ARDAHAN HABERLERİ

Ardahan’da Okullarda Çanakkale Konferansı Düzenlendi

IHA
26.02.2015 - 16:51Son Güncelleme :

OKULLARDA ÇANAKKALE KONFERANSI

IHA

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığının "Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP)" kapsamında Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye" Projesi kapsamında okullarda "Tarihimizde ve Coğrafyamızda Çanakkale" adlı konferans düzenlendi.
Ardahan Halitpaşa Anadolu Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesinde düzenlenen konferansa Ardahan Üniversitesi Öğretim üyeleri Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Yardımcı Doç. Dr. Levent Küçük Konuşmacı olarak katıldılar.
Proje koordinatörü Yardımcı Doç. Dr. Levent Küçük, Çanakkale Savaşı’nın başlamasından ve bitimine kadar olan çeşitli tarihsel olaylarla ilgili bilgiler verdi. Küçük "zaferin yokluk ve imkansızlara kazanıldığını dile getirerek, "Çanakkale zaferi, milletimizin zor şartlar altında çok güçlü ordulara karşı verdiği mücadeleyle destanlaşmış, eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı ve tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen milli ve manevi duyguları ortak yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi’nin başarılmasında ki en büyük güç, milletin milli ve manevi yönden tek vücut haline gelmiş olmasıdır" dedi.
Çanakkale savaşlarını coğrafik bir yaklaşımla ele alan Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal, coğrafyanın önemi ne değindi. Erginal, "Gerçekten bugün bile Gelibolu yarımadasını ve Çanakkale Boğazı’nı gezip görenler halen daha mermiler, kemiklerle karşılaşır. Savaşların geçtiği yarımadadaki önemli tepelerin hepsi, tatlı su kaynaklarının hemen tamamı, Türk askerlerinin kontrolü altında kalmıştır. Öte yandan boğazın topografik özelliği, düşman gemilerinin ilerlemesine engel olmuştur. Bölgeye hakim tepeler ve tatlı su kaynaklarının mevcudiyeti, Türk Ordusunu, düşman kuvvetlere karşı üstünlük sağlamıştır. Tüm bu coğrafi avantajlara ek olarak, iklim şartları da Türk tarafına avantaj sağlamıştır. Gelibolu yarımadasına yapılan çıkartma gecesi aniden çıkan fırtına, İngiliz kuvvetlerinin farklı bölgeden karaya çıkmasına yol açmış ve bu gelişme savaşın seyrini değiştirmiştir" dedi.
Proje koordinatörü Yardımcı Doç. Dr. Levent Küçük Ardahan Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından uygulanmakta olan "100. Yılında 100 Gençle Çanakkale’ye" Projesi kapsamında tüm okullarda konferansların verileceğini söyledi.
Konferansa Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Yıldız, Halitpaşa Anadolu Lisesi Müdürü Şinasi Lağımcı, Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Osman Erdem ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden Ardahan’da Okullarda Çanakkale Konferansı Düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 16 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ardahan’da Okullarda Çanakkale Konferansı Düzenlendi haberi güncellenecektir.

  ARDAHAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:06
  • İkindi
   14:39
  • Akşam
   16:56
  • Yatsı
   18:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı