Dünya Haberleri

  Arap ülkeleri niye sessiz

  Hürriyet Haber
  01.08.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İsrail’in 8 Temmuz’dan beri saldırdığı Gazze’de dakika başı ölüm yaşanırken Mısır dahil Arap ülkelerinin sessizliği dikkat çekici. Amerikan New York Times gazetesine konuşan siyasi yorumculara göre siyasal İslam’ın yükselişinden rahatsız olan Arap ülkeleri, Netanyahu’ya karşı olan alerjilerini bile unutuyor.

  NETANYAHU hükümetinin Gazze’ye yönelik başlattığı “Koruyucu Hat” operasyonu 24’üncü gününe girerken ölü sayısı 1437’ye yükseldi. İsrail ordusu 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. Başbakanı Binyamin Netanyahu dün ateşkes ilan edilse de edilmese de Gazze’deki tünelleri yok etmekte kararlı olduklarını söyledi. Netanyahu, “Şu ana kadar çok sayıda terör tünelini imha ettik ve bu görevimizi ateşkes olsun ya da olmasın tamamlamakta kararlıyız. Vatandaşlarımızın güvenliği için bu işlemi tamamlamasına izin vermeyecek hiçbir ateşkes önerisini kabul etmeyeceğiz” dedi.

  DÜNYA UTANÇ İÇİNDE

  İsrail, saldırıları devam etmeye kararlı olduğunu bu açıklamalarla gösterirken İngiliz Guardian gazetesi, dünyanın tepkisizliğini “Dünya utanç içinde” başlığıyla manşetine taşıdı. Amerikan New York Times gazetesi de özellikle Arap ülkelerinin sessizliğinin dikkat çekici olduğunu yazarak “İsrail, Arap komşularından saldırıları bitirmesi için iki yıl öncekine göre baskı görmüyor” yorumunu yaptı. Mısır’da geçen yıl Müslüman Kardeşler destekli Cumhurbaşkanı Mursi’nin devrilmesinin ardından darbeyle iktidara gelen yeni yönetim, bir yandan arabuluculuk yapsa da Filistinlilerin ölümünden Hamas’ı suçluyor. Mısır’ın, ülkesinde istikrarı bozmakla suçladığı Hamas’tan kurtulmak için İsrail ordusuna yardım ettiği bile söylendi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah ise iki hafta önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile ile yaptığı telefon görüşmesinde Hamas’ın “direnişi yıkma çabası” olarak gördüğü, İsrail’in ise taleplerini karşılayan Kahire’nin ateşkes planını övdü. Kral, Gazze’deki ölümlerle ilgili de İsrail’i suçlamadan sadece “Masum Filistin halkı, Filistinli gruplarla İsrail ordusu arasındaki çatışmaların bedelini ödüyor” demekle yetindi.

  SİYASAL İSLAM KORKUSU

  Mısır’ın, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri monarşilerinin, Hamas’a silah ve para sağlayan bölgesel rakip güç İran’a karşı İsrail’i müttefik olarak gördüğü belirtiliyor. Washington’daki Wilson Merkezi’nden eski Ortadoğu müzakerecisi Aaron David Miller, “Arap devletlerinin siyasi İslam’dan korkuları ve nefreti o kadar güçlü ki bu Netanyahu’ya (İsrail Başbakanı) olan alerjilerinden ağır basıyor. Birçok Arap devletinin Gazze’deki yıkıma ve ölüme ses çıkaramadığı böyle bir durumu daha önce hiç görmedim. Sessizlikleri sağır edici” dedi.

  El SİSİ, NETANYAHU’DAN KÖTÜ

  Kudüs’ten Martin Kramer isimli analist de “Arap dünyasında kimse Amerikalılara daha önce Suudi Arabistan’ın yaptığı gibi “Saldırıları hemen durdur” demeyecek” yorumunda bulundu. Gazze’de Salhan El Hiriş isimli bir esnaf Mısır’ın tepkisizliğini “Sisi, Netanyahu’dan kötü. Müslüman Kardeşleri bitirdiler şimdi de sırada Hamas var” sözleriyle yorumladı. Öte yandan İsrail’den ve Filistin’den temsilciler dün Kahire’de yine biraraya geldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı