GeriSpor Arat: İstanbul bu sefer hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arat: İstanbul bu sefer hazır

Arat: İstanbul bu sefer hazır
refid:20639979 ilişkili resim dosyası

TMOK Başkan Yardımcısı Hasan Arat, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylık statüsü kazanmasıyla ilgili olarak açıklamalar yaptı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Hasan Arat, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylık statüsü kazanmasıyla ilgili olarak, “İstanbul bu sefer hazırdır. Türkiye 10 sene önceki Türkiye değildir. Türkiye olimpiyatları yapmaya, İstanbul olimpiyatları organize etmeye hazırdır ve bunu hak etmektedir. Ama çok çalışmamız gerektiğini de unutmayalım” dedi.

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği için İstanbul'un Tokyo ve Madrid ile birlikte “aday” statüsü kazandığı Kanada'daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısının ardından Toronto'dan THY'nin tarifeli seferiyle İstanbul'a gelen Arat, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:
“Olimpiyatlar bildiğiniz gibi dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi. Olimpiyatlara ve paralimpik oyunlara hak kazanan şehirler ve ülkeler, dünyada kabiliyeti en yüksek ekonomik durumu müsait ülkeler arasında özel bir statü kazanmaktadır. Bu statü, tarihin sayfalarında yer edecek bir statüdür. Bilindiği gibi ülkemizin genç nüfusu, kuvvetli bir ekonomik yapısı İstanbul'u teknik değerlendirmede ilk 3'e sokmuştur. İlk 3'te diğer aday şehirlerle birlikte İstanbul, dünyanın çok önemli bir markası olduğunu açıkça dünyaya ilan etmiştir. Geçtiğimiz 2-3 gün içerisinde 3 binin üzerinde İstanbul ve Türkiye hakkında haber çıkmıştır. Bu bizim için çok onur verici bir olaydır.”

İstanbul'un tercih edilmesi için çok özel nedenler olduğunu vurgulayan Hasan Arat, şöyle devam etti:
“Neden İstanbul derseniz, İstanbul'u tercih etmek için çok özel nedenler var. Olimpiyat ve paralimpik oyunlarının bir şehirde, 2 kıtada Asya ve Avrupa'da yapılacak olması bütün dünyaya çok özel bir imkan sunuyor. İstanbul'un tarihi ve doğal güzellikleri, eski ve yeniyi temsil eden en önemli özelliği. Bu çalışma süresince 13 Ağustos 2011'den itibaren bize büyük destek veren her zaman kararlılıklarını gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve olimpiyatların bir milli öncelik olduğunu her zaman ifade eden Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'a, ayrıca İstanbul'un bu istikrarlı konumu, planlı çalışması ve bugünkü hali nedeniyle bize büyük destek veren İstanbul Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ve Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'a özellikle teşekkür ediyorum.”

“Türkiye'nin en fazla oy aldığı alanlar; hükümet ve halk desteği” diyen Arat, “Biz aday statüsüne geçtiğimizden itibaren gönüllü kuruluşlar, talebeler ve halkımızdan gönüllü çalışmaya yönelik çok büyük talepler aldık” ifadelerini kullandı.

“Çok ciddi bir çalışma süreci olacak”

Hasan Arat, bundan sonraki aşamada 15-16 aylık çok ciddi bir çalışma sürecinin olacağını, bu çalışma sürecinde önemli bir ekip oluşturarak gönüllülerle birlikte bu işi başaracaklarına inandıklarını kaydederek, “İstanbul bu sefer hazırdır. Türkiye 10 sene önceki Türkiye değildir. Türkiye olimpiyatları yapmaya, İstanbul olimpiyatları organize etmeye hazırdır ve bunu hak etmektedir. Ama çok çalışmamız gerektiğini de unutmayalım” dedi.

Türkiye'nin bu ligde olduğunu dünyaya ispatladığını dile getiren Arat, şunları söyledi:
“Tüm hükümet ve muhalefetin verdiği destekle Türkiye şu anda çok örnek bir ülke olarak anılmaktadır. Türk spor kamuoyunun olimpiyat ve paralimpik oyunların ülkemize neler getireceğini çok iyi anlaması lazım. Yapılacak olan tesislerin ve yeşil alanların halkamızın kullanımına açılması, gençlerin spor ile daha fazla haşır neşir olması, sağlıklı bir yaşama geçmesi, bu genç nesli motive edecek en önemli konulardan birisi. Tesislerimizin yapılacak planlamanın sürdürülebilir, gelecek nesillere miras bırakacağımız özelliklerde olması lazım. O açıdan hükümet ve kamuoyu desteği olimpiyatları almamızda en önemli etken olacaktır.
Türkiye, Londra'daki olimpiyat oyunlarına tarihin en büyük kafilesiyle katılacak. İlk defa bir kadın sporunda milli takım katılacak. Bütün bunlar Türkiye'nin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Ben tüm ekip arkadaşlarım adına çok umutluyum. Bu iyi bir başlangıç. Başarabileceğimize inanıyoruz.”

Neslihan: “Kazanmak için her şeyi yapacağız”

Arat ile birlikte Kanada'dan dönen milli voleybolcu Neslihan Darnel, olimpiyatları almanın hiçbir ülkü için kolay olmadığını belirterek, “Ancak herkes eşit şartlara sahip, benim kalbim her zaman İstanbul'dan yana. Kazanmak için her şeyi yapacağız” dedi.

İstanbul 2020 elçisi Neslihan, bu takımın bir parçası olmanın kendisi için çok büyük bir gurur olduğunu kaydederek, “Umarım seneye Eylül ayında da olimpiyatı ülkemize getiririz. Ben burada sadece ülkemizi temsil etmiyorum; Türk sporcusunu, Türk gençlerini ve Türk kadınını temsil ettiğimi düşünüyorum. 2020 olimpiyatlarını alabilirsek, bize inanılmaz bir ilham kaynağı olacaktır. Bütün sporcular elimizden geleni ülkemiz için yapmaya hazırız. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Hasan Arat ve Neslihan Darnel, kendilerine armağan edilen olimpiyat meşalesini de basın mensuplarına gösterdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle