Gündem Haberleri

  Arçelik 200 milyon YTL kar etti

  ANKA
  07.08.2006 - 19:12 | Son Güncelleme:

  Arçelik'in bu yılın ilk arısındaki net karını yüzde 43 artarak 200 milyon YTL'yle çıkardığı bildirildi.

  Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre, şirket bu yılın ilk yarısında yüzde 17 artırdığı cirosunu 2.8 milyar YTL'ye çıkardı.
  Yılın ilk yarısında kar marjlarını artırarak büyümeye devam eden Arçelik'in ilk altı aylık mali tablolarında vergi sonrası konsolide net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 200 milyon YTL’ye ulaştı. Net kar marjı ise geçen seneye göre 1.3 puan artış ile yüzde 7.1’e yükseldi.

  Geçen yılın ilk altı ayında, beş ana ürün grubunda 3.8 milyon adet beyaz eşya satışı gerçekleştiren şirket, 2006’nın aynı döneminde bu rakamı yüzde 18.1 büyüme ile 4.4 milyon adede çıkardı.

  Arçelik; Doğu Avrupa, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki ülkeler başta olmak üzere, gelişmekte olan bu pazarlardaki başarılı performansı ile 2006’nın ilk altı ayında yurtdışı satışlarını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.4 artırdı.

  Arçelik bu yılın mart ayında Çin’e ilk ihracatını gerçekleştirdi. Bu pazara ilk etapta bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi ile giren Şirket, Haziran’da ise Kuzey Amerika pazarına girerek, ilk ihracatını bulaşık makinesi ile gerçekleştirdi.

  Yurtdışında büyüme stratejisi doğrultusunda geçen yıl Rusya’da buzdolabı ve çamaşır makinesi üretim tesisinin temelini atan Arçelik, geçen ay deneme üretimine geçti. İlk etapta yıllık 900 bin adet üretim kapasitesi belirlenirken, üretilen buzdolabı ve çamaşır makineleri başta Rusya ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere bölgedeki pazarlara satılması planlanıyor.

  Arçelik, 2005 yılında 6.6 milyon Euro değerindeki yatırım ile Türkiye’nin ilk yerli kurutma makinesini üretti. Şirket, tüketici taleplerini karşılamak ve pazar potansiyelini değerlendirmek amacıyla, Mart 2006’da 25.6 milyon Euro değerinde ilave yatırım yaparak ve mevcut tesislerini taşıyarak Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, yeni bir çamaşır kurutucu tesisi inşa etme kararı aldı. Bu tesisin 2007’nin ikinci yarısında üretime geçmesi planlanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı