YALOVA HABERLERİ

Arboretum Yeniden Turizm Alanı Olacak

IHA
07.10.2015 - 17:39Son Güncelleme :

YALOVA AK PARTİ MİLLETVEKİLİ FİKRİ DEMİREL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE İLE GÖRÜŞTÜ.

IHA

Yalova’nın en önemli meselesi haline gelen Arboretum meselesine son noktayı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce koydu. Bakanla makamında görüşen Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, bakanın Arboretum arazisinin yeniden turizm tesis alanı olarak planlara işlenmesi için gerekli talimatı verdiğini söyledi.
Arboretum arazisinin planlara konut alanı olarak işlenmesi sonrasında yaşanan tepkiler ve itirazları öğrenen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yalova’yı sevindirecek bir talimat verdi. AK Parti il binasında basın toplantısı düzenleyen Yalova Milletvekili Fikri Demirel, "Arboretum arazisi Barbaros Binicioğlu döneminde turizm tesis alanı olarak planlara işlendi. Ardından Yakup Koçal’ın belediye başkanı olduğu dönemde parsellere bölünerek 5 yıldızlı oteller yapılmak üzere satışı gerçekleştirildi. Bazı STK’lar tarafından mahkeme süreci başlatıldı. Mahkemeler sonucunda ise plan iptaline kadar gidildi. Bir boşluk yaşandı. Bakanlıktan aldığım bilgiye göre mevcut belediye bir yazı yazarak Arboretum arazisinin plansız durumda olduğunu ve burasının ne olarak kullanılmasının uygun olduğunu sormuş. Burasının planları her ne kadar mahkemece iptal edilmiş olsa da burası eskiden turizm tesis alanı olarak planlıydı ve satışı da böyle gerçekleşti denilmemiş" dedi.
Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye aktardıklarını dile getiren Demirel, "Dolayısıyla da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgenin planlarını inceleyerek okullara kadar olan alanın konut alanı olduğunu görüyor ve burayla ilgili de konut alanı kararı veriyor. Sonra plan değişikliğini gerçekleştiriyor. Yalova kamuoyu bu duruma tepki gösterdi ve Arboretumun yeniden eski planlı haline dönüştürülmesini istediğini ortaya koydu. Biz harekete geçtik. Bakanlığa giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile konuştuk. Yalova’nın turizm tesis alanı olarak planlayabileceği başka yerinin olmadığını bakana anlattık. İlgili genel müdür, bakanımız ve ben birlikte oturup gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik. Bakanımız itirazların bakanlığa ulaşması ile birlikte burasının planlara yeniden turizm tesis alanı olarak işlenmesi talimatını verdi. Artık Arboretum alanı ile ilgili sıkıntı kahlmadı. Bunun müjdesini halkımıza verebiliriz" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Arboretum Yeniden Turizm Alanı Olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arboretum Yeniden Turizm Alanı Olacak haberi güncellenecektir.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  18:57
 • Yatsı
  20:15
Sayfa Başı