« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Arda'nın kalması lazım

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard katıldığı bir TV programında bir çok konuda soruları yanıtladı.

A.A
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Teknik Direktörü Frank  Rijkaard, Barcelona teknik direktörüyken hocalığını yaptığı Beşiktaş'ın kalecisi Rüştü ile hiçbir sorunun olmadığını söyledi.

Lig TV'de yayınlanan 2'ye 1 programına konuk olan Rijkaard, Rüştü'nün çok  iyi bir insan ve iyi bir kaleci olduğunu ifade ederek, “Barcelona'dan ayrılmak  zorunda kaldı, çünkü Victor Valdes ilk kaleciydi. Benim yüzümden ayrılmış  olduğunu, bu yüzden düşünmüş olabilir. Kararları sportif açıdan duygusal olarak  veremezsiniz. Benim düşüncem hala aynı şekilde devam ettiği. Hala çok iyi bir  karakter ve çok iyi bir kaleci. Victor Valdes'i o zaman birinci kaleci yaptım ve  halen o görevde. Çok önemli kupalar kazandı Barcelona ile beraber. Gördüğünüz  gibi bu kişisel bir karar değildi” diye konuştu.

“ARDA İŞİNİ İYİ YAPIYOR”

Rijkaard, Arda ile ilgili bir soru üzerine, “Arda bana göre işini iyi  yapıyor. Kaptanlığı da öyle. O'nu eleştiren bakış açılarına tam olarak  katılmıyorum” dedi.
Arda'nın Türkiye'nin en önemli oyuncularından biri ve bu yüzden üzerinde  baskı olmasının normal olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
“Kendisini kulübe ve takıma ait hissediyor ve sorumluluk sahibi. Bunun  ekstra bir baskı yarattığını düşünmüyorum. Mutlaka kaptan olmak ekstra bir  sorumluluktur ama kendisi zaten bunu istedi. Bu zamana kadarki performansına  bakarsak çok iyi bir başlangıç yaptığını görüyoruz. Önemli asistler yaptı, goller  attı. Ne olursa olsun halen performansından çok memnunum. Arda çok genç bir  futbolcu, o bir takım oyuncusu. Takım iyi sonuçlar almadığı zaman Arda'nın da çok  öne çıkmaması normal. Arda ile hiçbir problemim yok.”

“ARDA'NIN BİZİMLE KALMASINI TERCİH EDERİM”

Arda'nın Avrupa'da büyük bir takımda oynayacak kapasite ve kaliteye sahip  olduğunu anlatan Rijkaard, “Arda, Avrupa'daki herhangi bir büyük takımda  oynayabilir. Erken olduğunu düşünmüyorum ama ben bir teknik direktör olarak kesinlikle Arda'nın bizimle kalmasını tercih ederim” dedi.

“KEITA, TAKIMA GİREBİLMEK İÇİN KREDİ YARATMASI GEREK”

Hollandalı teknik adam, sezon başında takım olarak çok iyi bir performans  gösterdiklerini, dolayısıyla Keita'nın da iyi oynadığını belirterek, “Kendisi  çok önemli ve takım için farklılık yaratabilecek türde oyuncu. Fenerbahçe maçında  oyundan kırmızı kartla atıldı ve ceza aldı. Ondan sonra takıma dönmesi zaman  aldı. Bu normal bir süreç bana göre. Bizim için çok önemli bir maçta takımı eksik  bıraktı. Tekrardan ilk 11'e girebilmesi için kredi yaratması gerek diye  düşünüyorum. Şu anki durumda performansından memnunuz. Böyle devam ederse zamanı  geldiğinde mutlaka ilk 11'e girme şansı bulacaktır. Kaybettiği kredisini yeniden  kazanması gerekli” ifadesini kullandı.

“KAMP YAPMAMA KARARIMIZ DEVAM EDECEK”

“Kamp yapmama kararımız devam edecek” diyen Rijkaard, sezon başı çok  iyi seri bir yakaladıklarını, o tarihte de kamp yapmadıklarını hatırlattı.
Rijkaard, “İyi çalışıyoruz ve disiplinliyiz. Barcelona'da kamp  yapmıyorduk. Barcelona ile kıyaslamak istemiyorum ama Galatasaray'da da durum  farklı değil. Sezon başında çok iyi bir seri yakaladık. O zaman da kampa  girmiyorduk. Kazanırsanız kimse bir şey demiyor ama kaybettiğiniz zaman insanlar  sizi eleştiriyor. Futbol böyle bir oyun. Deplasmanlara gidiyoruz, yolculuklar  yapıyoruz. Takım yeteri kadar birbiriyle beraber. Biraz da evde zaman geçirmeleri  gerekiyor” diye konuştu.

“İSTANBUL, BEKLENTİLERİMİN ÇOK ÜZERİNDE ÇIKTI-

Türkiye'ye gelmeden önce Hollanda'dan İstanbul'u tanıyan bazı  arkadaşlarıyla konuştuğunu anlatan Rijkaard, “İstanbul'un harika bir şehir  olduğunu söylemişlerdi ama doğrusunu isterseniz beklediğimden de iyi çıktı  İstanbul” dedi.
Rijkaard, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bence çok güzel bir tecrübe bu. İstanbul çok farklı bir şehir. Her  yerin ayrı bir güzelliği var. Ben buraya teknik direktör olarak geldim. Çok fazla  dışarı çıkan bir insan da değilim, genelde ailemle kalmayı seçerim. Boş  zamanlarımızda tarihi yerlere ve güzel bir restorana gitmeyi tercih ederim.”


Bunları da Beğenebilirsiniz