Gündem Haberleri

  Araştırılan iddialar

  Hürriyet Haber
  18.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tansu Çiller'in Başbakan Yardımcılığı döneminde TBMM Malvarlığı Araştırma Komisyonu'na sunulan belgelerde ‘tahrifat’ yapıldığı ortaya çıkmıştı. Özer Çiller'in ABD'deki GCD adlı şirketinin Amerika'da noter onaylı belgelerini komisyona sunarken, bazı sayfalarda oynandığı belgelerle kanıtlanmıştı. Özer Çiller, Christopher Gistis'ten gelen noter onaylı bu belgeleri, Ankara'daki bir yeminli tercüme bürosunda Türkçeye çevirdikten sonra Ankara 25. Noteri'nde onaylattı. Komisyona sunulan İngilizce metin ile Türkçe çevirisi incelendiği zaman çelişkiler ortaya çıkmıştı:

  NUMARALAR FARKLI

  Yasaya göre noterden onaylanan herhangi bir belgenin aynı tarih ve aynı yevmiye numaralarını taşıması gerekiyor. Oysa sunulan ve bir bütün oluşturan tek belgede iki farklı tarih ve iki farklı yevmiye numarası yeralıyor. Gistis'in yolladığı üç sayfalık metnin ilk iki sayfasında ‘00263’ numaraları, üçüncü sayfada ise, ‘00901’ numarası yeralıyor. Aynı şekilde ilk iki sayfada ‘2 Ocak’, üçüncü sayfada ise, ‘6 Ocak’ tarihi bulunuyor.

  EKSİK TERCÜME

  Türkçe ve İngilizce metinler karşılaştırıldığında, Türkçe çeviri, İngilizce metnin tümünü yansıtmıyor. İngilizce metnin 8. ve 9. soru ve yanıtları Türkçe çeviride yeralmıyor.

  170 BİN DOLAR

  Sunulan belgelerde, İngilizce metinde olduğu halde, Türkçesinde atlanan sekizinci soru, Çiller'in Bilger Duruman'a borç olarak gösterilen 170 bin doları konu alıyor. GCD, resmi yanıtında bu paranın şirketle ‘hiçbir ilgisinin olmadığını’ belirtiyor. Özer Çiller komisyona daha önce yaptığı bir bildirimde, 170 bin doların GCD'deki eski ortağı Duruman'a, ‘‘Türkiye'de nakit olarak ödediği bir borç' olduğunu söylemişti.

  ÇİLLER BAŞKAN

  Türkçe çeviride yeralmayan, İngilizce metindeki 9. soru ve yanıtta, GCD'nin şirket yapısı ve yöneticileri soruluyor. Yanıtta, GCD'nin hisselerinin yüzde 100'ünün Marsan'a ait olduğu belirtiliyor. Aynı yanıtta şirketin, yönetim kurulu başkanı isminin karşısında Özer Çiller yazıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı