Arçelik, sekiz milyon dolara Çin’de çamaşır makinesi fabrikası aldı

Hürriyet Haber
31 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 09:38

Arçelik, Hollanda’da sahibi olduğu Ardutch B.V kanalı ile Çin’de yıllık üretim kapasitesi 200 bin çamaşır makinesi üretim kapasiteli Changzhou Casa-Shinco Electrical Appliances Co’yu 8 milyon dolara satın aldı.

Anlaşmaya göre, hisse devri Çin’deki yerel otoritelerin anlaşmayı onaylamasının ardından gerçekleştirilecek.

ARÇELİK, Çin’de çamaşır makinesi üretim kapasiteli bir tesise sahip olan Changzhou Casa-Shinco Electrical Appliances Co. Ltd. şirketi hisselerinin yüzde 100’ünü satın aldı. Arçelik’ten yapılan yazılı açıklamada, uluslararası pazarda markalarıyla büyüme stratejisi doğrultusunda uzun zamandır dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Çin’i yakından takip eden şirketin, bu pazarda yatırım kararı aldığı bildirildi.

200 BİN KAPASİTELİ: Açıklamada, Arçelik’in yatırım kararını takiben yaptığı anlaşma ile yıllık 200 bin adet önden yüklemeli çamaşır makinesi üretim kapasiteli bir tesise sahip olan Changzhou Casa-Shinco Electrical Appliances Co. Ltd. şirketi hisselerinin yüzde 100’ünü 60 milyon Çin Yuan’ı (8 milyon dolar) karşılığı bedelle satın aldığı kaydedildi. Anlaşmaya göre, hisse devrinin Çin’deki yerel otoritelerin anlaşmayı onaylamasının ardından yapılacağı aktarılan açıklamada, bu sürecin en fazla iki aylık bir dönemde tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

HOLLANDA ÜZERİNDEN ALIM: Arçelik AŞ Yönetim Kurulunun 27 Temmuz 2007 tarihinde yaptığı toplantıda, Casa-Shinco şirketinin hisselerinin tamamının Hollanda’da kurulu iştiraki Ardutch B.V kanalı ile satın alınmasına, satın alma bedeli ve işlem maliyetlerini ile satın alınan şirketin işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak üzere Ardutch B.V.’de toplam 12,5 milyon avro sermaye artırımı yapılmasına ve şirketin sermaye artırımının tamamına katılmasına karar verildiği belirtildi.

ÇİN’E İHRACAT: Birçok sektörü rahatsız eden Çin’den yapılan ithalata karşı, Arçelik’in pazar potansiyelini değerlendirmek üzere ilk etapta Shanghai’da bir satış ve pazarlama şirketi kurduğu, geçtiğimiz yıl Türkiye’den ilk defa Çin’e bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi ihracatına başlandığına değinilen açıklamada, 106 ülkede ürün ve hizmetlerini tüketicilerle buluşturan Arçelik’in bugün Çin’de Shanghai, Suzhou, Wuxi, Qingdao, Changcun, Ningbo, Dalian, Xian, Zhengzhou, Xinjiang, Beijing ve Guangzhou’dan oluşan 12 şehirde ve 60’ı aşkın noktada Beko markalı ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunduğu vurgulandı. Bu arada, satın alma kararı Arçelik tarafından Borsaya yapılan açıklamada da duyuruldu.

Özdemir: 2 yıl inceledik yatırım kararı aldık

KOÇ Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, pazardaki hızlı büyüme, ucuz üretim imkanları ve Türkiye’den ulaşılamayan bölgelere olan lojistik avantaj nedeniyle Çin’in yatırım açısından cazip bir ülke olduğunu vurgulayarak, yaklaşık 2 yıldan bu yana profesyonel bir ekiple yaptıkları pazar potansiyeli tespiti, ticari risklerin analizi ve yatırım koşullarının incelenmesini takiben Çin’de yatırım yapma kararını aldıklarını kaydetti. Özdemir, Arçelik’in uzun zamandır Türkiye’den yaptığı ihracat ile Çin pazarında yer aldığını, bu yatırım ile büyüme stratejilerinde önemli bir yer tutan Çin pazarında büyüme hızını artıracaklarını ifade ederek, özellikle penetrasyon oranı çok düşük olan önden yüklemeli çamaşır makinesinin bu amaç için çok uygun bir ürün olduğunu aktardı. Bu yatırıma ek olarak, başta bulaşık makinesi olmak üzere, diğer ürünlerin de Türkiye’den ihracat yoluyla Çin piyasasına satılmaya devam edileceğine işaret eden Özdemir, bu yatırımın ilk hedefinin Çin piyasasında büyümek olmakla birlikte, şirketin Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgeleri için öngördüğü büyüme stratejisi kapsamında da önemli bir adım atılmış olduğunu, yatırımın orta vadede alacağı boyutun, kapasite artışları ve yeni teknoloji yatırımlarına ilişkin detaylı bir açıklamanın önümüzdeki dönemde yapılacağını belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı