Arcelor direnince Mittal hükümet ikna turuna çıktı

Hürriyet Haber
01.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mittal, Arcelor’u alma teklifinin kabul edilmesi için Fransa, Lüksemburg ve Belçika hükümetleri nezdinde ikna çabalarına girdi. Lakshmi Mittal, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker ve Belçikalı otoritelerle konuşacak.

ÇELİK üreticisi Mittal Steel’in Başkanı Lakshmi Mittal, Arcelor’u 18.6 milyar Euro’ya satın alma teklifinin ardından küçük çelik üreticilerinin atağına karşılık, hükümetleri ikna etme çabasına girdi. Mittal, ilk olarak Fransa Maliye Bakanı Thierry Breton ile daha sonra da Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker’le görüştü. Lüksemburg hükümeti yüzde 5.6’lık hisse ile Arcelor’da en geniş hisse sahibi durumunda. Juncker, Fransa Başkanı Jacques Chirac’la satın alma teklifini konuşmak için bugün (Çarşamba) görüşme yapacak. Mittal ise, bugün Belçikalı otoriteler ve Avrupa Birliği yetkilileriyle Arcelor’la ilgili planlarını görüşecek. Arcelor, 2002’de Fransa, Lüksemburg, Belçika ve İspanyol çelik hisselerinin birleşmesiyle kurulmuştu. Lakshmi Mittal, Juncker’le görüşmesini yapıcı olarak yorumladı. Görüşmelerin devam edeceğini belirten Mittal, "Başbakana çelik sektöründe konsolidasyonun gerekli olduğunu açıkladım. Şirket birleşmesi durumunda merkezin Lüksemburg’da yer almasını önerdim" dedi.

AVRUPA’DAKİ İŞLER KORUNACAK:

Mittal, Fransa Maliye Bakanı Thierry Breton ile görüştükden sonra düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’daki işleri koruyacağı ve Avrupa iş koşullarına saygı göstereceği konusunda taahhüt verdi. Mittal, şirketinin sosyal politikalara uyacağını ve bu birleşmenin iş azaltmasıyla ilgisi bulunmadığını söyledi. Mittal, hükümetlerin karşı çıkması durumunda satın alma teklifinde ileri gidilip gidilemeyeceği konusundaki soruyu, "Hükümetlerin bunu kabul etmemesini gerektirecek bir neden göremiyorum" şeklinde yanıtladı. Mittal, birleşme sonrasında merkezlerinin Arcelor gibi Lüksemburg’da olacağını ve Arcelor’un yönetimi için yeterli boşluk bulunacağını açıkladı.

HÁLÁ İKNA OLMUŞ DEĞİLİM:

Fransa Maliye Bakanı Thierry Breton, dünyanın iki büyük çelik firmasının birleşmesinin Fransa açısından risk içermeyeceği konusunda hala ikna edilmesi gerektiğini belirtti. Bakan, Mittal’ın satın almanın nasıl işleyeceğini açıklayan, masaya konulacak bir endüstriyel planının olmadığına değinerek, bu safhada herhangi bir bilgiye sahip olmadan sadece derin ilgilerini yenileyebileceklerini kaydetti.

BAŞKA ŞİRKETLE İTTİFAK:

Arcelor’un CEO’su Guy Dolle ise, Fransız gazetesi La Tribune’e verdiği demeçte, Mittal Steel’in satın almasını engellemek için sektörde başka bir şirketle ittifak kurabileceklerini açıkladı. Dolle, ittifak yapabilecekleri şirketin rekabet konuları nedeniyle Avrupa’dan değil, uluslararası şirketlerden biri olabileceğini kaydetti. Arcelor’un yüzde 4.0’la kendi hisselerine sahip olduğunu ve Mittal Steel’in 18.6 milyar Euro’luk teklifine karşı bunu yüzde 10’a çıkartma hakkı bulunduğunu hatırlattı. Dolle, satışa karşı olduğunu tekrarlayarak, Mittal’ın endüstriyel modelini eleştirdi. Mittal’ın Fransa’daki güvenlikle ilgili kayıtlarından da şüphe ettiğini aktardı.

Arcelor: Teklif zararlı çalışanlar için tehdit

ARCELOR’un CEO’su Guy Dolle, "Arcelor geleceğini Mittal Steel’le paylaşmayacak. İkisi tamamen farklı işletmeler. Teklif, şeffaf değil, değerler açısından zararlı ve çalışanlar için tehdit oluşturuyor. Arcelor çok kültürlü bir şirket. Mittal’da tek bir aile şirketin yüzde 88’ini kontrol ediyor. Arcelor’un satışları ve borsadaki performansı da Mittal’dan daha iyi. Mittal bize satınalmayla ilgili ileriye dönük bir dokuman sunmadı ve talepte bulunmadı. Sadece bir gece önce Lakshmi Mittal tarafından bir telefon görüşmesiyle bu konuda uyarıldım" diye konuştu.

AB: Prensip olarak karşı çıkmıyoruz

AVRUPA Birliği (AB) Antiröst Başkanı Neelie Kroes, prensip itibariyle Mittal ve Arcelor gibi büyük çelik şirketlerinin birleşmesine karşı olmadığını söyledi. Kroes, "Büyük, küçük birleşmeler beni şaşırtmıyor. Ama iki büyük çelik şirketinin birleşmesi yönünde bize herhangi bir talep gelmedi. Gelmesi durumunda bunu AB rekabet kurallarına göre dikkatlice inceleyeceğiz. Teklifi başka açıdan değil sadece rekabet açısından incelememiz gerekiyor" dedi.

İKİSİ DE DÜNYA DEVİ

ARCELOR

2002’de İspanyol Aceralia, Lüksemburg’lu Arbed ve Fransız Usinor gruplarının birleşmesi ile oluşan Arcelor’un cirosu 30 milyar Euro düzeyinde.

Şirketin 60 ülkede 94 bin çalışanı bulunuyor.

Yılda 43.9 milyon ton çelik üretimi yapıyor.

Arcelor, Türkiye’deki faaliyetlerini, paslanmaz çelik, yassı çelik ve dağıtım, işleme ticaret çeliği alanlarında sürdürüyor.

MITTAL

Hint asıllı Hollandalı şirket, yıllık üretimi 42.1 milyon tonla dünyanın en büyük çelik üreticisi konumunda.

Mittal 2004 yılı satışlarını 22 milyar dolar olarak açıkladı.

14 ülkede dört kıtada faaliyet gösteriyor.

175 bin çalışanı var.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı