BALIKESİR HABERLERİ

Arap gayrimenkul yatırımcılarının mağduriyeti önlenecek

AA / Zafer Akpınar
28.12.2014 - 11:44Son Güncelleme : 28.12.2014 - 11:44

- Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Tokbaş: - "Bazı kötü niyetli inşaat şirketlerinin ilgisini çeken Arap gayrimenkul yatırımcıların, hem ön görüşme hem sözleşme aşamalarında hem de inşaat süreci ve sonrası süreçlerinde büyük sorunlar yaşadığı ve mağdur edildiği görülmüştür" - "Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu sayesinde Arapların huzur ve güven içinde gayrimenkul sahibi olması sağlanacak ve Türkiye'de bu güven ile daha fazla yatırım yapmalarına yardımcı olunacaktır"

YEREL HABERLER BALIKESİR

AA / Zafer Akpınar

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı avukat Hakan Tokbaş, bazı kötü niyetli inşaat şirketlerinin ilgisini çeken Arap gayrimenkul yatırımcıların, hem ön görüşme hem sözleşme aşamalarında hem de inşaat süreci ve sonrası süreçlerinde büyük sorunlar yaşadığını ve mağdur edildiğini belirterek, Arapların huzur ve güvenli yatırım yapabilmeleri adına enstitü bünyesinde bir komisyon kurduklarını söyledi.

Tokbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap gayrimenkul yatırımcılarının, konut ve arsa alımlarında son dönemlerde büyük sorunlar yaşadığını dile getirerek, mağdur edilen çok sayıda Arap yatırımcının enstitülerine başvurarak yardım talebinde bulunduğunu kaydetti.

Mağduriyetlerin ve şikayetlerin artmasına üzerine enstitü olarak "Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu" kurduklarını ifade eden Tokbaş, şöyle konuştu:

"Türkiye'de gayrimenkul alım-satımının yüzde 90'ı tüketici hukukunun bir parçasıdır. Türkiye'de mütekabiliyet şartının kaldırılması ile gayrimenkul sektörüne yabancıların ilgisi bir hayli artmıştır ve her geçen gün de artarak devam etmektedir. Yabancılar içinde özellikle Arap nüfusunun ilgisinin çok fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bazı kötüniyetli inşaat şirketlerinin ilgisini çeken Arap gayrimenkul yatırımcıların, hem ön görüşme hem sözleşme aşamalarında hem de inşaat süreci ve sonrası süreçlerinde büyük sorunlar yaşadığı ve mağdur edildiği görülmüştür."

Komisyonlarının, Arap gayrimenkul yatırımcılarının hem konut fiyatları bakımından hem sözleşmeleri ve sözleşme sonrası süreçleri bakımından mağdur olmamaları için yol gösterici olacağını dile getiren Tokbaş, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Arapların haklarını koruyacaklarını ve yardım edeceklerini anlattı.

Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu'nun, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Arapların haklarını korumak adına herhangi bir çıkar gözetmeksizin faaliyet göstereceğini belirten Tokbaş, "Komisyon, Arapların soru ve sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm bulabilmek için çağrı merkezine sahip olan, Türkiye'de benzeri olmayan bir sivil toplum örgütüdür. Komisyon sayesinde Arapların huzur ve güven içinde gayrimenkul sahibi olması sağlanacak ve Türkiye'de bu güven ile daha fazla yatırım yapmalarına yardımcı olunacaktır. Böylelikle komisyon, hem Arapları hem inşaat sektörünü hem de kamuyu memnun edecek bir işleve sahip olacaktır" dedi.

Tokbaş, komisyonun kısa adı, İngilizce kelimelerinin baş harfleri olan ARIC olarak belirlendiğini vurgulayarak, çalışmalara başladıklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Balıkesir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Balıkesir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Arap gayrimenkul yatırımcılarının mağduriyeti önlenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı