"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Arena’da düğüm çözülüyor Yavaş dönemi sona eriyor

Başkent’te yaklaşan yerel seçimlerin hem en hızlı hem de en tartışmalı partisi defalarca yazdığım gibi MHP.

Bugüne kadar İl Başkanı Fatih Çetinkaya’nın da gayretleriyle altı ilçe belediye başkan adayı açıklandı.
MHP’nin 29 Eylül’de Arena’daki aday tanıtma toplantısını ilk kez geçtiğimiz hafta bu köşeden duyurmuştuk.
Aşağı yukarı tablo netleşti. Artık Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmemesi büyük sürpriz olacak.

GÖLBAŞI’NDA DEVAM

Yenimahalle ve Etimesgut’ta adayları açıklayan MHP, Gölbaşı’nda Yakup Odabaşı’yla devam diyecek. Mamak’ta da Ali Rıza Çalkan aday gösterilecek.
Pazar günkü aday açıklama töreninde kulislerde konuşulduğu gibi Büyükşehir adayı Karakaya gösterilirse Mansur Yavaş belirsizliği de son bulacak.
Yavaş cephesinde anketlerin yapıldığı ve yol haritasını duyurmak için MHP’nin Büyükşehir adayını açıklamasının beklendiği ifade ediliyor.

O DA ADAY ADAYI

Yavaş’ın ise ‘her şeye rağmen’ MHP’den adaylık beklediği resmi web sitesinin girişinde yer alan, “Her platformda en iyi şekilde temsil ettiğime inandığım partimden, parti yönetiminin bugüne kadar yaptığı açıklamalara rağmen, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak, sorumluluk almaya hazır olduğumu bilmenizi isterim. Her ne olursa olsun, partim Ankara için başka bir aday açıklayana kadar ben, 40 yıldır gönül verdiğim Milliyetçi Hareket Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayıyım” cümlelerinden anlaşılıyor.

* * *

Kılıçdaroğlu İnce’den haberdar mı

CHP’deki yerel hareketlilik daha çok milletvekili odaklı sürüyor. Büyükşehir’de aday adaylığını açıklayan Aylin Nazlıaka’dan sonra geçtiğimiz hafta en çok konuşulan isim Muharrem İnce oldu.
Türk siyasetinde pek şaşırmadığımız gibi önce İnce iddiası ortaya atıldı.
Sonra konu tartışılmaya başlandı.
Ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, “CHP milletvekilleri arasında Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce arkadaşımızın başkan adayı olması eğilimi ortaya çıktı. Sanırım Sayın İnce de aday olmayı düşünüyor” çıkışını yaptı.

YÖNTEM DOĞRU MU

Muharrem İnce CHP’de marka bir isim. Aday olması kimse için sürpriz olmaz, CHP tabanında karşı çıkan da olmaz.
Ancak yöntem doğru mu?
* Birincisi mevcut aday adayları açısından duruma bir bakalım. Parti örgütünün en üstündeki isim İnce’den yana tavır koyuyor, küskünlük olabilir.
* İkincisi kamuoyunda ‘İnce aday olacak’ algısının oluşacağı bile bile yapılan bu açıklamadan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun haberi var mıydı?
CHP Ankara’da başarılı olmak istiyorsa, spekülatif çıkışlardan arınmalı, ‘aile içi çekişmeleri’ dışarı yansıtmamalı. Aksi takdirde 2009’daki gibi Büyükşehir ve ilçelerin birbirinden kopuk yürüttüğü kampanyalarla başarı hayal olur.

* * *

Gökçek şimdilik rakipsiz

AK Parti’de Büyükşehir için kimsenin adı geçmiyor. Melih Gökçek şimdilik tek adam olarak karşımıza çıkıyor. Zaten Gökçek gibi siyasi bir figür mevcut konumunu korurken, AK Partili herhangi bir siyasinin açıkça ‘Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adayım’ demesi pek mümkün görünmüyor.
2009 seçimlerinde Veysel Eroğlu’ndan Zafer Çağlayan’a, Veysel Tiryaki’den ‘bazı’ genel başkan yardımcılarına kadar pek çok siyasinin ismi geçmişti. Bu kez ortada isimler dolaşmıyor. AK Parti içindeki muhalifler ya Gökçek’in adaylığını kabullendi ya da bu kez farklı bir strateji izliyorlar.
İlçelerde de durum pek farklı değil. Bir taraftan anketler yapılıyor, diğer taraftan parti üst yönetimine yönelik kulis çalışmaları yapılıyor.
Ama geçmişte de tecrübe edildiği gibi aklından adaylık geçen tüm AK Partililer Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arasına bakıyor.

* * *

Karayalçın’dan Ateş’e yanıt

Murat Karayalçın’ın, 2014’teki yerel seçimlerle ilgili ‘bölünme kaygısı’nı dile getirmesinin ardından CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş bölünmeden Karayalçın’ı sorumlu tutmuştu. Başkent Fısıltıları’nda başlayan bu tartışmayı Karayalçın’ın yanıtıyla sonlandıralım:
“Sosyal Demokratların birlikteliği için çok çaba harcamış birisi olarak yakın tarihte yaşananlarla ilgili söyleyecek çok sözüm var.
Ancak yıllardan bu yana ilk kez bir bütünlük içinde seçime girme fırsatı yakalanmışken; tümüyle gerçek dışı sözler söyleyebilen, tartıldığı seçim terazisinin kefesinde kaç gram çektiğini unutan ama hizipçilik yapmayı unutmayan kişilerle polemik yapmayı partimizin çıkarları açısından uygun bulmuyorum.”

X