ANKARA HABERLERİ

Araştırmacılara patent desteği

Hürriyet Haber
21.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 20.12.2009 - 20:21

Ankara Üniversitesi (A.Ü) ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) arasında imzalanan protokol ile ‘A.Ü. Patent Destek Bölümü’ araştırmacıların hizmetine açıldı. Bu sayede araştırmacılar TPE’nin sağladığı imkanlardan ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Hürriyet Haber

A.Ü. Bilimsel Araştırma Ofisi İnovasyon Birimi bünyesindeki Patent Destek Bölümü’nün açılışında protokol imza töreni düzenlendi. İmza töreninde A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ bir konuşma yaparak şunları kaydetti:
“İnsan Hakları Beyannamesi’nin 27. maddesinde de belirtildiği gibi herkesin yarattığı bilim, edebiyat, sanat eserlerinden doğan maddi manevi kazanımlarının korunması önemli bir konudur. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi düşüncenin ürünlerinin korunmasına gereken önemi vermeliyiz. İyi bir araştırma üniversitesi olarak, araştırmalarımızın toplumsal değer yaratma sürecinde Bilimsel Araştırma Proje Ofisimizin ve Patent Destek Bölümü’nün önemli katkıları olacağına inanıyorum. Özellikle Avrupa’da yaratıcılık ve yenilik yılı olan 2009’un son günlerinde böyle bir işbirliğinin doğmasından da büyük mutluluk duyuyorum.”
Patent başvuruları önemli
TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise son yıllarda Türkiye’de patent konusunda önemli adımların atıldığını, patent artış oranının sevindirici ama yetersiz olduğunu belirtti.
Prof. Dr. Asan, Patent Destek Bölümü’nün araştırmacılara eserlerini yayınlamadan önce patent başvurularını yapmalarının öneminin vurgulanması ve onlara rehberlik etme açısından büyük rol oynayacağını ifade etti.
A.Ü. akademik personelİ ve öğrencilerinin, araştırma geliştirme çalışmalarını yönlendirmek, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvuru süreçlerinde yardımcı olmak, sınai mülkiyet hakları konusunda bilgilendirilmelerini sağlamak, ulusal ve uluslararası her türlü bilgi ve dokümanı kullanımlarına açmak amacıyla kurulan Patent Destek Bölümü’nün araştırmacılara büyük katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Araştırmacılara patent desteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı