Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Araştırma projeleri yarışması

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 2004 - 21:29Son Güncelleme : 30 Nisan 2004 - 21:29

  MEF Dershaneleri'nin, Türkiye'deki fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve 'Geleceğin Bilim İnsanları' olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla düzenlediği 'Araştırma Projeleri Yarışması', 4 Mayıs'ta başlayacak. Projeler, 6 Mayıs'a kadar MEF Eğitim Kurumları'nın Ortaköy kampusunda sergilenecek.

  Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen yarışmaya 311 proje başvurdu. 64 projenin sergilenmeye hak kazandığı yarışmaya, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenciler de katılacak. Bu yıl, İsrail, Avusturya, Almanya, Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan, Hırvatistan, KKTC ve Bosna-Hersek'ten öğrenciler de projeleriyle yarışacak. Fizik, kimya ve biyoloji dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, 7 Mayıs'ta MEF Büyük Konferans Salonu'nda düzenlenecek törenle verilecek. MEF Eğitim Kurumları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan, yarışmayla, gençliği bilimsel araştırmaya yönlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

  İLGİNÇ PROJELER

  Yarışma, bu yıl da öğrencilerin ilginç projelerine sahne olacak. Yarışmada, MEV Ankara Özel Öğretim Kurumları öğrencilerinin 'Savaş sonrası arıların mayın temizlemede kullanılması' ve TEV İnanç Türkeş Lisesi öğrencilerinin 'Peynir altı atık suyundaki proteinlerin geri kazanılması ve gıda sektöründe kullanılması' gibi birbirinden ilginç projeler yer alacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı