İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Araştırma: Akıl hastalıklarını tedavi etmek küresel ekonomiye katkı sağlayabilir

DHA
11.02.2018 - 09:47Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

Deniz Kılınç / İstanbul, 11 Şubat (DHA) – Küresel Mutluluk Konseyi’nin (GHC) yürüttüğü bir araştırma, dünya genelindeki mutluluğu arttırmanın ve küresel ekonomiye katkı sağlamanın en iyi yolunun akıl hastalıklarını tedavi etmek olduğunu ortaya koydu.
GHC tarafından yayınlanan rapor, akıl hastalığının dünyadaki mutsuzluğun başlıca nedenlerinden biri olmasının yanında akıl hastalığı tedavilerinin net maliyetinin oldukça düşük olduğunu vurguladı. GHC araştırmacıları raporda, “Akıl hastalığından muzdarip olan kişiler diğerlerine göre daha verimsiz oluyor. Bu kişiler başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde ise küresel anlamda iyi sonuçlar elde ediliyor ve bu kazançlar terapi ve ilaç maliyetini aşıyor” dedi.
Araştırmada en sık karşılaşılan akıl hastalıkları depresyon ve anksiyete olarak belirlenirken, küresel nüfusun yaklaşık olan çeyreğinin hayatları boyunca bu iki hastalığı deneyimlediği vurgulandı. GHC araştırmacıları ayrıca, çalışma çağındaki nüfus arasında en yaygın hastalık olarak görülmesi sebebiyle akıl hastalıklarının küresel ekonominin büyümesinde "büyük bir engel" olduğunun altını çizerek, akıl hastalıklarını tedavi etmenin ulusal geliri kişi başı yüzde 5.0 artıracağını ortaya koydu.
Araştırma, depresyon tedavisinde harcanan her bir doların küresel ekonomiye 2.5 dolar katkıda bulunacağını öngördü. Fiziksel sağlık hizmetleri maliyetlerinin dengede olduğu düşünülerek GHC araştırma kapsamında, tedavide harcanacak her bir doların ekonomiye sağlayacağı üç dolarla anksiyete bozuklukları tedavisinin en fazla net tasarruf gerçekleştireceğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Araştırma: Akıl hastalıklarını tedavi etmek küresel ekonomiye katkı sağlayabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:11
Sayfa Başı