Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aras Kargo yurtdışına açılıyor ilk hedef Almanya, Rusya, Suriye

  Hanife BAŞ
  30 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 29 Temmuz 2007 - 20:20

  Aras Kargo, yurtdışında kargo merkezleri açmaya hazırlanıyor. Şirket, ilk hedef olarak Almanya, Suriye, Mısır’ı koyarken, Türkiye’nin karadan sınırı olan Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelere de girme planları yapıyor.

  Aras Kargo CEO’su Enis Karslıoğlu, "Markamızı yurtdışına ihraç edeceğiz. Bu ülkelerde, ihtiyaca göre 4-5 şubeyle başlayacağız, aktarma merkezlerini de projelendiriyoruz" dedi.

  KARGO sektöründe önde gelen firmalar arasında yer ala Aras Kargo, yurtdışında Aras Kargo merkezleri kurma projesini uygulamaya koydu. Markasını yurtdışına ihraç etmeye hazırlanan firma, Almanya, Suriye ve Mısır’da kargo şirketleri kuracak. Aras Kargo CEO’su Enis Karslıoğlu, eylül ayında bu projenin lansmanını yapacaklarını belirterek, proje hakkında, "Rusya, Almanya, Suriye ve Mısır’da, Aras Kargo ismiyle kargo şirketleri kuruyoruz. Her ülkede bunu yerel ortaklarla yapacağız. Markamızı yurtdışına ihraç edeceğiz. Bu ülkelerde, ihtiyaca göre 4-5 şubeyle başlayacağız, aktarma merkezlerini de projelendiriyoruz" bilgisini verdi. Karslıoğlu, bu projeyi Türkiye’ye karadan sınırı olan Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelere de genişletmek istediklerini kaydederek, yurtdışında hızlı büyüyecekleri bir model üzerinde çalıştıklarını aktardı.

  CİDDİ REKABET VAR: Yüzde 36’lık pazar payıyla sektörde ilk sırada yer alan Aras Kargo, 2004’de başlattığı teknolojik dönüşüm programı ESAS’ı geçen ay tamamladı. Bu yıl yüzde 35’lik büyüme bekleyen şirket, yurtdışında Aras Kargo merkezleri kurma projesini de uygulamaya koydu. Karslıoğlu, büyüklüğü ekspreste 1 milyar dolar, lojistikte ise 6 milyar dolara ulaşan sektörde ciddi rekabet olduğuna dikkat çeken Karslıoğlu, bu çapta bir hizmetin çok ucuz satıldığını bu nedenle şirketlerin yurtdışına da açılması gerektiğini vurguladı.

  SATIN ALMA TALEBİ GELİYOR: Türkiye’d ekspres kargonun öğrenildikçe, duyuldukça sürekli büyüyeceğini dile getiren Enis Karslıoğlu, her sektörde olduğu gibi ekspres ve lojistikte de yerli şirketlere yabancılardan satın alma talebi geldiğini aktardı. Karslıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortak olmak niyetiyle sektöre yabancı talebi var. Türkiye, ekonomisi hızlı büyüyen ve çevre ülkeler açısından önemli coğrafik konumda bulunan bir ülke. Bunlar özellikle taşımacılık açısından önemli özellikler. Bize de talep geliyor ama şu anda ciddi anlamda bir görüşmemiz yok."

  Seçim döneminde azalan gönderileri siyasi partiler kapattı

  ARAS Kargo CEO’su Enis Karslıoğlu, seçim dönemi nedeniyle bazı sektörlerde yaşanan kontrollü iş yönetiminden dolayı ekspres kargo taşımacıları azalan gönderilerini, siyasi partilerin seçim kampanyaları için gönderdiği broşür, evrak ve yazışmaların telafi ettiğini söyledi. Karslıoğlu, şöyle devam etti: "Partiler daha çok broşür, poster, talimat gibi gönderiler gönderdi. Haziran başında başlayan parti gönderilerinin seçim yasaklarına kadar sürdü. Genelde sektörlerde seçim dönemi ve yaz ayları nedeniyle beklemeye girildi anacak otomotiv yedek parça, gıda ve perakende sektöründeki işlemler hep devam etti."

  ESAS’a 11 milyon YTL yatırım

  ARAS Kargo, 2004’te başlattığı teknolojik dönüşüm programı Entegre Servis Ağı’nı(ESAS) geçen hafta tamamladı. Şirketin Türkiye genelindeki 838 şubesinde kullanılacak olan program, şubelerin istatistiki bilgilerinin anında öğrenilmesini ve verimliliklerini artmasını sağlayacak. Microsoft.Net, Oracle database kullanılarak Aras Kargo çalışanları tarafından geliştirilen yazılım için 11 milyon YTL yatırım yapıldı. ESAS’ın birkaç ay içinde bütün özelliklerinin kullanılması planlanıyor. Program sayesinde şubelerin karlılık durumu tek tuşla görülebilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı