Gündem Haberleri

  Araya şeytan girmesin

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs’ta 3 Eylül’de başlayan kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde Rum lider Dimitris Hristofyas’la üçüncü görüşmesini de geçen Cuma gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ’Kıbrıs sorununu artık çözmek zorundayız. Bunun için uluslararası toplumun da desteğini alarak bütün marifetlerimizi kullanmamız gerek’ dedi.

  Cuma günü Rum liderle yeni oluşturulacak federatif devletin güç paylaşımı ve yönetim konularını ele alan Talat, Lefkoşa’da bir sendikanın genel kurulunda yaptığı konuşmada Hristofyas ile görüşmenin oldukça iyi geçtiğini söyledi. Rum liderin yurtdışı temasları nedeniyle 3 hafta görüşemediklerini hatırlatan Talat, görüşmelerde arayı açmamak gerektiğini ifade etti ve ’Çünkü arayı açarsak, araya şeytanlar girer ve iş soğur, iş bozulur, tatsızlaşır. Bu üç haftada bunu gördük. İsim vermek istemiyorum ama, birçok şer odağı diye ifade edilen odak araya girdi ve adeta ortamı zehirledi. Bunu önleyebilmemiz için daha sık buluşmamız ve daha dikkatli mesajlar vermemiz lazım’ diye konuştu.

  Buluşma bugün

  Talat ve Hristofyas bugün Lefkoşa ara bölgede 4’üncü kez bir araya gelecek ve Kıbrıs sorununun en önemli ve zor konularından biri olarak kabul edilen mülkiyet konusunu ele alacak. Kıbrıs görüşmelerinde basına ’karartma’ uygulanıyor ve görüşmelerle ilgili genel konuların dışında açıklama yapılmıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı