« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Araştırma Dünyasından

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Annedeki parodontoz bebeği öldürebiliyor

Amerika
’da yapılan son araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre annedeki parodontoz hastalığı erken doğumlara yol açabiliyor. Dişeti iltihabının riski uzun bir süre küçümsenmişti. Oysa Parodontoz ve ağız boşluğundaki diğer iltihapları doğuran bir bakteri türü, farelerde olduğu kadar insanlarda da erken hatta ölü doğumlara sebep veriyor. Mikroplar kana girdiklerinde plasenta ve plasenta sıvısına bulaşıyorlar çünkü. Case Western Reserve Üniversitesi’nden Yiping Han, şimdi Infection and Immunity dergisinde aynı mekanizmanın insanda da bulunduğunu gösteren belirgin kanıtlara ulaştıklarını söylüyor. Sağlıklı insanların ağız boşluğunda da barınan Fusobacterium nucleatum bakterileri dişetindeki küçük yaraları, ağrılı dişeti iltihabına dönüştürebiliyorlar. Söz konusu bakteriler, erken doğum yapan kadınların plasentasında saptanmış. Han, bakterilerin gerçekten de erken doğumdan sorumlu olup olmadıklarını anlamak için kadınların dokularından yalıtılan bakterileri gebe farelere aşılamış. Sonuç olarak farelerin bir kısmı erken doğum yaparken, bazılarının yavruları ölü doğmuş. Diğer farelerin yavruları ise doğumdan kısa bir süre ölmüş. İkinci bir inceleme sayesinde araştırmacılar bakterilerin sadece ana rahminde bulunduğunu görmüşler. Bakteriler büyük bir olasılıkla ağız boşluğundaki iltihaplardan damarlara ulaşıyorlar. Bu şekilde ana rahmine taşınan bakteriler daha sonra plasenta sıvısına giriyorlar. Sonuçların diğer araştırmalarla da kanıtlanması gerekiyorsa da Yiping Han buna rağmen hamileleri, ağız temizliğine büyük önem göstermeleri konusunda uyardı.

Kan örneği olmadan hızlı Aids testi

Amerikan
Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kan örneği olmadan 20 dakika içinde HIV enfeksiyonunu saptayan hızlı bir AIds testini onayladı. ‘OraQuick’ olarak isimlendirilen test özellikle de kan testinden çekinen kişiler için önemli bir gelişme diye konuştu Amerikan sağlık bakanı Tommy Thomson. Yeni Aids testi %99 oranında kesin sonuç veriyor. Sağlık kuruluşlarının tahminlerine göre ABD’de virüsü taşıdığından haberi olmayan en az bir milyon kişi yaşamakta. Ağız boşluğundan alınan hücre dokusuyla yapılan hızlı test, insan organizmasının HIV enfeksiyonuna karşı oluşturduğu antikorları saptıyor. Sadece doktorlar tarafından yapılacak olan test sonucunun pozitif çıkması halinde ise zorunlu olarak kan testi yapılacak.

Sünnet Aids’ten koruyor

Sünnetli
erkeklerin AIds’e yakalanma riskleri altı kat düşük. Son araştırmalar sünnet derisinin daha çabuk enfeksiyon kaptığını gösterdi. Sünnetli erkeklerdeki enfeksiyon riskinin düşük olduğuna dayanan veriler bugüne değin kuşkuluydu. Çünkü bazı araştırmalar sünnet derisinin AIds virüsünü kolay kapan hücrelere sahip olduğu şeklinde sonuçlanırken diğer araştırmalar sünnetli erkeklerin daha az riskli cinsel ilişkiye girdiklerini göstermişti. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Robert Bollinger ve ekibi, 1993-2000 yılları arasında Hindistan’da yaklaşık 2300 erkeği muayene etti. İlk kontrolde erkeklerin hiçbiri HIV enfeksiyonu taşımıyordu. Erkeklerin çoğu aynı yıl içinde üç kez kontrol edildi. Araştırma sonuçlarını The Lancet dergisinde yayımlayan bilim adamları, şimdi sünnetli erkeklerin önemli ölçüde daha az HI virüsü kaptıklarını söylüyorlar. Fakat cinsel ilişkiyle bulaşan frengi, uçuk veya bel soğukluğu gibi diğer hastalıkların bulaşma riski sünnetli erkeklerde de aynı. Araştırmacılar elde ettikleri bulgular doğrultusunda HIV enfeksiyonunda seksüel davranışların hiçbir rol oynamadığını bunun yerine sünnet derisi alınan erkeklerin AIds’e yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu iddia ediyorlar.

Doğum kontrol plasteri hap kadar güvenli

Avrupa
’da yaklaşık bir yıldan bu yana satılan doğum kontrol plasterinin en az haplar kadar güvenli olduğu bildirildi. Üstelik doğum kontrol haplarındaki yan etkilere de neden olmuyorlar. Yeni yöntemin çok sayıda avantajına dikkat çeken Alman araştırmacı Cosima Brucer, plasterin etki maddesinin kanda eşit bir şekilde dağılmasını sağladığını söylüyor. Etki maddeleri sindirim sistemine ulaşmadığı için de kusarak dışarı atılmıyor. Plasterin özellikle de kalçaya, karın bölgesine ve kola yapıştırılması önerilmekte. Hormon plasterinin düşmesi gibi bir tehlike de söz konusu değil.

Cehennem uçuşu yeniden

Nasa
, üç yıl önce başarısızlıkla sonuçlanan rekor uçuşunu yeniden deniyor. Beklentilere göre süper jet X-43A, birkaç saniye süreyle ses hızının yedi katına ulaşacak. Ordu, yeni tekniğe şimdiden göz koydu. 3,6m uzunluğunda ve 1,6m genişliğindeki X-43A hiperses jeti yaklaşık olarak 10 saniyeliğini saatte 8000 kilometrelik hızla uçacak. İnsansız işleyen jet bu şekilde sesten yedi misli uçmuş olacak. Roket tekniğiyle işlemeyen jet, gerekli oksijeni doğrudan doğruya havadan alıyor. Tepkili motorlarda döner paletler, yakıt ateşlenmeden önce havayı yoğunlaştırırlar. Oysa X-43A jetinde bu yoğunlaşma sadece hızla sağlanacak. Deneme uçunun amacı ‘Scramjet’ olarak adlandırılan söz konusu tekniğin ileride uçaklarda veya uzay araçlarında kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek. Sesten yedi kat hızlı uçabilmesi için süper jet iki misli itme kuvvetine ihtiyaç duymakta. Bu nedenle jet henüz çalışmaya başlamadan önce, B-52 bombardıman uçağından dönüştürülen bir araç ve bir Pegasus roketi süper jeti sesten beş misli hızlı uçmasını sağlıyorlar. Scramjet tekniğinin işlemesi için da zaten böylesine yüksek bir hıza ihtiyacı vardır. Scramjet tekniğiyle işleyen uçuş araçlarının gelecekte gerek askeri gereksi sivil alanda kullanılabileceği sanılıyor. Hatta teknik belki de uzay araçlarını bile dünyanın yörüngesine fırlatabilecek. Nasa bu nedenle uzaya gönderilecek yüklerin daha ucuza taşınabilmesini umuyor.

Sadece tok mercanlar renkleniyor

Monako
Bilim Merkezi zoologları mercanların yengeçle beslenerek renklendiklerini buldular. Araştırmacılar deneyler sırasında bazı mercanları aç bırakırken diğerlerini minik yengeçlerle beslemişler. Aç kalan mercanlar soluklaşırken, yengeçle beslenenlerin içinde yaşayan ve mercanların renklendirilmesinden sorumlu olan yosunlar çoğalmakta diye açıklıyor Fanny Houlbreque, The Journal of Experimental Biology dergisinde. Resif oluşturan mercanlar içlerinde tek hücreleri yosunlar barındırırlar. Ek besin maddesi sunan ve kireç iskeletin oluşumunu destekleyen bu yosunlar mercanlar için büyük bir önem taşıyorlar. Çünkü bunlar aynı zamanda mercanların renklenmesinden de sorumludur. Monakolu bilim adamları şimdi mercandaki parlak renklerin yosun sayısıyla ilişkili olduğunu kanıtladılar. Araştırma, yengeçle beslenen mercanlardaki yosun sayısının önemli ölçüde arttığını ve bu şekilde mercanların yosunların mineral ihtiyacını daha iyi karşıladıklarını göstermekte. Mineraller sayesinde ise yosunlar daha kolay çoğalarak mercanları renklendiriyorlar.

Ciltteki değişimler kanser habercisi

Kanserin
bazı durumlarda, tümörün teşhis edilmesinden önce ciltteki değişimlerle anlaşılabileceği bildirildi. Alman dermatolog Andreas Blum şimdi Aerzte Zeitung dergisinde hangi değişimlerin kansere işaret edebileceğini açıkladı. Ciltteki değişimler sayesinde kanseri daha erken teşhis etmek mümkün olabilir diyor dermatolog. Ensede, koltuk altlarında, kolların üst kısmında ve bacaklarda ortaya çıkan koyu lekeler genelde Acanthosis nigricans maligna cilt hastalığına işaret eder ki bu cilt hastalığı çoğunluklu mide veya ince bağırsaktaki bir tümörle birlikte gelişiyor. Doktor bu koyu lekelerin ender olarak dudaklarda, göz kapaklarında veya cinsel organların civarında da görüldüğünü söylüyor. Yer değiştiren büyük kızarıklıklar ise bronşit veya adeno karnizomu habercisi olabiliyor. Yüzde ve ensede hızla çoğalan ince tüycükler de akciğer veya bağırsak kanseriyle ilgili. ‘Ciltteki değişimler’ diyor Blum ‘karnizom veya metastaz değildir. Bunlar daha çok tümörlere bağlı olarak gelişen hormonlar veya proteinlerdir. Ya da tümör antijenine karşı gösterilen bir bağışıklık reaksiyonu da olabilir.’

Gülme kırışıklığı teröristi ele verecek

Amerikalı
bilim adamları tarafından geliştirilen bir yazılım programı teröristlerin saptanmasında yardımcı olabilecek. Stony-Brook Üniversitesi’nden E.Guan’ın geliştirmiş olduğu bilgisayar programı, bir insanın yüz ifadesini gülüşüyle karşıtlaştırıyor. Bu yöntem sayesinde aranan bir insan bildik yöntemlere kıyasla çok daha güvenirli bir şekilde teşhis edilebiliyor diyor Nature dergisi. Terör korkusu, insan kalabalığında aranan kişilerin bulunmasına izin veren otomatik yöntemlerin geliştirilmesini teşvik etti. Bilgisayar programları güvenlik kamerasıyla alınan yüzleri bir resim arşivindeki yüzlerle karşılaştırırken, gözler, ağız ve burun arasındaki orantıları dikkate alıyorlar. Ancak sistem makyaj veya koyu camlı gözlük yüzünden doğru işlemiyor. Amerikalı fizikçiler yeni yöntemde insanlardaki yüz ifadelerini gülüşlerle karşılaştırıyorlar. Bir yazılım programı böylece cilt ve ağız çevresindeki değişimleri hesaplıyor. Sadece bir milimetrelik kırışıklıklar bile kesin teşhise izin veriyor. Guan ve ekibi yeni tekniğin özellikle de hava alanları için çok uygun olduğunu söylediler. Ancak yüz kaslarında bozukluklara yol açan sinir hastalıklarının incelenmesinde de işe yarayabileceği sanılmakta.

Kan basıncı enfarktüs riskini açıklamıyor

Kan
basıncı ve kolesterin seviyesinin sık sık ölçülmesi enfarktüse karşı etkili bir önlem olmuyor. Gerçi yüksek kan basıncı kalp enfarktüsü ve felç için önemli bir neden ama, enfarktüs genelde normal kan basıncına sahip insanları vuruyor. İngiliz araştırmacı Malcolm Law’ın konuyla ilgili araştırma yazısı ‘Journal of Medical Screening’ dergisinde yayımlandı. Son araştırma, enfarktüs riskinin kişinin hastalık geçmişinin araştırılmasıyla daha iyi öncelenebileceğini gösteriyor. Buna göre bir veya iki kez enfarktüs geçiren insanlarda risk daha büyük. Çünkü enfarktüs yüzünden ölen insanların yüzde ellisi daha önce enfarktüs geçirenler arasından çıkıyor. Diğer önemli bir faktör ise yaş. Enfarktüs riski 55 yaşından itibaren önemli ölçüde yükseliyor. Kalp enfarktüslerinin %96’sı 55 yaşından sonra meydana geliyor. Araştırma yazısında ayrıcı güvenirli ve ucuz bir kan testinin gelecekte felç tanısını kolaylaştıracağı da söz edilmekte. Sadece birkaç damla kan gerektiren test, Amerikalı üreticilerin açıklamasına göre 15 dakikada kesin sonuç veriyor. Biosite firması tarafından geliştirilen alet, kan örneğininde felç sırasında kanda çoğalarak ortaya çıkan altı proteini saptıyor. Biosite firmasına göre yeni test aleti bilgisayar tomografisiyle damar tıkanıklığına dayanan felcin teşhis edilmesi için yapılan kontrolden üç misli daha duyarlı. New Scientist’deki bir haberde de yakında on beş Amerikan kliniğinde geniş çaplı bir araştırmanın başlayacağı bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler