MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Arap ülkelerine ihracat 30 milyar doları geçti

DHA
13.03.2018 - 09:55Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de faaliyet yürüten Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay, Türkiye'nin Arap ülkelerine olan ihracatının 30 milyar doları geçtiğini açıkladı.
Arap pazarının ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu söyleyen Sunay, Ortadoğu'da huzur ve güvenlik ortamının sağlanması halinde bu rakamın daha üst seviyelere geleceğini kaydetti. Arap ülkelerine yapılan ihracatta her geçen gün artış yaşandığına da dikkat çeken Sunay, "2002 yılında Arap ülkelerine olan ihracatın 3.2 milyar dolardı. Bugün bu rakam 10 katına çıktı. Arap ülkeleri Türkiye için bulunmaz bir pazar. Bugün bu tutar 30 milyar doları aşmış durumda. 2002 yılında sadece 1,5 milyar dolar olan Türkiye'nin Arap ülkelerinden bugün toplam ithalatı 10 milyar doları geçmiş durumda. Türkiye, 2017 yılının 3'üncü çeyreğinde yüzde 11.1 oranında büyüyerek dünya genelinde en fazla büyüyen ülke olmuştur. Bu oranla Türkiye son 6 yılın en büyük büyüme oranı rakamına ulaşmıştır. Ortadoğu'daki iç savaşlar ve karışıklık bu ihracat rakamlarına direk olarak etki etti. Ancak buna rağmen ciddi bir ihracata ulaşılmış durumda. İnanıyorum ki Ortadoğu'da huzur ve güven ortamı tahsis edilince daha ciddi rakamlara ulaşacağız" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Arap ülkelerine ihracat 30 milyar doları geçti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı