir programda samimi açıklamalarda bulundu. Satır başlarını hatırlatayım:
* 1999 yılında aday oldum, Doğan Taşdelen’le seçime girdim. İkimizin oy toplamı, eğer bölünmemiş olsaydık Melih Gökçek’e 150 bin fark atıyordu. Bölündük gitti.
* 2009 yılında bu kez parti içinde bir bölünme yaşandı. Yaklaşık 100 bin CHP’li kendi partisinin adayına değil bir başka partinin adayına oy kullandı.
* Her seçimde bölünüyoruz. Bu bize ders olmuyor.
Karayalçın belki konuşmasında söyledi ajanslara yansımadı, belki de es geçti. 2004’te de CHP’nin adayı Yılmaz Ateş, SHP’nin adayı Karayalçın’dı.

ADAY OLMAYAN ÇALIŞIR MI

Bugüne gelelim.
2014’teki yerel seçimlerde Büyükşehir adaylığı için Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Üniversitesi SBF Dekanı Yalçın Karatepe ve Ankaragücü eski Başkanı Cengiz Topel Yıldırım’ın ismi geçiyor. Bazı siyasilerle de temaslar sürüyor.
CHP’nin önünde bölünme gibi bir tehlike gözükmüyor.
Ancak bu kadar farklı profildeki adaydan hangisi açıklansa diğerleri arasında küskünlük olur mu, açıklanmayanlar Büyükşehir için etkin bir çalışma yürütür mü, koca bir soru işareti.

X