KÜTAHYA HABERLERİ

Arazi Sahiplerine Düşük Fiyat İddiası

IHA
16.10.2015 - 11:06Son Güncelleme : 16.10.2015 - 11:07

BOR CEVHERİ SAHASINDA ARAZİ SAHİPLERİNE FİYAT ŞOKU-1-

IHA

Emet Bor İşletme Müdürlüğü’nün dünyanın en zengin bor yataklarına sahip Hisarcık ilçesi Karşıyaka Mahallesi sınırları içerisinde bulunan arazileri kamulaştırma kararı almasının ardından arazi sahipleri kendilerine önerilen metrekare fiyatlarını çok düşük bularak uzlaşmayı kabul etmediler.
Emet Bor İşletme Müdürlüğü, Hisarcık Ocağı’ndaki faaliyetlerinin kesintisiz bir şekilde sürdürülebilmesi için Karşıyaka Mahallesi sınırları içerisinde bulunan muhtelif şahıslara ait 155 adet parselde toplam 768 bin 458 metrekare taşınmazın kamulaştırılmasında kamu yararı bulunduğu gerekçesiyle Enerji Bakanlığının oluru neticesinde arazileri sahiplerinden pazarlık usulü ile satın almak için uzlaşma komisyonu kurdu.
Bu çerçevede Emet Bor İşletme Müdürlüğü uzlaşma komisyonu Hisarcık ilçesinde işletmeye ait yemekhanede arazi sahipleri ile bir araya geldi. Arazi sahiplerinin büyük çoğunluğu metrekare başına önerilen 2,5-3 TL. arasında değişen kamulaştırma bedellerinin çok düşük olduğu gerekçesiyle arazilerini teklif edilen fiyata vermeyeceklerini beyan ettiler.
Arazi sahiplerinden Mehmet Ali Uludoğan, Bor İşletmesi uzlaşma komisyonunun görüşmelerde kendilerinden fiyat talebi dahi almadan belirlenen metrekare fiyatlarını kabul etmemiz dışında hiçbir seçenek sunmadıklarını, bunun pazarlık ve uzlaşma değil, dayatma bir teklif olduğunu söyledi.
Uludoğan “İlçemizde son dönemlerde Karayolları Hisarcık-Simav yol yapımı esnasında yaptığı kamulaştırmalarda arazi sahiplerine arazinin durumuna göre metrekareye 8-25 TL. arasında fiyat belirledi. Makul olan bu fiyatlara hiçbir arazi sahibi itiraz etmedi. Bizler yıllardan beri Bor İşletmesinin faaliyetleri yüzünden arazilerimizden yeterli ürün alamamakla zaten mağdur durumda idik. Kamulaştırmada arazilerimiz için belirlenen düşük fiyatlar karşısında ne yapacağımızı şaşırdık. Bir süre önce Karayolları yol yapımı için arazi sahiplerine Bor İşletmesinin bize önerdiği rakamın 8 katına yakın bedel öderken, Bor İşletmesi altında dünyanın en kaliteli ve zengin bor cevheri olan arazilerimize çok düşük rakamlar önererek yok bahasına elimizden almak istiyor. Bu rakamları kabul etmemiz mümkün değil. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesini ve yetkililerin durumu tekrar gözden geçirerek insanımızı mahkeme kapılarında süründürmemesini istiyoruz.”dedi.(MA-EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Arazi Sahiplerine Düşük Fiyat İddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arazi Sahiplerine Düşük Fiyat İddiası haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı